Parti boyutu 1-Ayarlama zamanı 0

Stama tornalama merkezleri, önemli oranda zaman ve fiyat avantajı sağlıyor. Festo'nun, iş parçalarını ve ilave haznedeki takım değiştiriciyi yükleyip boşaltmak için oluşturduğu entegre otomasyon çözümü bu başarıya katkıda bulunuyor.

A+ A-

Festo

Kullanıcıların çoğu, Stama tornalama merkezlerinin yüzde 70'e varan zaman tasarrufu ve yüzde 50 daha uygun fiyat sağladığını belirtiyor. Bunu sağlayan ise, yüksek esnekliğe sahip makinalar ve çok kısa zaman alan ayarlama süreleri. Festo'nun, iş parçalarını ve ilave haznedeki takım değiştiriciyi yükleyip boşaltmak için oluşturduğu entegre otomasyon çözümü bu başarıya katkıda bulunuyor.
Stama makina takımları, küçük parti boyutlarında ve yüksek hacimli serileri neredeyse her kombinasyonda ardı ardına işleyerek büyük avantaj sunuyor. Stama'nın Satış Mühendisi Gerhard Schweicker, “Bir işletim döngüsünde tornalama merkezlerimizi bu kadar işlevsel kılan; iş parçalarının her altı yüzünün de tamamen frezelenebilmesi, tornalanabilmesi, delinebilmesi, raybalanabilmesi, taşlanabilmesi, çapağının alınabilmesi ve cilalanabilmesidir. 5 eksenli işleme ünitemizle iş parçası ve takım serbestçe pozisyonlanır ve çalışma alanı içinde döndürülür” diyor.

Dikey parça yükleme
MT serisi makinalar MT726- 2C ve MT734-2C’de, bağımsız olarak paralel şekilde iki takım kullanıldığını dile getiren Schweicker, şöyle konuşuyor: “Dönen miller, parçaların dikey olarak yüklenmesini mümkün kılıyor."
Stama'nın Proje Yönetimi Ekibi’nden Jochen Boscher ise, “Parçalar, bir Festo lineer handling sistemi tarafından, entegre otomasyon çözümü olan uygun tutucularla birlikte yükleniyor” diye konuşuyor.
Yükleyici ve boşaltıcı, iş parçasını otomatik olarak sabitlendiği işleme istasyonuna yerleştiriliyor. Bu sistemde, işletim döngülerinin ideal kullanımı sağlanıyor: Bir iş parçası işlenmeye devam ederken; entegre otomasyon çözümü işleme alanına hareket edip parçaları boşaltabiliyor, işlendikten sonra bunları kaldırabiliyor ve tüm bu işlemleri diğer iş parçasından bağımsız olarak yapabiliyor.
Yüklemenin artık manuel olarak yapılması gerekmediğinden, daha kısa süreler ve daha düşük maliyetler elde ediliyor. Montaja hazır lineer handling sistemi yeni perspektifler sunuyor. 4,5 metre boyunda yatay olarak yerleştirilmiş bir eksen DGE ile birlikte, Festo HGPL tutuculara sahip iki adet bağımsız olarak çalışan dikey eksen EGC, iş parçalarının işlenmek üzere doğrudan çalışma alanına taşınmasını ve eş zamanlı olarak yüklenip-boşaltılmasını mümkün hale getiriyor. Festo, makina için yükleyici ve boşaltıcıyı, komple ve montaja hazır olarak sağlıyor.

Takım değiştirici, ayarlama sürelerini azaltıyor
Stama MT726 ve MT734 serisi tornalama merkezlerinin bir avantajı da, sık komponent değişimi gereken durumlarda ilave takımlar tutmak için ek bir hazneyle birlikte de alınabilmesi. Bu avantaj, ayarlama sürelerini büyük ölçüde azaltıyor. Burada da otomatik takım değişimleri, Festo'nun komple ve montaja hazır bir handling çözümü tarafından gerçekleştiriliyor. Bu ikili tutucu/döner ünite; EGC eksenleri, pnömatik açısal silindir DRRD ve ağır yük takım tutucu HGPT'den oluşuyor. Boscher, "Proje planlama sürecinde iş parçası ve takım kullanma için ihtiyaç duyduğumuz tüm çözümleri tek bir kaynaktan edinebilmek büyük bir avantaj. Festo sayesinde, tüm makina otomasyonu ihtiyaçlarımız için uzman bir ürün geliştirme çözüm ortağımız var" diyor.

Montaja hazır sistem çözümleri
Festo Teknoloji ve Uygulama Merkezleri'nden uzmanlar, tornalama merkezleri için sistem çözümleri tasarlarken, binlerce montaja hazır handling çözümünden edinilen zengin tecrübeye başvurma imkânına sahipler. Bu tecrübe, çeşitli bus sistemlerinin veya makina kontrolöründe I/O arayüzünün sorunsuz entegrasyonunu sağlaması açısından son derece değerlidir. Kurulum arayüzleri ve bağlantı kesme noktaları için müşteriye özel çözümler ihtiyaçlara göre uyarlanmaktadır. Stama örneğinde, müşterinin ihtiyaçlarına uyarlanabilen operasyon ünitesi, yükleyici, boşaltıcı ve ilave haznedeki takım değiştirici son derece esnek bir çözüm sağlıyor.
Schweicker, konuyla ilgili şunları aktarıyor: “Festo'nun yükleyici, boşaltıcı ve takım değiştiricili entegre otomasyon çözümü, yerden kazandıran makina yerleşim düzeni elde etmeye yardımcı oluyor.”
Stama'dan Boscher ise, “Makinalarımızın dörtte üçü tüm dünyada kullanıldığından, geniş satış ve hizmet ağına sahip Festo gibi küresel bir iş ortağıyla çalışmak bizim için daha da önemli. Bu durum özellikle, makina takımı üreticisi olarak güçlü bir büyüme deneyimi yaşadığımız Çin’de ayrı bir önem taşıyor” diye konuşuyor.