Proses Emniyeti Sempozyumu Kocaeli’de düzenlendi

Kocaeli Sanayi Odası tarafından gerçekleştirilen Proses Emniyeti Sempozyumu’nda, endüstriyel kazaları önlemek için en son teknolojiyle üretilen ürünler tanıtıldı. Etkinlik çerçevesinde 70 firma ürünlerini sergiledi.

A+ A-

Endüstriyel kazaları önlemek için en son teknolojiyle üretilen ürünler Proses Emniyeti Sempozyumu’nda tanıtıldı. Türkiye’deki sanayiciler nezdinde farkındalık oluşturmak amacıyla Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında 70 firma ürünlerini sergiledi.
Proses güvenliğini sağlamak için kaliteli ve sertifikalı ürünlerin tercih edilmesinin önemine dikkat çeken Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan, yerli imalatçıların söz konusu alanda Ar-Ge çalışmaları yaparak teknolojik ürünlerini geliştirmelerinin önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

“En küçük parça bile önemli”
Proses güvenliğinde bir endüstriyel tesisteki en küçük parçanın bile önemli bir fonksiyonunun olduğunu aktaran yetkililer, “Vana tercih ederken sertifikalı ürünlerin tercih edilmesi, özellikle Çin’den gelen ve güvenlik tehdidi oluşturan ürünlerle mücadele etmek için büyük bir önem taşıyor. Yüzde 100 yerli üretimle yanmayan vanalar ile elektrikli aktüatörler üreten ve 87 ülkeye ihracat yapan SMS Tork, Türk firmalarına proses güvenliği konusunda sunduğu yerli ve ekonomik çözümlerini Proses Emniyeti Sempozyumu’nda tanıttı. Fabrikalarda yaşanan elektrik ark patlamaları, alev temaslarındaki en büyük tehlikeler arasında yer alıyor. Yaklaşık 12 bin dereceye çıkan sıcaklıkların yaşandığı patlamalar, kısa süreli olmalarına rağmen en ölümcül kazalara yol açıyor. Alev konusunda farklı tehditlere uygun alternatifli teknolojilerle çözüm sunan DuPont, iş güvenliği konundaki 200 yıllık bilgi birikimini Türkiye’de üretim ile taçlandırdı. Şirket, Seveso Direktifleri doğrultusunda iş güvenliği kültürünün oluşmasında global tecrübesini yerelleştirerek Türk firmalarına danışmanlık hizmeti de veriyor” dediler.“Yıldırıma karşı koruma sağlayan çözümler de tanıtıldı”
Proses güvenliğinde önemli konulardan biri olan doğal afetlerden yıldırıma karşı firmaları koruyan çözümlerin de sempozyumda tanıtıldığını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “4 S Elektrik Elektronik’in, bir tesisin bulunduğu alanda 200 metre mesafeye kadar yıldırım oluşumunu tamamen engelleyen ürünleri ile tesisler koruma altına alınabiliyor. Yıldırım erken uyarı sistemine sahip olan ürünler sayesinde de, 8 ilâ 20 dakika kadar öncesinde yıldırımın düşeceği tahmin edilerek, çalışanlar ve tehlikeli ürünler güvenli alana çekilebiliyor. Yıldırım kaynaklı toprak ve şebeke hattı üzerinden gelebilecek darbelere karşı sistemleri koruyan ve kayıt tutan ürünlerle de proses güvenliği sağlanıyor. Kesintisiz çalışmak zorunda olan tesisler için yıldırıma karşı güvenli ve yönetmeliklerle uyumlu tedbirleri almak bu açıdan büyük önem taşıyor.”

Seveso Direktifleri hakkında:
İtalya’nın Seveso kasabasında 1976’da yaşanan bir kaza, tüm dünyanın kaderini değiştirdi. Kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla kabul edilen Seveso Direktifleri, Türkiye’de ilk olarak 2010 yılında yayımlanan ve 2013 yılında revize edilen ‘Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik’ kapsamında yer alıyor. Mart 2019’da bir kez daha Seveso III Direktifleri’ne göre güncellenen yönetmelik ile sanayi sektörünü etkileyen yeni bir dönem başladı. Yeni yönetmeliğe göre; şirketler güvenlik raporlarını ve büyük kaza önleme politika belgelerini hazırlayacaklar. Kuruluşların, büyük kaza senaryolarını oluşturarak acil durum planlarını da yapmaları gerekiyor.