PAGDER’de Selçuk Gülsün dönemi

2019 yılında 50. yılını kutlayacak Plastik Sanayicileri Derneği’nin İstanbul’da gerçekleştirilen 37. Olağan Genel Kurulu Toplantısı’nda Başkanlığa seçilen Selçuk Gülsün ve yönetim listesi, 2018-2021 döneminde görev yapacak.

A+ A-

2019 yılında 50. yılını kutlayacak olan Türkiye’nin ilk sivil toplum yapılanmalarından biri olan PAGDER’in (Plastik Sanayicileri Derneği) 37. Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi. Tek liste girilen seçimi kazanan Selçuk Gülsün’ün Başkanlığı’ndaki yönetim listesi, 2018-2021 döneminde görev yapacak.

Gür: “Büyük bir keyif aldım”


36. Dönem Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten Reha Gür, toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “36. döneme başlarken verdiğimiz sözlerin ışığında bir takım faaliyetler gerçekleştirdik. Yenilikçi bakış açısıyla, verimlilik esaslı, takım çalışması içerisinde, kurumsallaşma çıtasını üst noktaya çıkaracak çalışmalar ortaya koymaya gayret ettik. 23 yıllık iş hayatımda kendimce önemli işler yaptım; ancak PAGDER Başkanlığı’nın verdiği keyfi bana hiçbir görev ve iş vermedi. Bana böyle bir onuru bahşettiğiniz için teşekkür ediyorum.”

Avdagiç: “Sektör ilk 10’da yer alıyor”


Toplantıda, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda ilk 10 ülke ekonomisi arasına girme hedefi olduğunu hatırlatarak sözlerine başlayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise, “Biz plastik sektörü olarak uzun zaman önce bu hedefi başardık ve ilk 10 ülke içine giren nadir endüstri alanlarından biri olarak bugünkü konumumuza ulaştık. Eminim ki; en kısa zamanda önemli bir eksiğimiz olan yerli hammadde tedariğini de süper teşvikler ile sağlayacağız. Böylece, yurtiçindeki hammadde üretimini de daha yukarı noktalara çekerek, ithalat-ihracat dengesindeki eksiğimizi de gidereceğiz” diye konuştu.

“Algı yönetimi yapılıyor”
Günümüzde bütün dünyanın algı yönetimi üzerine çalıştığını ifade eden Avdagiç, sözlerine şöyle devam etti: “Siz bir işi ne kadar iyi, ne kadar etkin yaparsanız yapın; bunu karşı tarafa ne kadar anlatabildiğiniz çok önemli. Yeni gelen jenerasyonun bunu nasıl algıladığını iyi analiz etmemiz çok önemli. Algı yönetiminde mutlaka plastik malzemeler konusundaki kamuoyu algısını olumlu yönde geliştirecek faaliyet süreçlerini devam ettiriyor olmamız lazım.”
Geri dönüşüm konusunda Türkiye’de yaşanan kalite sorunlarına da dikkat çeken Şekib Avdagiç, “Ülkemizde kaliteli ikinci el hammadde temininin sürekliliği sıkıntısını büyük ölçüde yaşıyoruz. Bu da, birçok global otomotiv projesinin doğru ve etkin ilerlemesini engelliyor. Bu anlamda önümüzdeki dönemde hem ulusal, hem de uluslararası proje ve süreçlerin hayata geçirilmesi önem arz ediyor” dedi.

Pelister: “Petrokimya tesisleri kurulmalı”


Türkiye plastik sektörünün üretim kapasitesi ile dünyada yedinci, Avrupa’da ise ikinci konumda olduğunu söyleyen İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Adil Pelister, şunları aktardı: “Plastik sektörü 5,5 milyar dolara yakın ihracatı ile 156 ülkeye ihracat yapıyor. 2018 yılının ilk dört ayında plastikler ve mâmulleri ihracatı 1,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu sene yüzde 5 civarında ihracat büyümesi öngördüğümüz sektör, hammadde ihtiyacının yüzde 80’i ithal etmek zorunda kalıyor. Sektörün gelişimini sürdürülebilmesi için büyük petrokimya tesislerinin kurulması gerekiyor ve bu noktada İKMİB olarak her türlü desteği sağlayacağız.”

Gülsün: “Önemli adımlar atacağız”


Genel Kurul Toplantısı’nda oy birliği ile Yönetim Kurulu Başkanı seçilen Selçuk Gülsün, PAGDER’i 2018-2021 döneminde daha sağlam temelleri olan, kendi imkânları ile geleceğini garanti altına almış bir kurum noktasına getirme hedefiyle çalışacaklarını söyledi.
“Önceki dönemlerden gelen kıymetli değerler ile bu dönem önemli adımlar atacağız” diye konuşan Gülsün, 2019 yılının Mart ayında İstanbul’da, Fransız ABE ile birlikte ‘Türk Plastik Buluşmaları’ düzenleyeceklerini bildirdi. Gülsün, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Organizasyon kapsamında, dünyanın büyük alıcılarını ve plastik işleyicilerini Türkiye’ye getirerek, sektör firmalarımıza iş imkânı sağlayacağız. Bugüne kadar Fransa, Portekiz ve Amerika’da yapılan bu etkinliğin ülkemizdeki operasyonunu üstlenerek, dünyadan 200 firmayı ülkemize getirip, üyelerimizin ticari faaliyetlerine katkı sunacak marka bir etkinliğe imza atacağız.”
PAGDER ASLAN Plastikçiler İhtisas Özel Organize Sanayi Bölgesi’nin sektör için önemli bir değer olduğuna da dikkat çeken Gülsün, “Derneğimizin paydaşı olduğu, 2012’de kurulan organize sanayi bölgemiz, önümüzdeki aylar itibariyle üst yapı yatırımlarına hazır hale gelecek. Kırklareli’nin Vize ilçesinde yükselen bölgede genişleme sahasının tahsisi noktasında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

PAGDER’in yeni Yönetim ve Denetim Kurulu:
PAGDER’in 37. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucu seçilen yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor:
- Selçuk Gülsün (Tisan Mühendislik Plastikleri)
- Oğuzhan Gürlek (Gürlek Plastik)
- Kenan Benliler (Güven-el Plastik)
- Tarık Özdemir (Tetra Polimer)
- Akay Plastik (Burak Erenoğlu)
- Hakan Dirgeme (Beno Plastik)
- Burç Angan (Hür-mak Plastik Otomotiv Makina)
- Ünal Aykun (Semi Elektronik)
- Nüve Plastik (Oktay Ateşcan)
- Pimar Plastik (Levent Şişman)
- Altan Plastik (Kemal Altan)
- Yapraksan Plastik (Volkan Yaprak)
- Alfor Plastik (Yaşar Alper)
- Erka Ambalaj (Selahattin Yılmaz)
- Opkon Optik Elektronik (Kenan Özeren)
- Enelkon Otomasyon (Serhat Balta)
- Ekin Makina (Abdullah Karabulut)
- Gurbetçiler Plastik (Ömer Köstek)
- Erkan Evrenkaya (Ser Rezistans)
- Fortis Plastik (Murat İçin)
- Gökhan Plastik (Gökhan Can)
- Gema Polimer (Erkan Aydın)
- Saraç Plastik (Mehmet Saraç)
- Sancar Kimya (Dursun Sevme)