Özkayan: “FBG ile stratejik bir teknolojiyi daha ülkemize kazandırdık”

Ermaksan; enerji, yapı, ulaştırma denizcilik, havacılık, uzay, güvenlik, medikal ve sismoloji gibi pek çok alanda sıcaklık, basınç, titreşim ve kuvvet gibi çeşitli ölçümlerin yapılmasına olanak sağlayan FBG sensörlerini sanayicilerin kullanımına sundu.

A+ A-

Ermaksan, dünyada sayılı firmanın ürettiği FBG sensörlerini (fiber bragg grating) sanayicilerin kullanımına sundu. Söz konusu sensörler; enerji, yapı, ulaştırma denizcilik, havacılık, uzay, güvenlik, medikal, sismoloji gibi pek çok alanda sıcaklık, basınç, titreşim ve kuvvet gibi çeşitli ölçümlerin yapılmasına olanak sağlıyor.

“Ülkemize ciddi bir güç katacak”
Geçmişte yurtdışından ithal edilen FBG sensörlerinin artık tamamen yerli ve milli olarak üretileceğini ve Türkiye’ye ciddi bir güç katacağını ifade eden Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, “Optik fiberler; cam ya da plastik malzemelerden yapılan ve insan saçından biraz daha kalın bir çapta üretilen esnek, hafif ve şeffaf yapılardır. FBG sensör teknolojisi ile çeşitli fiziksel ve/veya kimyasal parametreleri ölçmek mümkün. FBG sensörler ile aynı fiber üzerinden birden çok etki aynı anda ölçülebilir” dedi.FBG sensör teknolojisinin kullanım alanlarına da değinen Özkayan, şunları söyledi: “Yapılar (köprüler, barajlar, tüneller, madenler, binalar, tarihi eserler, petrol platformları), enerji (rüzgâr türbinleri, petrol kuyuları, boru hatları, nükleer reaktörler, jeneratörler), ulaştırma (demiryolları, trenler, yollar, özel amaçlı taşıtlar, vinçler), denizcilik (tekne, donanma gemisi, yük konteyneri, denizaltı), havacılık ve uzay (kompozit yapılar, uçak kanatları vb., motor yakıt depoları sıcaklık takibi, rüzgâr tünelleri, uzay araçları), laboratuvar testleri ve ölçümleri (uçak kanatları ön yükleme testleri, ekstansometre), emniyet ve güvenlik (sınır güvenliği sistemleri, yangın alarm sistemleri), medikal (tıbbi robotik kol, hasta durumu takip cihazları) sismoloji (yer kabuğundaki kaymaların izlenmesi) gibi alanlarda bu teknoloji kullanılıyor. Söz konusu teknoloji sayesinde, aynı fiber hattı boyunca birden çok FBG yazımı ile farklı noktalardan ölçüm alınabilir. Sıcaklık, basınç, gerinim gibi farklı fiziksel parametreler aynı anda ve sürekli olarak ölçülebilir. Uzun mesafeler boyunca veri kaybı olmadan ölçüm alınabilir. Bilgi güvenliği sağlanıp, yüksek manyetik alanın olduğu ortamlarda rahatlıkla kullanılabilir. Çok hafif, küçük boyutlu, esnek yapısı sayesinde farklı malzemelere gömülü olarak kullanılabilir. Bilinen sensörlere göre büyük ve ağır kablo demetleri bu teknolojide olmadığı için, özellikle hafifliğin ön planda olduğu uçak, kanat ve gövde yapılarında mutlak tercih edilen sensörler bunlardır.”