Özkayan: “Bir ilke daha imza attık”

‘Yenilikçi teknolojiler’ sloganıyla, Endüstri 4.0’a uygun akıllı ve ileri teknoloji çözümler geliştiren Ermaksan, yeni nesil fiber lazer makinası Fibermak momentum Gen-3 modelini, Turkish Cargo ile Türkiye’den Güney Kore’ye doğrudan ihraç etti.

A+ A-

Endüstri 4.0’a uygun akıllı ve ileri teknoloji çözümler geliştiren Ermaksan, ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor. Yüzde 100 yerli ve milli olarak geliştirdiği ürünlerini, dünyanın dört bir yanına gönderen şirket, yüksek verimlilik ve yüksek hız kapasitesi ile öne çıkan yeni nesil fiber makinası Fibermak momentum Gen-3 modelini, Turkish Cargo ile Türkiye’den Güney Kore’ye doğrudan ihraç etti. Makina, 5 m x 2 m gövde nakliye ebadı ve 10 ton ağırlığı ile öne çıkarken, söz konusu boyutlarda Ermaksan’ın Bursa fabrikasından Güney Kore’ye uçakla sevk edilen ilk yerli ve milli ürün oldu.

“Verimliliğe ve katma değere odaklanıyoruz”
Yüzde 100 yerli ve milli üretim anlayışıyla hareket ederek, sektörün gelişimine yön veren teknolojiler geliştirdiklerini aktaran Ermaksan Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Ahmet Özkayan, “Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları sonucu geliştirdiğimiz yeni nesil teknolojilerde, verimliliğe ve katma değere odaklanıyoruz. Endüstri 4.0’a uygun üretim anlayışımızla, akıllı ve birbiriyle konuşabilen teknolojiler geliştirerek, sektörün geleceğine ışık tutmaya devam ediyoruz. Hâlihazırda dünyanın her noktasına ürünlerimizi ‘Türk markası’ gururuyla ulaştırıyoruz. Bu doğrultuda, Güney Kore’ye sevkini gerçekleştirdiğimiz Fibermak, ülkemizden bu boyut ve ağırlıkta Turkish Cargo ile dünyanın bir ucuna ulaştırılan ilk ürün oldu. Bizlere sağladığı destekten dolayı Türk Hava Yolları’na teşekkür ediyoruz. Bu ülkenin ekonomi neferleri olarak, hep birlikte omuz omuza verip ülkemize katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.“Yatırımlarımız devam edecek”
Şirket olarak, kuruldukları ilk günden beri bilgi ve teknolojiye yatırım yaptıklarının altını çizen Özkayan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ermaksan olarak, Türkiye’nin ilk lazer çip ve lazer ışın kaynağını (rezonatör) yüzde 100 yerli ve milli olarak ürettik. Aynı şekilde, Türkiye’nin ilk 3D makinasını da Ermaksan olarak üretip, dünya pazarlarına ulaştırmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyada bu teknolojiyi sayılı ülkeler üretebiliyor. Öyle bir teknoloji ki; savunma sanayii, uzay, havacılık, dental ve biomedikal gibi pek çok sektörde kullanılabiliyor. Ayrıca şirketimiz, dünyada makina üretiminin hammaddesi olan ambargonun söz konusu olduğu titanyum tozlarını da üretmeyi başardı. Titanyumun ardından ise, nikel alaşım tozları, krom kobalt ve paslanmaz çelik tozu gibi diğer metallerin tozlarını üretme planlarımız bulunuyor. Bu anlamda, Ermaksan olarak tamamen gelecek odaklı hareket edip, bilgiye ve teknolojiye yatırımlarımız hızla devam edecek.”