Prysmian Group’tan yeni çevreci genel merkez binası

Prysmian Group’un Milano’daki yeni genel merkezi; elektrikli araç istasyonları, atık ayrıştırma alanı, yazıcı istasyonları, seraları ve güneş panelleriyle yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor.

A+ A-

Milano’da bulunan genel merkezini yeni yerine taşımak üzere 2011 yılında harekete geçen Prysmian Group, yeni genel merkezinin 13 bin 200 metrekarelik bölümünde kurduğu son teknoloji, modern ofisleri ile çalışanlarına hem çevreci, hem de verimli ve keyifli bir çalışma ortamı sunuyor.
Prysmian Group’un yeni genel merkez binasının üç bloktan oluştuğunu aktaran yetkililer, “Bu bloklar içerisinde yer alan ve açık alan düzenine sahip ofisler, birbirlerinden doğal bir ışıklandırma da sağlayan biyoiklimsel seralarla ayrılıyor. Genel tasarım içerisinde dikkat çeken üç kat yüksekliğindeki camlı alanlar sayesinde, ofislerin içerisi ve dışarısı arasında direkt bağlantı kurulabiliyor. Çok sayıda yeşil alanın ve mola yerlerinin olduğu genel merkezde; 700 çalışma ünitesi, 180 koltuklu bir oditoryum ve toplam 700 kişilik 100 toplantı odası bulunuyor. Çevreci bakış açısına uygun olarak güneş panelleriyle donatılan merkez, en yüksek sertifika seviyesi olan Platinum LEED sertifikası ile dikkat çekiyor” dediler.

“Bölge, radikal bir dönüşüm geçiriyor”
Genel merkezin, eski Ansaldo sanayi alanı sınırlarına dâhil olan Bicocca bölgesinde yer aldığını aktaran yetkililer, şehrin sanayi geçmişinin izlerini taşıyan bölgenin, günümüzde radikal bir dönüşüm geçirerek çağdaş bir görünüme kavuştuğunu anlattılar. Yetkililer, şöyle konuştular: “Kentsel yenilemesi halen devam eden bölge, Milano’nun en hızlı gelişen yerlerinden biri olarak öne çıkıyor. Prysmian Group’un yeni genel merkezi de bölgenin gelişimine büyük katkı sağlıyor.”Prysmian Group’un, çevreye verdiği önemden ve yenilikçi teknolojilerin akıllı kullanımından ilham aldığını vurgulayan yetkililer, “Yenilenebilir enerjiye bağlılığın yaşayan bir örneğinin hayalini kuran kuruluş, yeni genel merkezinde tüketilen enerjiyi üretebilmek için kullanabileceği tüm alanlardan faydalanıyor. Merkezde kâğıt tüketimi, kullanılan yeni dijital araçlar ve sınırlı sayıdaki yazıcı istasyonları sayesinde, yaklaşık üçte iki oranında düşüyor. Tüm bunların bir sonucu olarak Prysmian Group, çevreyi korumayı, ‘plastiksizlik’ kültürüne ve dönüşüme olan bağlılığı artırmayı başarıyor” diye konuştular.

“Güneş panelleriyle dikkat çekiyor”
Yılda 800 Mwh güneş enerjisi üretilmesine olanak sağlayan ve 3 bin 700 metrekarelik alan üzerinde yer alan güneş panelleriyle dikkat çeken merkezde, iki sera, 10 elektrikli araç şarj dolum istasyonu, 20 atık ayrıştırma merkezi ve sıfır çöp kutusunun bulunduğunu kaydeden yetkililer, “Çevreci bir çalışma ortamına sahip merkezde, 390 bin metre enerji kablosu ve 230 bin metre data kablosu kullanılıyor. Gerçekleştirilen yenilikler ile yüzde 64 oranında kâğıt kullanımında azalma gözlemlenen Prysmian Group’un yeni genel merkezi, akıllı mimari yapısı ve en yeni teknoloji ürünlerinin çalışma yöntemleri ile öne çıkıyor” diyerek sözlerini noktaladılar.