Otomotiv endüstrisi İstanbul’da bir araya gelecek

2017 yılını yüzde 13’lük üretim artışı ve 28,5 milyar dolarlık dış satış rakamıyla kapatarak ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Tüyap’ta bir araya gelecek.

A+ A-

Türkiye ekonomisinin son 12 yıldır ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisinin yıldızları, 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında İstanbul Tüyap’ta buluşacak. Frankfurt ve Shanghai’dan sonra otomotiv endüstrisinin en büyük üçüncü fuarı olan Automechanika İstanbul, dünyanın dört bir yanından gelen otomotiv endüstrisi profesyonellerini bu yıl da Türkiye’de bir araya getirecek.
Tüm otomotiv ve yan sektörlerinin derneklerinin de destek verdiği Automechanika İstanbul, yedek parça ve sistemlerin yanı sıra birbirinden farklı ürün grupları için oluşturduğu özel sergi alanlarıyla otomotive dair herşeyi tek bir çatı altında bir araya getirecek.

Kühnel: “Kritik öneme sahip bir sektör”


Geçtiğimiz yıl toplam otomotiv üretiminde yaşanan yüzde 13’lük artışla birlikte ihracatın arttığına ve Türk otomotiv sektörünün önemli bir dış ticaret fazlası verdiğine dikkat çeken Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel, “Otomotiv sektörü, sağladığı yüksek istihdam oranı ve yüksek büyüme hızıyla Türkiye ekonomisi için kritik bir öneme sahip. Üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden sektör, yakın zamanda yerli otomobil üretmeye hazırlanıyor. Uluslararası rekabette güçlü bir platform sunmanın gururunu yaşadığımız Türk otomotiv sektörünün bu atılımını çok olumlu buluyor ve otomotiv sektörünün tüm bileşenlerini Türkiye'nin lider otomotiv endüstrisi fuarı Automechanika İstanbul’a bekliyoruz” diye konuştu.

Yardım: “Fuar önemli bir fırsat sunuyor”
Geçen yılki etkinlikte, toplam bin 200’ün üzerinde katılımcının dünyanın dört bir köşesinden gelen 44 bin ziyaretçi ile buluştuğunu belirten Messe Frankfurt Türkiye Genel Müdürü Tayfun Yardım ise, “Ulusal ve uluslararası tüm otomotiv üretim ve onarım profesyonellerini bir araya getirdiğimiz Automechanika İstanbul, Türkiye ekonomisinin asıl yıldızı olan KOBİ'ler için de pazara giriş konusunda önemli bir fırsat. Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve CIS ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda ülkeden katılımcı ve ziyaretçiyi burada ağırlayacağız. Dünyanın dört bir yanında 14 fuar gerçekleştiren Automechanika markasının gücüyle Türk otomotiv endüstrisine değer katmaya devam edeceğiz” dedi.