Prysmian Group, General Cable’ı satın aldı

Prysmian Group, önemli bir birleşmeye daha imza attı. General Cable hisselerini 3 milyar dolara devralan kuruluş, söz konusu imza ile dünya çapında çalışan sayısını 30 bine, fabrika sayısını ise 112’ye çıkardı.

A+ A-

Enerji ve telekomünikasyon kabloları sektöründe 140 yılı aşan birikim ve tecrübesiyle faaliyetlerini sürdüren Prysmian Group, 2011’de Draka ile gerçekleştirdiği birleşmenin ardından, 2018 yılında bir büyük satın almaya imza attı. Prysmian Group ve General Cable arasında başlayan birleşme süreci sonunda Prysmian Group, hisse başına nakit 30 dolar ödeyerek General Cable’ı satın aldı.
Borçları ve tüm yükümlülükleri dâhil olmak üzere toplam değeri 3 milyar dolar olan işlem, öngörülenden erken bir tarihte tamamlandı. Söz konusu satın alma sonrası Prysmian Group; faaliyet gösterdiği 50 ülkede fabrika sayısını 112’ye, Ar-Ge merkezi sayısını 25’e, çalışan sayısını da 30 bine çıkardı. Şirketin yaklaşık 8 milyar Euro olan cirosunun, satın alma sonrasında toplam 11 milyar Euro seviyelerine çıkması bekleniyor.

Aydoğdu: “Daha güçlü adımlar atacağız”Satın alma ile ilgili açıklamalarda bulunan Prysmian Group Türkiye’nin CEO’su Erkan Aydoğdu, “Dünya kablo sektöründe ideal bir uyum ortaya çıkaran bu birleşme, sektörün gelecekteki fırsatlarını değerlendirmek ve zorluklarını karşılamak için iyi bir konumda bulunmamızı sağlıyor. Bu imza neticesinde, dünya kablo sektörüne çok daha güçlü bir ürün ve hizmet yelpazesi ile inovatif çözümler sunmaya devam edeceğiz. Sektördeki sağlam duruşumuz ile ilerlediğimiz başarı yolumuzda, daha güçlü ve emin adımlar atacağız. Prysmian Group Türkiye olarak, böyle büyük bir grubun parçası olmaktan ve bu süreçler içerisinde yer almaktan dolayı gurur ve onur duyuyoruz.” dedi.

“Ülkemizin geleceğine katkı sağlıyoruz”
Kablo sektörü için büyük bir önem taşıyan imzanın 2018 yılı hedeflerini daha ileriye taşıdığını vurgulayan Aydoğdu, konuşmasına şöyle devam etti: “2018 yılının ilk yarısını böyle önemli bir birleşmeyle bitirdik. Bu imza kapsamında, yılın geri kalanı için şimdiye kadar olduğu gibi, ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmeyi ve ülkemizin geleceğine katkı sağlayacak projeler içerisinde yer almayı hedefliyoruz.”