Özer: “Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımın karşılığını alıyoruz”

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Özermet Mühendislik ve Makina, yoğun Ar-Ge çalışmalarıyla ürettiği makina ile 5 yıl öncesine kadar büyük bir sorun olan fıstık çıtlatmayı çözüme kavuşturdu.

A+ A-

GAZİANTEP/DÜNYA

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Özermet Mühendislik ve Makina, 6 yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından ürettiği Antep fıstığı çıtlatma makinasını yurtdışına ihraç etmeye hazırlanıyor.
11 yaşında çırak olarak atıldığı iş hayatında, azmi ve gayretiyle kendi firmasını kurduğunu dile getiren Özermet Mühendislik ve Makina firmasının sahibi Kemal Özer, çiftçi bir aileden geldiği için her zaman Antep fıstığının çıtlatma sorununu çözmeyi hayal ettiğini belirtti. Özer, şunları aktardı: “Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar sonucunda bunu da başardım. 5 yıl öncesine kadar büyük bir sorun olan fıstık çıtlatmayı çözüme kavuşturduk. Bu sorun çözülünce fıstığın ihracatı da arttı.”
Ürettiği ve patentini aldığı fıstık çıtlatma makinasının kopyalanmaması için büyük bir mücadele verdiğini aktaran Özer, “Bundan dolayı makina parçalarını Türkiye'nin çeşitli şehirlerinde özel olarak ürettiriyoruz” diye konuştu.

“Makinanın montajı özel bir bölümde yapılıyor”
Makinanın montajının ise, rakiplerinin kopyalamaması için fabrikalarında sadece belirli kişilerin girmesine izin verdikleri özel bir bölümde yapıldığını anlatan Özer, şu ana kadar çoğu Gaziantep'te olmak üzere 29 tesis kurduklarının bilgisini verdi. Özer, “Kurduğumuz makinaların içinin açılıp kopyalanmaması için anahtarlarını fabrika sahiplerine bile vermiyoruz” dedi.
İş hayatına atılması ile ilgili açıklamalarda da bulunan Kemal Özer, şunları aktardı: “İlkokulu bitirdikten sonra sanayide çırak olarak başladığım iş hayatımda, 1997 yılında kendi firmamı kurarak çeşitli makinalar üretmeye başladım. Her zaman piyasada olmayan makinaları üretmeye ve kimsenin yapmadığını yapmaya çalıştım. Firmamı kurduğum ilk zamanlarda 100 metrekarelik atölyede tek başıma çalışıyordum. Şimdi ise yanımda 65 kişi çalışıyor. Antep fıstığının çıtlatması, uzun yıllar boyunca mahalle aralarında kadınlar tarafından çekiçlerle tek tek yapılıyordu. Biz, yaklaşık 6 yıl süren Ar-Ge'nin ardından ilk kez fıstık çıtlatma makinasını ürettik ve devletten de hiçbir destek almadık. Daha sonra makinamızın faydalı model patentini de aldık.”

“İhracata ağırlık vereceğiz”
Ürettikleri makinaları ihraç etmek için Amerika, İran, İtalya ve İspanya'da firmalarla görüştüklerini belirten Özer, yakın zamanda ihracata ağırlık vermeyi planladıklarının bilgisini verdi. İspanya’da halen el yardımıyla fıstık çıtlatma yapıldığını vurgulayan Özer, bunun da hem zaman, hem de maddi kayba yol açtığını dile getirdi.
Makinalarını devamlı olarak geliştirmeye önem verdiklerini açıklayan Özer, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Bizim makinamızda fıstık makinaya girdikten sonra kavrulmuş ve paketlenmiş olarak el değmeden çıkıyor. Bu da hem hijyen, hem de ekonomik olarak oldukça büyük avantajlar sunuyor.”