Plastik sektörünün geleceği İstanbul’da tartışıldı

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın sektörün gelişimine katkı sağlamak için 13 yıldır düzenlediği Türk Plastik Endüstrisi Kongresi, bu yıl ‘Geleceğin Plastikleri’ ana gündemi ile gerçekleştirildi.

A+ A-

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), Türk Plastik Endüstrisi Kongresi’nin 13.’sünü 4 Aralık 2018 tarihinde Hilton İstanbul Bomonti Hotel’de gerçekleştirdi. Türkiye ve yurtdışından uzmanların, sektör temsilcilerinin ve akademisyenlerin bir araya geldiği kongrenin ana teması ‘Geleceğin Plastikleri’ oldu. Kongrede; 4. Endüstri Devrimi’ne uyumlu yüksek teknolojili üretimden plastiklerde inovatif yaklaşıma, nanoteknolojiden sürdürülebilir çözümlere kadar plastik sektörünü gelecekte nelerin beklediği konunun uzmanları tarafından masaya yatırıldı.
13. Türk Plastik Endüstrisi Kongresi kapsamında ‘Gelecekte Plastik Sektörünü Neler Bekliyor’ başlığıyla bir panel de düzenlendi. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun moderatörlüğünü üstlendiği panelde, dünya plastik sektörüne yön veren derneklerin yöneticileri panelist olarak yer aldı. EuPC-Avrupa Plastik Üreticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Renato Zelcher, PlasticsEurope Avrupa Hammadde Üreticileri Derneği İcra Direktörü Karl Foerster, ACC Amerikan Kimya Konseyi Genel Müdürü Keith A. Christman ile Plastics Europe Akdeniz Bölge Direktörü Giuseppe Riva’nın konuşmacı olduğu panel katılımcılar tarafından ilgiyle izlendi.

Eroğlu: “Çok faydalı bir etkinlik”Kongrenin açılış konuşmasını yapan TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “Türk Plastik Endüstrisi Kongresi’ni hayata geçirirken amacımız; plastik üreticisi firmalarımıza yeni bakış açıları kazandırabilmekti. Sektörümüz açısından son derece faydalı olduğunu gördüğümüz etkinliğimizin 13’üncüsü de katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Bu da doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor. Kongremize destek veren tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Bu yıl kongremizde, dünü ve bugünü konuşmak yerine yarına odaklanmayı seçtik. Dünya çapında alanında uzman isimler, plastik sektöründeki dönüşüm ile ilgili çok kıymetli bilgilerini ve öngörülerini paylaştılar. Tüm konuşmalardan çıkan ortak sonuç; sektörün geleceğinde ileri teknoloji, inovasyon ve sürdürülebilir çözümlerin önemli yer kapladığı oldu” dedi.

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinden”
Plastik sektörünün; 11 bin işletmesi, 250 bin kişilik istihdamı ve 34 milyar dolarlık cirosu ile Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörlerinin başında geldiğinin altını çizen Eroğlu, “Gıdadan sağlığa, inşaattan otomotive, kozmetikten tekstile kadar birçok sektörün ana girdi malzemesini oluşturan plastikler; sağladığı kolaylık, avantaj, kalite ve çeşitliliği sayesinde istikrarlı bir şekilde büyüyor. Büyümede asıl sıçrama; yeni teknolojilerle uyumlu, değişen tüketici beklentilerini karşılayabilecek katma değeri yüksek ürünlerle gerçekleşecek. Bir yandan sektör için büyümeden bahsederken; öte yandan doğaya atılan plastikler nedeniyle kamuoyunda çevreye zararlı ön yargısı da gündemdeki yerini koruyor. Oysa hep söylediğimiz gibi, asıl problem geri dönüşüm bilincinin tam oturmamış olması. Kullandığı her ürünü nasıl geri dönüştüreceğini bilen bireyler hem doğayı korumuş olurlar, hem de plastik ile ilgili ön yargıları yıkarlar. PAGEV olarak; geri dönüşüm bilincinin oluşması için verdiğimiz eğitimler ve geliştirdiğimiz projelerle öncü olmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.