Otomotiv endüstrisi, 28,5 milyar dolarlık ihracat yaptı

OİB verilerine göre, Türkiye otomotiv endüstrisi 2017 yılını 28,5 milyar dolarlık ihracat ile kapattı. Sektörün aralık ayı ihracatı da, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6’lık artışla 2 milyar 491 milyon dolar oldu.

A+ A-

Türkiye ekonomisinin 12 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, 2017 yılını 28,5 milyar dolarlık ihracat ile kapattı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, Türkiye otomotiv sektörünün aralık ayı ihracatı da, bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 6’lık artışla 2 milyar 491 milyon dolar oldu. Sektörün, aralıkta Türkiye’nin toplam ihracatından aldığı pay da yüzde 18,4 olarak gerçekleşti. Otomotiv endüstrisi, ağustos ayı hariç 2017 yılının her bir ayında 2 milyar doların üzerinde ihracata imza attı. Geçen sene aylık bazdaki ortalama ihracat rakamı 2,4 milyar dolara ulaştı.
Aralık ayında ana ürün grupları bazında binek otomobiller ihracatında düşüş olurken; diğer ürün grupları olan otomotiv yan sanayii, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ve otobüs-minibüs-midibüs ihracatında ise çift haneli artışlar yaşandı. AB ülkelerine yönelik ihracat artışı aralık ayında düşük oranlarda da olsa devam etti. ABD’ye aralık ayında gerçekleştirilen ihracattaki yüzde 70’lik artışta; binek otomobil ihracatının yüzde 49 bin 896, yan sanayii ihracatının da yüzde 11 artması etkili oldu.

Otomotiv yan sanayii ihracatı yüzde 16 arttı
Aralık ayında mal grupları bazında otomotiv yan sanayii ihracatı yüzde 16 artarak 843 milyon dolar olurken; binek otomobil ihracatı ise yüzde 9 azalarak 989 milyon dolar oldu. Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 20’lik artışla 453 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı da yüzde 22’lik artışla 158 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv yan sanayiinde en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 14’lük artış görülürken; yine önemli pazarlardan Romanya’ya yüzde 60, Rusya’ya ihracatta ise yüzde 57’lik artış oldu.
Binek otomobil ihracatında önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 30, Fransa’ya yüzde 19, Almanya’ya yüzde 26, Birleşik Krallık’a yüzde 43 oranında düşüş yaşanırken; Polonya’ya yüzde 59, ABD’ye yüzde 49 bin 896 ve Slovenya’ya da yüzde 51’lik artış kaydedildi.
Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda en fazla ihracat yapılan ülke olan Birleşik Krallık’a yüzde 95, diğer önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 13, Belçika’ya yüzde 49, İspanya’ya yüzde 43’lük artış yaşandı. ABD’ye ihracatta yüzde 26, Slovenya’ya da yüzde 13’lük düşüş görüldü.
Otobüs-minibüs-midibüs ürün grubunda ise, en fazla ihracat yapılan ülke olan Almanya’ya yüzde 46’lık artış görülürken; yine önemli pazarlardan İtalya’ya yüzde 70, Fas’a yüzde 662, Polonya’ya yüzde bin 302’lik ihracat artışı, Birleşik Krallık’a da yüzde 62’lik düşüş görüldü.

Almanya liderliği elden bırakmadı
Ülke bazında en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat aralık ayında bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 1’lik artışla 338 milyon dolar oldu. İkinci sıradaki İtalya’ya ise ihracat yüzde 11 gerileyerek 277 milyon dolar oldu. Üçüncü büyük pazar konumundaki Fransa’ya olan ihracat da, yüzde 6 azalarak 250 milyon dolar oldu.
Aralık ayında, önemli pazarlardan ABD’ye yönelik ihracattaki yüzde 70’lik artış dikkat çekti. ABD’ye yönelik yüksek oranlı ihracat artışında, binek otomobil ihracatının yüzde 49 bin 896, yan sanayii ihracatının da yüzde 11 artması etkili oldu. Diğer pazarlardan Polonya’ya yüzde 60, Slovenya’ya yüzde 22, Romanya’ya yüzde 59’luk artış kaydedilirken; İsveç’e yapılan ihracat ise yüzde 21 düştü. Polonya’ya yönelik artışta binek otomobil ihracatının yüzde 59, otomotiv yan sanayii ihracatının yüzde 19 artması, İtalya’ya yönelik düşüşte de binek otomobil ihracatının yüzde 30 azalması etkili oldu.

AB’ye ihracat yüzde 3 arttı
Ülke grubu bazında bakıldığında, Türkiye otomotiv endüstrisinin aralık ayında da en büyük pazarı AB ülkeleri oldu. Otomotiv ihracatından yüzde 75 pay alan AB ülkelerine aralık ayında yüzde 3’lük artışla 1 milyar 859 milyon dolarlık ihracat kaydedildi. Yılın son ayında alternatif pazarlar arasında yer alan Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi’ne gerçekleştirilen ihracatın yüzde 52 artması dikkat çekerken; Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine yüzde 34, diğer Amerikan ülkelerine yönelik ihracat du yüzde 49 arttı.