Paketleyicilerde talebe uyarlanabilen modüler sistem

Yenilikçi bir şirket olarak sektöründe öne çıkan Transnova-Ruf., modern robotik ve kontrol teknolojisine ilave olarak, Festo’nun pnömatik otomasyon teknolojsini, özellikle de oransal valf adaları teknolojisini kullanıyor.

A+ A-

Festo

Birçok paketleme makinası üreticisi; standart, sürgülü, istifleyen ve tasnifleyen işlem zincirlerine güvenirken, Transnova-Ruf talebe uyarlanmış, robot-tabanlı paketleme, paletleme ve işleme çözümleri kullanıyor. Bu sistem, yüksek güç yoğunluğu ve hızlı format değiştirme yeteneği ile yer tasarrufu ve enerji verimliliği açısından avantajlı kompakt sistemler yaratıyor. Yenilikçi şirket, toplama, paketleme ve paletleme için 100’den fazla anahtar teslim paketleme hattını teslim edebiliyor. Bu çözümler, kesinlikle müşterinin gereksinimlerine uyarlanmış olup, son paketleme için tüm proses zincirini kapsıyor. Sonuç olarak şirket, yıllık büyüme oranını çift haneli rakamlara çıkartmış.

Mikro-modüler sistemler
Transnova-Ruf.’un Genel Müdürü Michael Ruf, “Biz, katı, esneklikten uzak makina programı yaklaşımına göre hareket etmektense, mikro-modülerite dünyasında yaşıyoruz. Lego setleri gibi kullanılabilen bu konsept sayesinde, daha önce hayal edilemeyen çözümler üretebiliyoruz. Mikro modüller sistemi, özellikle müşterinin gereksinimlerine göre yapılandırmak için kullandığımız fonksiyonel unsurlardır. Her bir modül bir CAD şablonu, uygun donanım ve yazılım ile bir arada çalışır. Modüller, her bir müşterinin teknik şartnamesine uygun olarak birleştirilebilir. Sonuç; talebe göre şekillendirilen, güvenli, siparişe uygun tasarım çözümüdür. Bu sistem aynı zamanda, bize rekabet avantajını da getiriyor” dedi.


Şirket her yıl bir çok avantaja sahip 200 kadar robotu entegre ediyor. Bu avantajlar arasında en önemlileri; özel amaçlı makinalar için daha fazla esneklik, daha iyi işleme ve daha hızlı format değişimi olarak sıralanabiliyor. Müşterinin özel gereksinimleri sistemin odak noktasını oluşturuyor. Ruf, müşteri ihtiyaçlarının her zaman değiştiğini ifade etti. Transnova-Ruf makinaları; düğme pilleri ve salamdan serum poşetlerine, buzdolaplarına ve hatta kontrol kabinlerine kadar; yiyecek, kozmetik, gıda dışı ve kimyasal endüstri ürünlerinden, medikal ve eczacılığa ilişkin ürünlere kadar her şeyi paketlemek için kullanılıyor.

Pnömatik oransal teknoloji
Piyasa, ürün ve format değişikliklerine kolaylıkta adapte olabilecek maliyet avantajlı üretim sistemlerine ihtiyaç duyuyor. Tam da bu noktada pnömatik otomasyon teknolojisi önemli bir rol oynuyor. Paketleme ve paletleme ünitesinin tutucu modülü, vakum teknolojisi, pnömatik tahrik, tutucular ve valf adaları ile donatılmıştır. Kullanılan teknolojinin en önemli parçası, CPX/MPA valf adasına entegre edilmiş oransal basınç regülatörüdür.
Festo Ürün Müdürü Ulrich Sixt, “Oransal basınç regülatörü, tam basınca gerek duyulduğu yerde konumlandırılmıştır” diye konuştu.


Oransal basınç regülatörü VPPM, paralel tutucunun kontak basıncını regüle ediyor. Paketleme işlemi, deformasyon ve hasar oluşmadan güvenli bir şekilde gerçekleşmek durumundadır. Tutma basıncı; doluluk, paketleme yoğunluğu veya ağırlık gibi çeşitli faktörlere bağlantılı olarak ayarlanıyor. Kontrol hassasiyeti ve tekrarlama doğruluğu da çok önem taşıyor. Oransal teknoloji sayesinde, ayarlamalar herhangi bir zamanda yapılabiliyor. Bu avantaj, bazen 100 farklı format kullanarak çalışan sistemler açısından çok önem kazanıyor. Bu formatlar, Transnova-Ruf. tarafından geliştirilmiş Simplo yazılım uygulamasının çözüm parametreleri tarafından yönetiliyor. Yazılım sayesinde, programlama bilmeyen makina operatörleri yeni paletleme kalıpları yaratıp, bu kalıpları canlı üretim esnasında robot kontrol sistemine aktarabiliyorlar.

Tanı ve uzaktan bakım
Oransal basınç regülatörleri VPPM, CPX/MPA valf adasının üstünde yerleşiktir. Regülatörün elektrisel komponentleri, prosesin bireysel kısımlarını kontrol ve izlemek için kullanılan analog ve dijital giriş ve çıkışlara sahiptir. CPX’e uzaktan ulaşmak ve internet üzerinden tanı verisi almak mümkündür. Böylece bakım gerektiğinde, uzaktan teşhisle sorun ve çözümü ile ilgili hızlı bir belirleme yapmak mümkün olur. Uzaktan tanı aynı zamanda, son derece nadir durumlarda valfin veya valf adasının tamamının değiştirilmesinin gerekli olup olmadığına da karar vermek için de kullanılabilir. Michael Ruf, “Orta ölçekli bir şirket olarak, şimdi global müşteri ağımıza, mümkün olan en iyi hizmeti sunabilecek durumdayız” dedi.
Ayrıntılı bilgi için www.festo.com/vppm adresi ziyaret edilebilir.