Otomotiv sektörü Rusya’ya çıkarma yaptı

Türkiye ihracatının 12 yıldır lideri olan otomotiv sektörü, Rusya ile işbirliği fırsatlarını geliştirerek bölgesel gücünü pekiştirmek amacıyla MIMS Automechanika Moskova Fuarı’na milli katılım gerçekleştirdi.

A+ A-

Türkiye ihracatının üst üste 12 yıldır lider sektörü olan otomotiv endüstrisi, en önemli ticari partnerlerinden olan Rusya ile işbirliği fırsatlarını geliştirmek ve ihracata ivme kazandırmak için MIMS Automechanika Moskova Fuarı’na katıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizasyonluğunda gerçekleştirilen milli katılımda 47 Türk firması yer aldı.
Rusya’nın başkenti Moskova’da 27-30 Ağustos 2018 tarihleri arasında düzenlenen etkinlikte; otomotiv yan sanayii ürünlerinden ticari araçlara, iç dizayndan güvenlik ekipmanlarına, motor aksamı ve parçalarından ses sistemleri ve telekomünikasyona kadar otomotiv sanayiinin bütün sektörlerinden firmalar son ürün ve hizmetlerini sergilediler. Yaklaşık bin metrekarelik alanda yer alan Türk firmaları ise; otomotiv yedek parçaları, havalı fren ve debriyaj sistemleri, motor parçaları, araç filtreleri gibi ürünlerini sergilediler.
OİB de fuarda, ‘Turkey Discover the Potential’ konsepti ile Türkiye tanıtım standı kurdu. Etkinliğe; OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Orhan Sabuncu, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, Ticaret Bakanlığı ve OİB temsilcileri de katıldı.

Çelik: “Önemli bir fırsata sahibiz”Rusya ve Türkiye’nin otomotiv alanında gün geçtikte artan bir üretim ve pazar gücüne sahip olduğuna dikkat çeken OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, siyasi ve ekonomik açıdan ilişkilerin düzelmesinin, otomotiv alanında ikili ticarete ivme katmak için önemli bir fırsat yarattığının altını çizdi. Çelik, “Bu nedenle, uluslararası birer platforma dönüşen MIMS gibi fuarlar büyük önem taşıyor. Rusya sadece Türkiye için değil, dünya otomotiv sektörü için de önemli ve gün geçtikte büyüyen bir pazar. Türk otomotiv endüstrisi de, orta-ileri teknoloji içeren üretim ve nitelikli iş gücü ile hem bölgesinin, hem de dünyanın yükselen yıldızı. İki ülke, otomotiv alanındaki başarı ve potansiyelini ‘kazan-kazan’ mantığı ile ele alabilir ve mevcut işbirliğini daha da ileri boyuta taşıyabilir. Bu anlamda, 2018’de altıncı kez katıldığımız fuar, ihracat ve yatırım fırsatları bakımından oldukça verimli geçti” diye konuştu.
Rusya’da faaliyet gösteren ana sanayi firmalarının, Türk otomotiv sektörü firmalarını yakından tanıdığını vurgulayan Çelik, şunları aktardı: “İşletmelerimiz, Rus otomotiv ana ve yan sanayiinin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak teknoloji ve nitelikli iş gücüne sahipler. Bu da bizi pazarın ilk tercih edilen tedarikçilerinden biri yapıyor. Türkiye, aynı zamanda Rusya pazarında otomotiv yatırımları olan bir ülke. Yani, hâlihazırda karşılıklı temas ve işbirliğimiz sürüyor.”

“En önemli üretim merkezlerinden biriyiz”
Türkiye’nin, otomotivde 2 milyon adetlik kapasitesiyle Avrupa’nın en önemli üretim merkezlerinden biri konumunda olduğunun altını çizen Baran Çelik, “Son üç yılda üç basamak birden yükselerek, dünya motorlu taşıtlar üretiminde 14. sıraya yükseldik. AB ülkeleri içinde de beşinci büyük üretici ve Avrupa’nın ikinci büyük ticari araç üreticisi durumundayız. Rakamların da net bir şekilde ortaya koyduğu üzere, üretim ve ihracatta dünyanın önde gelen güçlerinden biriyiz. Yıllık yaklaşık 30 milyar dolar ihracat sınırına dayanan Türk otomotiv sektörü olarak, neredeyse Avrupa’daki bazı ülkelerin toplam ihracatı kadar ihracata imza atıyoruz. Bu yılın ocak-temmuz döneminde de Türk otomotiv ihracatı geçen seneye göre yüzde 14,4 artarak 19,2 milyar dolara çıktı ve tüm zamanların ilk yedi ay rekoruna ulaştık. Rusya’ya olan ihracatımız da aynı dönemde yüzde 57’lik artışla 273 milyon dolara yükseldi. 2018 yılının tamamında Rusya’ya yönelik otomotiv ihracatımızın 500 milyon dolara yaklaşmasını bekliyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.