PlastEurasia Fuarı’nın sonuç raporu açıklandı

Dünyanın ikinci, Avrasya’nın ise en büyük plastik buluşması olan PlastEurasia Fuarı’nı Tüyap işbirliği ile düzenleyen PAGEV, geçen yılın aralık ayında 28. kez ziyaretçilerini ağırlayan etkinliğin sonuçlarını açıkladı.

A+ A-

Geçen yılın aralık ayında 28. kez düzenlenen PlastEurasia Fuarı’nda toplam 10 salonda yerini alan binin üzerindeki firma; plastik makinalarından kimyasallar ve hammaddelere, makina yan sanayiinden ısı, kontrol cihazları ve kalıplara kadar birçok farklı alanda en son teknoloji ürünlerini sergiledi. Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı'nın (PAGEV) açıkladığı fuar değerlendirme raporu sonuçlarına göre, dört gün süren etkinlikte yaklaşık 600 milyon dolarlık iş bağlantısı yapıldı.

En büyük ilgiyi Avrupalılar gösterdi
Küresel ekonomideki olumsuz görünüme rağmen beklentilerin çok üzerinde ilgi gören fuarı, 7 bin 974’ü yabancı olmak üzere 51 bin 684 profesyonel katılımcı ziyaret etti. Yurtdışı ziyaretçilerin yüzde 30’unun Avrupa’dan, yüzde 28’inin Asya’dan, yüzde 21’inin Orta Doğu’dan, yüzde 20’sinin Afrika’dan, yüzde 1’inin ise Amerika’dan geldiği görüldü. PlastEurasia en çok ziyaretçiyi; İran, Cezayir, Bulgaristan, Rusya, Ukrayna, Irak, Libya, Tunus, Mısır ve Suudi Arabistan’dan çekti.PAGEV raporunda, PlastEurasia Fuarı’nı ziyaret edenlerin yüzde 51’inin üretici/imalatçı, yüzde 21’inin ihracatçı, yüzde 19’unun ithalatçı ve yüzde 9’unun hammadde tedarikçisi olduğu belirtildi. Ziyaretçilerin yüzde 46’sını ise üst düzey yönetici ve karar vericiler oluşturdu.
Çin, Hindistan, Tayvan ve İran'ın milli katılım ile yer aldığı 28. PlastEurasia; Rusya, Suudi Arabistan, Irak, Filistin, Yunanistan ve Azerbaycan başta olmak üzere 34 ülkeden alım heyetlerine de ev sahipliği yaptı.
Görüşleri alınan ziyaretçilerden yüzde 91’i fuar ziyaretinden memnun kaldığını belirtirken; yüzde 93’ü bir sonraki PlastEurasia’yı da ziyaret edeceğini söyledi. Katılımcıların yüzde 88’i de, fuarı iş çevrelerine tavsiye ettiğini belirtti.
Plastik sektörünün dünya çapında tanıtımına önemli katkılar sağlayan PlastEurasia-Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı, 2019 yılında da önemli iş bağlantılarına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Bu yıl 4-7 Aralık tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan fuar, yeni pazarlara açılmak ve mevcut pazar paylarını artırmak isteyen firmalara önemli fırsatlar sunacak.

Meriç: “Tüm paydaşlar aynı çatı altında buluşuyor”PlastEurasia Fuarı’nın sektörün tüm paydaşlarını aynı çatı altında buluşturduğunu dile getiren PAGEV Birinci Başkan Yardımcısı ve Fuarlar Koordinatörü Ahmet Meriç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Etkinlik, sektörün gelişiminde önemli bir rol oynuyor. Türk fuarcılığında bir örnek teşkil eden PlastEurasia’yı 28 yıldır hayata geçiriyoruz. Her geçen yıl daha fazla firmanın katıldığı, ziyaretçi sayısının arttığı ve önemli iş bağlantılarının yapıldığı etkinlik, yıllar içinde dünyanın en büyük ikinci, Avrasya’nın ise en büyük plastik fuarına dönüştü. Küresel ekonomide yaşanan olumsuz gelişmelere rağmen, 28. PlastEurasia Fuarı’ndan elde edilen sonuçlar sektöre moral ve motivasyon sağladı. Başta Avrupa, Orta Doğu ve Asya olmak üzere dünyanın dört bir yanından 50 binden fazla profesyonel ziyaretçiyi ağırladığımız fuar, sektörün ihracatının artmasına çok olumlu katkılar yapıyor.”

“Bu yıl 4-7 Aralık’ta düzenlenecek”
Hazırlıklarına başladıkları PlastEurasia 2019 Fuarı’nı 4-7 Aralık tarihleri arasında düzenleyeceklerinin bilgisini veren Meriç, bu yıl firma davetlerinde nokta atışı yapmayı hedeflediklerini dile getirdi. Meriç, “Firmalarımızın hedef müşterilerini fuara getirebilmek için bu yıl güzel bir yeniliği hayata geçiriyoruz. Katılımcı firmalarımızdan en önemli birkaç müşterilerini söylemelerini isteyecek ve yabancı misafirlerinin iki günlük konaklama masraflarını PAGEV olarak üstleneceğiz. Bin kişilik misafir kontenjanını yakalamak için mutlaka PAGEV’e üye olmak ve yıl içinde yapacağımız duyuruları takip etmek gerekiyor. PAGEV üyesi firmalar PlastEurasia Fuarı’na yüzde 15 indirimli katılabiliyorlar. Ayrıca, firmalara acele etmelerini ve şubat sonuna kadar devam eden erken dönem avantajlarından faydalanmalarını da öneriyoruz. Tüm bu fırsatlardan yararlanmak için firmalarımızı PAGEV’e üye olmaya davet ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.