Otomotiv endüstrisinin ihracat şampiyonu Ford oldu

Türkiye ihracatının 13 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2018 yılının şampiyonları belli oldu. Geçen yıl toplam 31,6 milyar dolarlık ihracata imza atan firmaların zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı.

A+ A-

Türkiye ihracatının 13 yıldır üst üste lider sektörü olan otomotiv endüstrisinde 2018 senesinin şampiyon firmaları belli oldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine dayanarak yapılan açıklamaya göre, geçen yıl toplam 31,6 milyar dolarlık ihracata imza atan otomotiv firmalarının zirvesinde Ford Otomotiv yer aldı. Söz konusu sıralamada Toyota Otomotiv ikinci, Tofaş ise üçüncü oldu. İlk üç şirketi sırasıyla; Kibar Dış Ticaret, Oyak Renault, TGS Dış Ticaret, Mercedes-Benz Türk, Bosch Sanayi ve Ticaret, Man Truck & Bus ve Tırsan Treyler Sanayi ve Ticaret takip etti.

Ocak ayı ihracatı yüzde 1,9 arttı
OİB verilerine göre, otomotiv endüstrisinin ocak ayı ihracatı da yüzde 1,9’luk artışla 2 milyar 330 milyon dolar oldu. Sektörün Türkiye ihracatından aldığı pay ise yüzde 17,7 olarak gerçekleşti. 2019 yılına iyi bir başlangıç yapan otomotiv endüstrisi, 2018’deki yüksek ihracat ortalamasını sürdürdü. 2019’un ilk ayında binek otomobillerde ihracat düşüşü yaşanırken, diğer ana sanayii ürün gruplarında çift haneli ihracat artışı yaşandı.

Yan sanayiinin ihracatı yüzde 3 düştü
Ürün grupları bazında bakıldığında, otomotiv yan sanayii ihracatı ocakta yüzde 3 azalarak 872 milyon dolar olurken; binek otomobil ihracatı yüzde 15 azalarak 813 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 43 artarak 381 milyon dolar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 47’lik artışla 169 milyon dolar oldu.
Otomotiv yan sanayiinde en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 5 azaldı. Önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 24, Birleşik Devletler’e yüzde 28’lik ihracat artışı oldu. Binek otomobillerde en önemli pazarlar olan Fransa’ya yüzde 26, İtalya’ya yüzde 16, Polonya’ya yüzde 5 ihracat düşüşü görülürken; yine önemli pazarlardan Birleşik Krallık’a yüzde 45, Almanya’ya yüzde 4, İspanya’ya yüzde 9 ve Slovenya’ya da yüzde 116’lık artış yaşandı.
Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 44, Slovenya’ya yüzde 110, Hollanda’ya yüzde 163, Fransa’ya yüzde 72, Belçika’ya yüzde 81’lik ihracat artışı yaşanırken; İtalya’ya yüzde 13, İspanya’ya yüzde 14 ve Birleşik Devletler’e de yüzde 46’lık düşüş görüldü.
Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda en fazla ihracat yapılan ülke olan Romanya’ya yüzde 3372, İtalya’ya yüzde 7, Fransa’ya yüzde 317 artış görülürken; önemli pazarlardan Almanya’ya yüzde 16, Birleşik Krallık’a ise yüzde 39’luk düşüş oldu.

Almanya’ya 348 milyon dolarlık ihracat
Ülke bazında bakıldığında, ocak ayında Almanya’ya ihracat yüzde 0,1’lik artışla 348 milyon dolar olurken; Birleşik Krallık’a yüzde 34’lük artışla 258 milyon dolar, Fransa’ya ise yüzde 5’lük düşüşle 225 milyon dolar oldu. Ocakta yine önemli pazarlardan İspanya’ya yüzde 7, Polonya’ya yüzde 21, Slovenya’ya yüzde 78, Romanya’ya yüzde 17, Hollanda’ya yüzde 49’luk ihracat artışı görülürken; Fransa’ya yüzde 5, İtalya’ya yüzde 10’luk düşüş yaşandı.
Ülke grubu bazında, ocak ayında Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 80 pay ve 1 milyar 865 milyon dolar ihracat ile ilk sırada yer aldı. AB ülkelerine ihracat yüzde 9 arttı. Bu yılın ilk ayında Diğer Avrupa ülke grubuna ihracat yüzde 17 artış gösterirken; Afrika ülkelerine yüzde 6 ve Bağımsız Devletler Topluluğu’na yüzde 8 artış yaşandı.

Çelik: “Çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz”
İhracat rakamlarını değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Türk otomotiv endüstrisinin ihracat başarısında emeği olan tüm şirketleri kutluyoruz. Bu yıl da, ihracatımızı kalıcı olarak artırma yolunda çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.