Özermet, fıstık çıtlatma makinasıyla bir ilke imza attı

Uzun yıllar boyunca mahalle aralarında kadınlar tarafından çekiçlerle tek tek yapılan fıstık çıtlatma işlemi, Özermet Mühendislik ve Makina firması tarafından geliştirilen makina ile artık sorun olmaktan çıktı.

A+ A-

Altı yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından ürettiği Antep fıstığı çıtlatma makinasını ihraç etmeye hazırlanan Özermet Mühendislik ve Makina, bugüne kadar çoğu Gaziantep'te olmak üzere 29 tesisin kurulumunu gerçekleştirdi.
Gaziantep'te 11 yaşında çırak olarak atıldığı iş hayatında, azmi ve gayretiyle kendi firmasını kurduğunu dile getiren Özermet Mühendislik ve Makina firmasının sahibi Kemal Özer, “Makinamızın ihracatını da gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Uzun yıllar Ar-Ge çalışması yaptık”
Uzun yıllar süren Ar-Ge çalışmaları sonucunda ürettikleri ve patentini aldıkları fıstık çıtlatma makinasını kopyalanmaması için özenle koruduklarının altını çizen Özer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Makinanın parçalarını Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde özel olarak ürettiriyoruz. Makinanın montajını ise, rakiplerimizin kopyalamaması için fabrikamızda sadece belirli kişilerin girmesine izin verdiğimiz özel bir bölümde yaptırıyoruz.”
Şu ana kadar çoğu Gaziantep'te olmak üzere 29 tesis kurduklarının bilgisini veren Özer, “Kurduğumuz makinaların da içinin açılmaması için anahtarlarını fabrika sahiplerine bile vermiyoruz. Söz konusu makinamızı ihraç için; İran, İtalya ve İspanya'daki firmalarla görüşme halindeyiz” dedi.

“Devletten destek almadan ürettik”
İlkokulu bitirdikten sonra sanayide çırak olarak çalışma hayatına atıldığını açıklayan Kemal Özer, 1997 yılında da kendi firmasını kurarak çeşitli makinalar üretmeye başladığını söyledi. Her zaman piyasada olmayan makinaları üretmeye ve kimsenin yapamadığını yapmaya çalıştığını anlatan Özer, şöyle devam etti: "100 metrekarelik atölyede tek başıma çalışıyordum. Şimdi yanımda 65 kişi çalışıyor. Antep fıstığının çıtlatma işlemi, uzun yıllar boyunca mahalle aralarında kadınlar tarafından çekiçlerle tek tek yapılırdı. Firma olarak, yaklaşık altı yıl süren Ar-Ge'nin ardından ilk kez fıstık çıtlatma makinasını üretmeyi başardık. Devletten hiçbir destek almadık. Makinanın faydalı model patentini de aldık.”

“29 tesis kurduk”
Çiftçi bir aileden geldiği için her zaman Antep fıstığının çıtlatma sorununu çözmeyi hayal ettiğini belirten Özer, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Yaptığım çalışmalar sonucunda bu sorunu çözmeyi başardım. Beş yıl öncesine kadar büyük bir sorun olan fıstık çıtlatma işlemini çözüme kavuşturduk. Bu sorun çözülünce fıstığın ihracatı da arttı. Şu ana kadar 29 tesis kurduk."
Makinanın her ne kadar patentini alsalar da, kopyalanmasını önlemek için özel önlemler aldıklarını dile getiren Kemal Özer, "Makinanın kopyalanmasını önlemek için özel bir oda oluşturdum. Parçalarını Türkiye'nin değişik yerlerinde ürettirip, özel odada montajını yapıyoruz. Buraya benim belirlediğim kişiler haricinde kimse giremiyor. Makinayı satarken de, yaptığımız sözleşmeye ürünün anahtarların bizde kalacağına dair bir madde koyuyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.