Peker: "Aksa Jeneratör, ‘Ar-Ge Merkezi’ kapsamına alındı"

İlk jeneratörünü 1984 yılında imal eden ve günümüzde 160 ülkeye ürünlerini ihraç eden Aksa Jeneratör, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Programı’ kapsamına alınmaya hak kazandı.

A+ A-

Türkiye’nin en büyük 200 sanayi kuruluşu ve ihracatçı firması arasında yer alan Aksa Jeneratör, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Programı’ kapsamında ‘Ar-Ge Merkezi’ statüsüne sahip oldu. Başvuru sürecinden itibaren birçok şartı yerine getiren ve başvurunun ardından bakanlığın gerçekleştirdiği denetimlerden başarılı sonuç alan şirket, Ar-Ge alanında yürüteceği yenilikçi projelere bakanlık desteğiyle odaklanacak.
Başvuru sürecinde işletmelerden; yeterli Ar-Ge veya tasarım yönetimi ile teknolojik varlıkları, insan kaynakları, fikrî haklar, proje ve bilgi kaynakları yönetim yeteneği ve kapasitesinin bulunması gibi şartlar aranan program sonucunda Ar-Ge Merkezi olmaya hak kazanan şirketler, Ar-Ge indirimi, gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta prim desteği, damga ve gümrük vergisi istisnası ve temel bilimler desteği gibi avantajlara sahip oluyor. Bakanlık tarafından program kapsamına alınan Ar-Ge merkezleri belli aralıklarla denetim yapılacak olup, denetim sonrasında şirketlere Ar-Ge merkezi personelini yüksek lisansa teşvik etme, eğitime gönderme ve Ar-Ge projelerinde akademisyenle çalışma gibi ödevler belirlenecek.

Peker: “Doğru yolda olduğumuzu gösterdi”
Aksa Jeneratör’ün Ar-Ge Merkezi olma sürecini değerlendiren Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye, Çin ve Amerika’daki üretimimizi 160 ülkeye ihraç ederek gerek global sektörle güçlü bağlarımız, gerekse ürün geliştirirken yenilikçi yaklaşımımızla sektörde fark yaratıp; globalde ilk beş, Türkiye’de ise lider konumda yer almayı başardık. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‘Ar-Ge ve Tasarım Merkezi Programı’ kapsamına alınarak devlet tarafından desteklenmemiz bizlere doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Bu ilerlemelerle hem kendimizi daha fazla geliştirme fırsatı yakalayacağız, hem de Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında şirket olarak bizim de emeğimiz olacak. Almış olduğumuz bu büyük desteğin katkısıyla pek çok yeniliğe imza atacağımıza inanıyoruz.”

İlk jeneratörünü 1984 yılında üretti
1968 yılında Ali Metin Kazancı’nın kurduğu elektrikli motor fabrikasıyla üretim yolculuğuna başlayan Aksa, 1984’te ilk jeneratörünü üretti ve kısa zamanda elektrik enerjisi temini için makina ve donanım üretimi konusunda uzmanlaşarak, dünyadaki sayılı jeneratör üreticilerinden biri oldu. 1994 yılında Aksa topluluğunun Kazancı Holding adı altında birleşmesi ve yeni organizasyonu ile Aksa Jeneratör bugünkü yapısına ulaştı.
3 kıtada gerçekleştirdiği üretim ile 160 ülkeye ihracat yapan şirket, üretiminin yüzde 50’den fazlasını ihraç ediyor. Aksa Jeneratör, İstanbul dışında Çin’de ve Amerika’da bulunan üretim tesisleriyle; Asya, Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Amerika’da bulunan 14 ofisi ile küresel sektörde ilk beş firma arasında yer alıyor. Doğal gazlı jeneratörlerin dünyadaki ilk üreticilerinden biri olan kuruluş, Ar-Ge yatırımları ile daha düşük yakıt sarfiyatlı, daha düşük ses seviyeli ve çevre dostu jeneratörler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.