Özkayan: “Makina sektörüne verilen destek üretime dönüşür”

Bursa Endüstri Zirvesi’nin açılışında konuşan Ahmet Özkayan, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makina imalat sanayiine verilen desteklerin üretime; yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşeceğini ifade etti.

A+ A-

Makina sektörünün Avrasya coğrafyasındaki en büyük buluşma noktalarından biri olan Bursa Endüstri Zirvesi, Tüyap Bursa Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başladı. Tüyap Bursa Fuarcılık Anonim Şirketi ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) işbirliğinde düzenlenen zirve, eş zamanlı olarak 4 önemli fuara ev sahipliği yapıyor.

“Zirve, önemli bir rol üstleniyor”
Etkinliğin açılışında konuşan MİB Başkanı Ahmet Özkayan, “Bursa Endüstri Zirvesi, ekonomiye doğrudan katkı sağlamasının yanında, stratejik sektör ilan edilen yerli ve milli makina sanayiinin ürettiği yenilikleri ve teknolojik gelişmeleri ziyaretçilerle buluşturmak adına önemli bir rol üstleniyor” dedi.
Makina imalat sanayiinin tüm imalat sektörlerine destek olması nedeniyle ayrı bir bakış açısıyla değerlendirilmesinin önemine değinen Özkayan, şunları aktardı: “Bu anlamda verilecek destekler üretime; yani geri dönüşü olan yatırımlara dönüşecektir. Böylece makina üreticilerimiz; Ar-Ge, tasarım, üretim ve yüksek teknolojiye geçişte ilkleri gerçekleştirmek suretiyle, nitelikli iş gücü, teknik donanımı ve altyapısıyla ülkemizdeki en stratejik unsurlardan biri olmaya devam edecektir.”

“Birim ağırlık değeri kilogramda 6,2 dolar”
Konuşmasında sektöre dair verileri de paylaşan MİB Başkanı Özkayan, makina ihracatında birim ağırlık değerin bu yılın ilk 11 ayında 6,2 dolar/kg olduğunu, söz konusu rakamın Türkiye ortalamasının ise 1,5 dolar olduğunu ifade etti. Özkayan, “Bu rakamın üzerinde önemle durulması gerekiyor. Katma değeri yüksek ürünler üretmediğimiz sürece orta gelir tuzağından çıkmak mümkün olmayacak” diye konuştu.
Sektörün ihracat verilerini de değerlendiren Ahmet Özkayan, 2017 yılında 14 milyar dolar ve yüzde 0,7 pay ile sektörün dünya sıralamasında 30. sırada bulunduğunu ve 2018 yılında 18 milyar dolarlık ihracat hedeflendiğini açıkladı. Sektörün ithalatta ise 27,2 milyar dolar ve yüzde 1,3 pay ile dünyada 23. sırada yer aldığını kaydeden Özkayan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “2 trilyon dolarlık dünya makina ticaretinden aldığımız payın aslında çok düşük olduğu ve sektörün desteklendiğinde ciddi bir döviz girdisi gerçekleştirme potansiyelinin olduğu görülmektedir” diye konuştu.

“Rekabet bakımından iyi bir konumdayız”
Gelişmiş ülkelerde makinanın kalitesi ve dayanıklılığının fiyatından daha önemli olduğuna da dikkat çeken Özkayan, “Gelişmiş ülkelerde kişi başı 10 bin doların yüzde 40’ı sanayiden gelirken, bizde bu oran yüzde 16 seviyesinde. Makina ihracatının yüzde 40’ı; AB ülkeleri ABD, Kanada ve Rusya gibi gelişmiş ülkelere yapılıyor. İhracatın bu yapısı, makina imalat sektörümüzün dünya piyasalarında rekabet bakımından oldukça iyi bir konumda olduğunu gösteriyor. CECİMO yayınlarına göre de Türkiye, takım tezgahı imalatında AB’de 7. sıraya kadar yükseldi” dedi.