Parak Teknik Makina, 2018’de üretiminin yüzde 20'sini ihraç etti

Türkiye’nin ilk sondaj borusu muflama makinası üreticisi olan ve kurulduğu günden bugüne kadar 10 ülkeye ihracat gerçekleştiren Parak Makina, 2018'de üretiminin yaklaşık yüzde 20'sini ihraç etti.

A+ A-

KAYSERİ/DÜNYA

Plastik ve kauçuk makina imalatı alanlarında üretim yapan Parak Teknik Makina, son yıllarda madencilik sektöründe sürekli ithal edilen birçok makina ekipmanın da imal etmeye başladı. Firma, 2018 yılında toplam üretiminin yüzde 20'ye yakınını ihraç etti.
Plastik boru üretiminde kullanılan ekstrüzyon hattında ihtiyaç duyulan makina ve ekipmanların tamamını, madencilik sektöründe kullanılan araçların yedek parça ve ekipmanlarını, katı yakıt sektöründe kullanılan pelet üretim makinalarını imal ettiklerini aktaran Parak Teknik Makina'nın sahibi Mehmet Hanifi Parak, “T.P.E. onaylı ‘Parak’ ve ‘Parak Haytek’ markası ile devamlılığımızı sürdürüyoruz.
Kuruluşundan bugüne kadar Türkiye’de birçok makina üretiminde öncü olan firmamız, 2007 yılında TÜBİTAK desteği ile Türkiye’nin ilk sondaj borusu muflama makinası üreticisi oldu. Ardından, kalite standartlarına verdiğimiz önemle sırasıyla; FA 330 sondaj borusu filtre açma makinası, DA 4100 sondaj borusu diş açma makinası, PSC kangal boru sarma makinası ürünlerimize faydalı model belgesi aldık. Bunların yanı sıra, günümüze kadar süregelen CE standartlarından da vazgeçmedik. Üretim hattımızda bulunan bütün makinaların yerli malı belgesini de aldık” diye konuştu.

“10 ülkeye ihracat yaptık”
850 metrekarelik imalat, 300 metrekarelik depolama ve idari alanlarıyla faaliyetlerini sürdürdüklerini bildiren Parak, 5 uzman, 4 yardımcı mavi yaka ile 3 beyaz yaka personellerinin bulunduğunu söyledi. Mehmet Hanifi Parak, şöyle konuştu: “2018 yılında ihracatımızın üretimimizdeki payı yüzde 5 oldu. Bu oran toplam satışımızın yüzde 19,84'üne denk geliyor.”
Kuruldukları günden günümüze kadar 10 ülkeye satış yaptıklarının bilgisini veren Parak, söz konusu ülkelerdeki müşterilerinin firmalarından memnun kaldıklarını anlattı. Parak, “Bu yüzden, bu müşterilerle yeniden çalışma fırsatı yakaladık” diye konuştu.

“2018’de hedeflerimizi gerçekleştiremedik”
2018 yılını zarar etmeden kapattıklarını aktaran Parak, “Dalgalı döviz kurundan ve yaşanan siyasi sıkıntılardan dolayı hedeflerimize ulaşamadığımız için geçen yılı hayal kırıklığı içerisinde tamamladık. Söz konusu dönemi mevcut kaynaklarımızı kullanarak zarar etmeden tamamladık. Önümüzdeki dönemde sıkıntıların sona ereceğini umut ediyoruz” dedi.
Yeni hedefler doğrultusunda çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürdüklerini dile getiren Parak, 2019 yılı için yol haritalarını hazırladıklarını belirtti. Parak, sektörde yaşanan gelişmeler hakkında ise şunları söyledi: “Dövizin artışı bahane edilerek yapılan zamlardan dolayı artan maliyetin dövizin düşmesine rağmen değişmemesi ve yapılan son zamlarla beraber tüketilen elektrik maliyetinin planlananın çok üzerinde olmasından dolayı satış fiyatları artmak zorunda kaldı. Bundan dolayı da, yurtiçi satışlarımızda hissedilir derecede azalma yaşadık.”