Plastik sektörü, yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde büyüdü

PAGEV tarafından hazırlanan rapora göre, plastik sektörü ocak-mart döneminde, miktar bazında yüzde 14 artışla 2,3 milyon ton, değer bazında yüzde 11 artışla 8,8 milyar dolarlık mâmul üretimine imza attı.

A+ A-

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) tarafından açıklanan 2017 yılı ocak-mart dönemi verilerine göre; Türkiye’nin plastik mâmul üretimi geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 14 artışla 2,3 milyon ton oldu. Değer bazında ise, yüzde 11 artışla 8,8 milyar dolarlık üretime imza atıldı.
2017’nin ilk çeyreğinde 2,3 milyon tonluk toplam plastik mâmul üretimi içinde, yaklaşık 936 bin ton ile plastik ambalaj malzemeler ilk sırada yer aldı. Plastik ambalaj malzemeleri üretimini ise, 515 bin tonla plastik inşaat malzemeleri izledi.

Kapasitenin yüzde 72,9’u kullanıldı
Plastik sektörü söz konusu üretimle kapasitesini yüzde 72,9 oranında kullandı. Sektörün ilk çeyrekte iç pazardaki tüketimi yüzde 14 artışla 2,1 milyon ton ve yüzde 12 artışla 8,5 milyar dolar oldu. Söz konusu plastik mâmul iç tüketiminin yaklaşık 1 milyon tonu; otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik gibi ihracatçı sektörler kanalı ile yarı mâmul ve mâmul şeklinde dolaylı olarak ihraç edildi. 1,1 milyon tonluk kısım da, doğrudan tüketici tarafından tüketildi.
Sektör temsilcileri, ocak-mart döneminde 204 milyon dolarlık makina teçhizat yatırımı gerçekleştirdi.

İhracat miktar bazında yüzde 8 arttı
Türk plastik sektörünün mâmul ihracatı, 2017’nin ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 8 artışla 389 bin ton, değer bazında ise yüzde 2 azalışla 1 milyar 11 milyon dolar oldu. Ocak-mart döneminde plastik sektörünün en çok plastik mâmul ihracatı yaptığı ülkeler; Irak, Almanya, İsrail, İngiltere ve Fransa olarak sıralandı. Plastik mutfak ürünleri, yüzde 11 artışla ihracatta en büyük artış gerçekleştiren alt sektör oldu.
Türkiye plastik sektörünün plastik hammadde tedarikinde ithalata olan yüksek bağımlılık sürüyor. Toplam arz içinden yüzde 87 pay alan hammadde ithalatı, yılın ilk çeyreğinde 1,7 milyon ton ve 2,3 milyar dolar oldu. Söz konusu dönemde, hammadde üretimi ise 354 bin ton ile geçen senenin ilk çeyreğindeki seviyesinde kaldı.

Eroğlu: “İyi bir performans sergiledik”
Türk plastik sektörünün 2017 yılı ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Eroğlu, ilk çeyrekte iyi bir performans sergilediklerini dile getirdi. Plastik mâmul üretiminin miktarda 2,3 milyon tona, değerde ise 8,8 milyar dolara ulaştığını açıklayan Eroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Burada iç pazarın etkisi oldukça fazla. Doğrudan tüketimin yanı sıra; otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik sektörlerindeki olumlu gelişmelerin yansıması, plastik sektörünün iç pazar büyümesinin dinamosunu oldu. Sektörümüzün bu performansı yıl boyunca devam ettireceğine ve 2017’yi 9,4 milyon ton üretim ile kapatacağımıza inanıyoruz. Plastik sektörü temsilcileri olarak, ülkemize sağladığımız katkıyı her geçen gün artırmaktan, daha fazla katma değer ve istihdam yaratmaktan dolayı memnunuz. Girişimci ruha sahip plastik sektör temsilcileri olarak, ülkemize daha fazla istihdam, katma değer ve yatırım getiriyoruz.”