Plast Eurasia 28. kez kapılarını açtı

Her yıl dünyanın önde gelen plastik üreticilerinin boy gösterdiği Plast Eurasia Fuarı 28. kez kapılarını açtı. Etkinlikte bu yıl, 50’nin üzerinde ülkeden bin 100’e yakın firma yer alacak.

A+ A-

PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri, Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) ve Tüyap iş birliğinde düzenlenen PlastEurasia (Uluslararası İstanbul Plastik Endüstrisi Fuarı), Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde açıldı. 5-8 Aralık tarihleri arasında ziyaret edilebilecek fuarın açılışını PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu ile birlikte; TİM Başkanı İsmail Gülle, EuPC (Avrupa Plastik Üreticileri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Renato Zelcher, PlasticsEurope (Avrupa Hammadde Üreticileri Derneği) İcra Direktörü Karl Foerster, ACC Amerikan Kimya Konseyi Genel Müdürü Keith A. Christman, Yunanistan Plastik Sanayicileri Derneği (AHPI) Başkanı Dimitrios Syrmos, Plastics Europe Akdeniz Bölge Direktörü Giuseppe Riva yaptı.
Bu yıl toplam 10 salonda yerini alan firmalar fuarda; plastik makinalardan kimyasallar ve hammaddelere, makina yan sanayiinden ısı, kontrol cihazları ve kalıplara kadar birçok farklı alanda en son teknolojik ürünlerini sergileyecekler.

Eroğlu: “Önemli bir güç haline geldi”PlastEurasia Fuarı’nın açılışında yaptığı konuşmada Türk plastik sektörünün hem Avrupa, hem de kendi bölgesinde önemli bir güç haline geldiğini belirten TOBB Plastik Kauçuk Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, “PAGEV olarak kurulduğumuz günden bu yana Türk plastik sektörümüzü ileri taşıyacak çalışmaları hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bugün dünyanın altıncı, Avrupa’nın ise ikinci en büyük plastik üreticisi konumunda bulunuyoruz. Bu büyük bir başarı; ancak yeterli değil. Liderliği hedefliyoruz. Hedeflerimize giden yolda tam 28 yıldır hayata geçirdiğimiz PlastEurasia Fuarı’nın özel bir yeri bulunuyor. Her geçen yıl daha fazla firmanın katıldığı, ziyaretçi sayısının arttığı PlastEurasia Fuarı, sektörün gelişim çizgisinde önemli bir yer tutarken, Türk fuarcılığında da bir örnek teşkil ediyor. Geçtiğimiz yıl 43 ülkeden bini aşkın firma temsilcisi ile yerli ve yabancı 50 binden fazla sektör profesyonelini ağırlayan fuarımızı, bu yıl 100’den fazla ülkeden 8 bine yakın uluslararası ziyaretçinin ve toplamda 60 bini aşkın sektör temsilcisinin ziyaret etmesini bekliyoruz. Çin, Hindistan, Tayvan ve İran’ın milli katılım ile yer aldığı; ayrıca Rusya, Suudi Arabistan, Irak, Filistin, Yunanistan ve Azerbaycan başta olmak üzere 31 ülkeden alım heyetlerine ev sahipliği yapacak Plast Eurasia yeni işbirlikleri için önemli fırsatlar sunacak. Dünyanın en büyük ikinci, Avrasya’nın en büyük plastik fuarı olan etkinlik, sanayicilerimiz açısından dünyaya açılan bir kapı olma misyonunu önümüzdeki yıllarda da sürdürerek sektörün büyümesine katkı sağlamaya devam edecek” dedi.
PlastEurasia Fuarı’nda önemli bir yenilik de sunduklarını belirten Yavuz Eroğlu, şöyle konuştu: “Bu yıl ilk defa uygulanan ve fuar ziyaretçilerinin firma eşleştirmelerini sağlayan ‘MyTuyap Eşleştirme Sistemi’ sayesinde, ilgi alanlarında hizmet veren katılımcıları görüp, 7/24 toplantı organize edebilme ve doğrudan e-posta gönderebilme şansına sahip olduk.”