Özden: “Dünyanın en iyi ‘üretim yönetim sistemi’ olmayı hedefliyoruz”

Bu yıl yüzde 250 büyüme hedefleyen Doruk, Türk mühendisler tarafından uluslararası standartlarda tasarlanmış akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage ile dünya genelinde 300’den fazla fabrikanın dijital dönüşümünü gerçekleştiriyor.

A+ A-

Teknoloji şirketi Doruk, 20 ülkede tescilli Türkiye orijinli uluslararası akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage ile sanayi işletmelerini akıllı ve dijital fabrikalara dönüştürüyor. Dijital dönüşüm alanında 21 yıldır geliştirdiği inovatif teknolojilerle dikkat çeken şirket, ‘dünya markası olmak’ hedefi doğrultusunda faaliyetlerini sürdürüyor.
Teknopark İstanbul’da yer alan merkez ofis, Antalya Teknokent ve İzmir Depark Teknokent ofisleri ile yoğun Ar-Ge odaklı faaliyet gösterdiklerini belirten Doruk Uluslararası Genişlemeden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Aylin Tülay Özden, aynı zamanda Amerika’nın Chicago kentinde de şirketleri olduğunu bildirdi. Amerika’da üretim endüstrisini kuvvetlendirmek için ABD eski Başkanı Barack Obama’nın isteği ile kurulan Dijital Üretim Tasarım ve İnovasyon Enstitüsü DMDII’ın (The Digital Manufacturing and Design Innovation Institute) Ar-Ge partneri olduklarını bildiren Özden, 2017’de ABD’de kurdukları şirketlerini global Ar-Ge ve genişleme operasyonlarının merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

“Yılı yüzde 250 büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz”
2018 yılında bir değişim ve dönüşüm hamlesiyle yeni bir büyüme operasyonu başlattıklarının bilgisini veren Özden, sözlerine şöyle devam etti: “Yıllık ortalama yüzde 20 olan büyüme oranımızı 2018 yılında yüzde 50’ye çıkardık. Aynı yıl, Ar-Ge yatırımlarımızın ciromuz içindeki payını ise yüzde 30’dan yüzde 55’e yükselttik. Bu hamlenin meyvelerini toplamaya başladığımız çok iddialı bir yıl olan 2019’un ilk yarısında ise, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 100’lük bir büyümeye imza attık. Yılı yüzde 250 büyüme ile kapatmayı hedefliyoruz.”“Almanya ve Japonya’da ofis açacağız”
Gelecek hedeflerini ‘dünya markası olmak’ şeklinde belirlediklerinin altını çizen Özden, dünyanın en iyi ‘üretim yönetim sistemi olmak’ hedefiyle yol aldıklarını belirtti. Türkiye’nin yanı sıra ABD, Rusya, Belçika, Romanya, Bulgaristan, Cezayir, Sırbistan ve Tataristan’da fabrikaların dijital dönüşümünü gerçekleştirdiklerini ifade eden Özden, 2020 sonuna kadar Almanya ve Japonya’da ofis açmayı planladıklarını açıkladı. Dijital dönüşümün öncelikli olduğu merkez ülkeleri hedef alarak global genişlemelerini sürdürmeyi amaçladıklarını söyleyen Özden, orta ve uzun vadede tüm Avrupa ülkelerine yayılmayı ve Asya pazarına giriş yapmayı planladıklarını açıkladı.
Doruk’un, Türkiye’de üretim yönetiminde dijitalleşme pazarını inşa eden firma olduğunu ileri süren Aylin Tülay Özden, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Sanayide dijitalleşmenin henüz hiç konuşulmadığı yıllarda, Türk mühendislerimiz tarafından geliştirilen dijital üretim yönetim sistemi ProManage, bugün dünya genelinde 300’den fazla öncü sanayi kuruluşunda kullanılıyor. Bu konsept, artırılmış gerçeklik ve yapay zeka teknolojileri ile tam entegre olan dünyadaki tek üretim yönetim sistemi olma özelliğini taşıyor.”

“Uzmanlaşmış bir yüksek teknoloji firmasıyız”
Dijital üretim yönetimi alanında uzmanlaşmış bir yüksek teknoloji firması olduklarının dile getiren Özden, “Endüstri 4.0 ve dijitalleşmenin temelini oluşturan; artırılmış gerçeklik, makina öğrenmesi, yapay zeka, büyük veri ve analitik konularında yetkin kadromuz ile sanayiye yüksek katma değer sunuyoruz. Dünya çapında sanayicilere, dijital dönüşümdeki aktüel durumlarının dijital yöntemlerle ölçüldüğü ve gelişim yol haritalarının hazırlanıp dönüşüm yolculuklarının planlandığı bir dijital dönüşüm mentorluğu hizmeti sunuyoruz” ifadelerini kullandı.“Yatırımın geri dönüşü çok kısa sürüyor”
Dijital ve akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage ile işletmelerin dijital dönüşüme geçirilmesinin sadece 4 ilâ 8 hafta sürdüğünü ifade eden Aylin Tülay Özden, şöyle devam etti: “Sanayiciler, dijital ve akıllı üretim yönetimi sistemi ProManage’ı kullanmaya başladıktan yaklaşık 2 ay sonra bu sistem için yaptıkları yatırımı geri alabiliyorlar. 2 ay sonunda minimum yüzde 10 olmakla birlikte, genellikle yüzde 20 verimlilik artışı sağlanıyor. Yıl olarak düşünüldüğünde ise, örneğin; ayda 1 milyon Euro’luk girdi maliyeti olan bir işletme için 10 ayda yapılan 10 milyon Euro’luk yatırım 8 milyon Euro’ya düşüyor ve işletme yılda 2 milyon Euro tasarruf etmiş oluyor. Özetle; ProManage’ı kullanan firmalar üretimlerini daha verimli ve çevik hale getiriyor, kayıplarını tespit edip azaltarak maliyetlerini ve rekabetçiliklerini yönetebiliyorlar. ProManage ile Türk sanayiciler Endüstri 4.0 evresinde dünya firmaları ile rekabet edebiliyor ve kendi sektörlerine yön vererek liderlik yapabiliyorlar.”