Plastik ve kauçuk sektörü K 2019 Fuarı’nda buluşacak

Plastik ve kauçuk sektörlerinin tarafları, Messe Düsseldorf fuar alanında kapılarını ziyaretçilerine açacak olan K 2019 Fuarı’nda bir araya gelecek. Etkinlik, 16-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

A+ A-

Yalçın GÜR

Düsseldorf, bu yıl üç ya da dört yılda bir gerçekleştirilen ve tüm dünyadan ilgililerini buluşturan dev fuarlara ev sahipliği yapıyor. Plastik ve kauçuk sanayii dallarında faaliyet gösteren 3 bini aşkın firma, 16-23 Ekim tarihleri arasında Düsseldorf’ta ziyaretçilerini ağırlayacak olan K 2019 Fuarı’nda, yenilikçi ürün ve çözümlerini sergileyecek, sektördeki eğilimleri gösterecek.
Türkiye’den ilgili kuruluşlar ve firmalar, bu fuarlara yoğun ilgi gösteriyor ve en yüksek faydayı sağlamak için ciddi hazırlıklar yapıyorlar. Etkinlikle ilgili hazırlıkların merkezinde, Türkiye’nin kimya ve plastik sektörlerinin fuarda etkili şekilde temsili için çalışmalar yapan İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) yer alıyor. Bu yıl, İKMİB organizatörlüğünde ve Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) iş birliği ile dördüncü kez milli katılım organizasyonu gerçekleştirilecek. K 2019’a 154 Türk firması çıkarma yapacak. Türkiye’den, milli katılım organizasyonu altında 30 firma ve 124 bireysel firma fuara katılacak.

Fuara ilgi artıyor
2016 yılında düzenlenen K Fuarı’nda (bir önceki fuarda), 61 ülkeden 3 bin 293 katılımcının plastik ve kauçuktan ürünler ile üretim makinalarını sergilediği ve 232 bin 53 kişinin ziyaret ettiği ve bu yıl gerçekleştirilecek fuara yaklaşık 65 ülkeden 3 bin 500 katılımcının beklendiği ilgililer tarafından önemle vurgulanan bilgilerin başında geliyor. 2016’da düzenlenen fuara, milli katılım organizasyonu altında 25 firma ile birlikte toplam 110 Türk firmasının katıldiğı bilgisi de dikkate alınınca, etkinliğe olan ilginin daha da arttığı gözleniyor. Türkiye milli katılım organizasyonu toplam 686 metrekarelik alanı kapsayacak. Katılımcılar, Hall 11 ve Hall 8b olmak üzere iki ayrı holde yer alacaklar. Plastik makina ve aksamları firmalarının yer aldığı Hall 11’de, 536 metrekare ile 23 firmamız, plastik hammadde firmalarının yer aldığı Hall 8b’de ise 150 metrekare ile yedi firmamız yer alacak.Fuar, firmalarımızın hem Almanya’daki pazara, hem de dünyanın diğer ülkelerine ulaşmaları açısından özel bir önem taşıyor. Pazarın önemini şu veriler daha net şekilde ortaya koyuyor: Almanya’ya yaptığımız plastik ve kauçuk sektörü ihracatımız, 2015 yılında 612 milyon 91 bin 616 dolar iken, 2018 yılında 763 milyon 828 bin 840 dolar olarak gerçekleşti. Sektör ihracatımız, 2019 yılı ocak-nisan döneminde ise 253 milyon 96 bin 691 dolara ulaştı. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi, sektör ihracatı her yıl artış gösteriyor.
İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, verilere dikkat çekerek fuarın ihracatını artırmak isteyen firmalarımız için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyor ve şunları vurguluyor: “Markalarımız, fuarda kaliteli ve uygun fiyatlı Türk ürünlerimizi 65 farklı ülkeden gelecek firmalara tanıtma imkânı bulacaklar.”