Pehlivan: “2019’u yatırım ve büyüme yılı ilan ettik”

Uzun yıllardır Türkiye'nin önde gelen redüktör ve dişli teknolojisi üreticileri arasında yer alan Remak, birkaç yıl önce ürünlerini çeşitlendirerek Türkiye’nin vazgeçilmez sektörlerinde önemli atılımlar yaptı.

A+ A-

Ahmet USMAN/İZMİR

Son birkaç yıldır ürünlerini ve hizmet verdiği sektörleri çeşitlendiren Remak Redüktör, 2019’u yatırım ve büyüme yılı ilan etti.
Yapılan yatırımlar ve gerçekleştirilen dönüşümler ile her zamankinden daha büyük bir büyüme sürecine girdiklerini açıklayan Remak Redüktör Finans Müdürü Eylül Pehlivan, “Uzun yıllardır Türkiye'nin önde gelen redüktör ve dişli teknolojisi üreticileri arasında yer alıyoruz. Birkaç yıl önce ürünlerimizi çeşitlendirerek, Türkiye’nin vazgeçilmez sektörlerinde büyük atılımlar yaptık. Bu atılımları, yaptığımız değişimler ile kalıcı hale getirmeye kararlıyız. Bu yıl şu ana kadarki en büyük büyüme rakamlarını yakalayacağız” diye konuştu.
İnovasyon ve dijital dönüşüme ağırlık verdiklerini ifade eden Pehlivan, şöyle konuştu: “Büyümemizi de söz konusu hedefler doğrultusunda sürdürmeyi planlıyoruz. Yaptığımız yatırımlarla birlikte, ürün çeşitliliğimizi ve hizmet verdiğimiz sektörleri artırdık. Ürünlerimizi geliştirirken, global düzeyde bir rekabet ve perspektif ile çalışıyoruz.”
Gerçekleştirdikleri ürün yatırımlarının yanı sıra, Kemalpaşa OSB’deki yerlerine de 2015’te taşındıklarını hatırlatan Pehlivan, üretime her zamankinden daha kurumsal ve profesyonel bir bakış açısı ile yaklaştıklarını kaydetti.

“Birçok değişimi hayata geçirdik”
Türkiye’nin içerisinden geçtiği süreç itibariyle yatırım yapılacak en kârlı dönemlerden birinde olunduğunu öne süren Eylül Pehlivan, şöyle konuştu: “Bunu sonuna kadar yerine getiriyoruz. Geçen yıl birçok değişimi hayata geçirdik. Aldığımız kararlar sonucunda, önümüzdeki süreçte genel ürünlerden ziyâde, konseptimiz dâhilinde beş ana sektöre özel çözümler üreteceğiz. Her geçen gün daha da artan bir rekabet ortamında şirketler, büyümelerini sürdürmek için inovatif çözümler üretmek zorundalar. Ülkemiz birçok olumsuzluğa rağmen çok iyi bir büyüme gösterdi. Biz de; ‘Büyüyen Türkiye, büyüyen şirketler’ diyerek bu durumu sürdürmek istiyoruz.”
Türkiye’nin günümüz dünyasında daha çok söz sahibi olmasının özel sektör için ticari fırsatlar doğurduğunu aktaran Pehlivan, söz konusu süreci yabancı çalışanlar da istihdam ederek ihracat çalışmaları ile pekiştirdiklerini belirtti. Şirket içi inovasyonu ve yeniliği desteklediklerini dile getiren Pehlivan, “Firmamızın gelişmesi için gereken yegâne değer, makinaya yapılan yatırımdan ziyâde inovasyona yapılan yatırımlar. Günümüz rekabet dünyasında iki seçeneğiniz var; ya kaybedersiniz, ya da kazanmak istiyorsanız değişirsiniz” diye konuştu.

“Genç ve dinamik bir kadroya sahibiz”
Geçirdikleri değişimler kapsamında kadrolarını da genç ve dinamik bir yapıya kavuşturduklarını belirten Eylül Pehlivan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bunun neticesinde, sektörel bazda yaptığımız çalışmalara her geçen gün bir yenisini daha ekliyoruz. Tarım sektörünün Türkiye için çok önemli bir yeri var. Şu an için yakından izlediğimiz ana sektörlerden bir tanesi de tarım. Özel alanlarda sektörel bazda çalışmalara ağırlık verdik. Tarım ve hayvancılık sektörü adına ürettiğimiz ‘otomatik hayvan kaşıma fırçası’ ile her geçen gün üretim yelpazemizi genişletiyoruz.”
Redüktör üretimi dışında enerji sektörü için yazılım Ar-Ge’si yapmaya başladıklarını söyleyen Pehlivan, gerçek anlamda katma değerli üretime odaklanan, mekanik teknolojilerin yanında rotasını teknoloji geliştirmeye çeviren bir şirket olduklarını anlattı.
Sosyal katkı sunmak amacıyla, bilgi birikim ve tecrübelerini genç nesillere aktaracakları ‘Remak Akademi’ adında bir platformu hayata geçirdiklerini dile getiren Pehlivan, “Bu toplumda varolduysak, bizim de bu topluma faydalı işler yapmaya her zaman devam etmemiz gerekiyor. Firma olarak, akademi-sanayi işbirliğini desteklemeye yönelik çalışmalarımıza her zaman devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.