Otomotiv endüstrisinde emniyet

Festo’nun yeni emniyet kompenentleri, üretim sürecinde tam emniyeti sağlıyor. Festo’ya özgü emniyet fonksiyonlarıyla donatılmış bir Profisafe modülü ile makina ve tesislere ek emniyet kazandırmak mümkün oluyor.

A+ A-

Festo

Yeni Makina Yönergesi yürürlülükte. Festo’ya özgü emniyet fonksiyonlarıyla donatılmış bir Profisafe modülü ile makina ve tesislere ek emniyet kazandırmak mümkün.
CPX terminalinin yanı sıra VTSA ve VTSA-F tip valf adaları için tasarlanmış, silindir hareketi tersindirmesi, beklenmedik çalışmaya karşı emniyet gibi fonksiyonlar sunan VOFA kontrol bloğuyla donatılmış Profisafe modülü gibi montaja hazır diğer emniyet sistemleri de, Festo’nun emniyet konusundaki en gözde ürünleri arasında yer alıyor.
CPX-FVDA-P, emniyetli bir fieldbus protokolü olan Profisafe ile çalışan bir elektronik modüldür. Bu modül, Profinet (CPX-FB33, FB34, FB35) bus bağlantısı ile birlikte uygulanabilir. Modül, VTSA valflerinin valf voltajını emniyetli bir biçimde keser. Böylece, emniyet fonksiyonu yüksek güvenilirlikle valf adasına entegre edilerek, entegre otomasyon platformu CPX’in esasına uygun hareket edilmiş olunur: Harici bir kablolama zahmeti ortadan kalkar, planlama ve mühendislik faaliyetleri kolaylaşır. Özetle; uygulayıcı zaman ve maliyetten tasarruf eder.
PL e veya SIL3’e kadar varan emniyet CPX-FVDA’nın iki harici ve bir dâhili olmak üzere üç dijital çıkış kanalı vardır. Dâhili kanal valflerin besleme voltajını keser. Kanalların üçü de, otomatik denetlemeli ve çift kanallıdır. Bu nedenle, PL e’ye (ISO 13849) veya SIL3’e (EN 61508) uzanan uygulamalar mümkündür.
Ana uygulama sektörü otomotivdir. Örneğin; karoser iskeletleri imalatında kaynak tezgahlarında, robotların ve manuel çalışma istasyonlarındaki tutma ve sıkıştırma takımlarında, hatta kâğıt ve baskı makinası imalatında, ambalaj makinaları imalatı ve handling tesislerinde Profisafe kullanılmaktadır.

VTSA valf adalarıyla upgrade etme
VTSA tip 44 ve VTSA-F tip 45 valf adaları elektriksel terminal CPX ile kombine edilebilir. Bunların entegre emniyet fonksiyonları PL d performans düzeyine kadar uzanmaktadır. Örneğin; amaç dışı çalışma emniyeti, kesilebilir basınç ve voltaj sahaları ve bir de hava tahliye ile hareket tersindirme fonksiyonları mevcuttur. Standart valf adaları, özellikle standardizasyon ve otomasyon düzeyi yüksek sektörlerde aranan komponentlerdir. Çünkü, bu alanlarda upgrade potansiyellerinden sık yararlanılır.

Bir hareketin tersindirilmesi
Festo, VOFA kontrol bloğuyla kombinasyondan oluşan bir ‘sorunsuz emniyet paketi’ sunmaktadır. Bu paket; pnömatik silindirlerde amaç dışı çalışma emniyeti ve silindir hareketinin emniyet fonksiyonuna uygun biçimde tersindirilmesi gibi fonksiyonlar içerir. Kontrol devresinin tasarımına da bağlı olarak tüm valf devreleri entegre sensörler tarafından algılandığında, tesisler ISO13849-1 uyarınca PL e performans düzeyine ulaşır.

Kuvvetsiz anahtarlama
Valf adaları, karoser iskeleti imalatında kullanılan pnömatik el germe aletleri için de uygundur. Burada ‘kuvvetsiz anahtarlama’ ve ‘durdurma’ gibi emniyet fonksiyonları çok önemlidir. Zirâ, acil durumda silindiri kuvvet uygulamadan elle hareket ettirmek icap edebilir.Artık Level C performansı düzeyinde de mevcut
Festo’nun E performans düzeyindeki MS serisi valfleri, en yüksek emniyet düzeylerinde bile kendilerini kanıtlamışlardır. Ancak, her tesis veya makinanın bu kadar yüksek bir emniyet düzeyine ihtiyacı yoktur. Bu nedenle; C performans düzeyli, yüksek hava boşaltma verimine sahip, fiyatça daha mâkul olan MS6-SV ile MS9-SV serisi emniyet valfleri piyasaya sunulmuştur.
Basınç oluşturma valfiyle kombinasyon halinde çalışan elektriksel bir açma/kapama valfi, MS6-SV-C ile MS9-SV-C serisi emniyet valflerinin çekirdek işlevini üstlenmektedir. Bu ürünler, orta düzeyli emniyet ölçütlerine karşılık veren uygulamalarda, kısıtlı montaj alanında dâhi yüksek havalandırma ve hava boşaltma debisi üretebilmektedir. MS6-SV-C ile MS9-SV-C serisi emniyet valfleri, artık basınçsız hava boşaltma ve kademesiz basınç eşiği ayarı gibi özelliklerle de öne çıkmaktadır.

Kontrol dışı hareketleri önleniyor
Entegre basınçlama fonksiyonu sayesinde, tesis komponentlerinin faaliyet başlangıcında (‘kalkış’) ortaya çıkabilecek beklenmedik ve kontrol dışı hareketleri önlenmektedir. Bu emniyet valfleri, DIN EN ISO 13849-1’e uygun olarak SRP/CS Kat. 1, Performance Level C koşullarını yerine getirmektedir. MS6-SV-C ile MS9-SV-C serisi emniyet valfleri, örneğin; acil durdurma fonksiyonu etkinleştirildikten sonra hava boşaltma, ışık perdeleri ve kapı kilitleri gibi düşük anahtarlama frekanslı uygulamalar için idealdir.
MS6-SV-C’de olağan anma debisi (1’den 2’ye) 5.700 l/dak., hava boşaltma verimi de (2’den 3’e) 7.600 l/dak.’dır. MS9-SV-C’de olağan anma debisi (1’den 2’ye) 16.500 l/dak., hava boşaltma verimi de, atmosfere karşı 6 bar’da (2’den 3’) maks. 20.500 l/dak.’dır.