Plastik sektörü 2017 yılında yüzde 9 büyüdü

Plastik sektörü, geçen yıl beklentilerin üzerinde bir artışla yüzde 9’luk bir büyüme rakamına ulaştı. Otomotiv, beyaz eşya, inşaat ve ambalaj gibi sanayi kollarından gelen talep sektörün büyüme rakamlarına da olumlu yansıdı.

A+ A-

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV), 2017 yılı sektör raporunu açıkladı. Çalışmaya göre; plastik mâmul üretimi 2017’de miktar bazında yüzde 8,5’lik artışla 9,6 milyon tona, değer bazında ise yüzde 9’luk artışla 36,8 milyar dolara yükseldi. Plastik ambalajlar üretimde ilk sırada yer alırken; plastik inşaat malzemeleri ikinci sırada yer aldı. Büyüme ile birlikte sektördeki makina ve teçhizat yatırımları da artarak 932 milyon dolara ulaştı. 2017’de yaklaşık 150 ülkeye ihracat gerçekleştiren sektörün direkt ihracatı, yüzde 5,6’lık artışla 4 milyar 340 milyon dolara yükseldi. İhracat yapılan ülkelerde; Irak, Almanya, İngiltere, İsrail ve Fransa başı çekti.
Geçen yıl Türkiye iç pazarında 35,6 milyar dolar değerinde 8,6 milyon tonluk plastik mâmul tüketildi. Tüketim, 2016’ya göre miktar bazında yüzde 8,9; değer bazında ise yüzde 9,2 artış gösterdi. Geçen yılki 8,6 milyon tonluk plastik mâmul iç tüketiminin yaklaşık 4 milyon 300 bin tonu; otomotiv, ambalaj, inşaat ve elektronik gibi ihracatçı sektörler kanalı ile yarı mâmul ve mâmul şeklinde dolaylı olarak ihraç edildi.

“Hammadde ithalatı yüzde 9,9 arttı”
Plastik hammadde ithalatı, 2017’de önceki yıla göre miktar bazında yüzde 9,9’luk artışla 7,2 milyon ton, değer bazında ise yüzde 16,8’lik artışla 10,2 milyar dolar oldu. Aynı dönemde, yerli hammadde üretimi ise 1 milyon ton seviyesinde kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ile Rönesans ve Bayegan arasında Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde 1 milyar dolarlık petrokimya yatırımı konusunda anlaşmaya varıldığını açıklaması, hammaddede yüksek oranda ithalata bağımlı olan sektörde sevinçle karşılandı. 2017 yılında 2,1 milyon tonluk Polipropilen ithalatı gerçekleştirdiği göz önüne alındığında, Adana Yumurtalık Serbest Bölgesi’nde yapılacak petrokimya yatırımı, PP ithalatının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturması bakımından önem taşıyor.
Yerli üretimin yeterli olmamasından dolayı 2017 yılı sonu itibariyle hammaddede yüzde 88 ithalata bağımlı olan Türkiye plastik sektörü, plastik mâmul dış ticaretinde ise dış ticaret fazlası veren bir sektör görünümünde. 2017’de sektörde, yüzde 4,7’lik artışla 1,24 milyar dolar dış ticaret fazlası verildi.

Eroğlu: “2018 yılı için iyimseriz”
TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, sektörün tüm zorluklara rağmen yılı yüzde 9 büyüme ile kapatmayı başardığını belirterek, 2018 için de iyimser olduklarını kaydetti. Geçtiğimiz yıl direkt ve dolaylı ihracattaki artışlara karşın, ihracattaki katma değerde sektörün potansiyelinin altında kaldığına da işaret eden Eroğlu, “Plastik sektörümüz 2017’de 4,3 milyar dolarlık direkt ihracat gerçekleştirdi. Sektörümüzün önemli pazarları arasında olan yakın coğrafyamızdaki istikrarsızlıklar ihracatımızı olumsuz etkilese de, Avrupa pazarı ile bunu telâfi ettik. Bölgemizdeki toparlanma sektörün üretim ve ihracatına da olumlu yansıyacaktır. Plastik sektörü; otomotiv, beyaz eşya gibi ihracatçı sektörler kanalıyla da önemli miktarda dolaylı ihracat gerçekleştiriyor. Direkt ve dolaylı ihracatımız 12 milyar doları buldu. Oysa, katma değeri yüksek ürünler ile bu rakamların çok daha üzerine çıkabilecek bir sektörüz. 4,99 dolarlık plastik ürün ithal edip, 2,66 dolara ihraç ediyoruz. Geçen yıl plastik mâmul sektörü ihracatında kilogram başına 1,2 dolar katma değer yaratabilmişiz. Üretimdeki başarıyı katma değerde göstermekte zorlanıyoruz” dedi.
Sektörün üretim ve ihracatında 2018 yılında artış beklediklerini de kaydeden Yavuz Eroğlu, plastik sektörü için büyüme tahminlerinin yüzde 5 olduğunu; ancak Türkiye ekonomisi ve küresel piyasalardaki gelişmeler paralelinde büyümenin söz konusu rakamın da üzerinde gerçekleşebileceğini söyledi.