OTAM, WTLP Emisyon Test Laboratuvarı’nı açtı

Küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak amacıyla çalışmalar yürüten OTAM, 2,5 milyon TL’lik bir yatırımla modernize edilen WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nı İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde düzenlediği bir törenle açtı.

A+ A-

Yalçın GÜR

İTÜ ARI Teknokent yerleşkesinde hizmet veren ve otomotiv sektörünün küresel pazarlardaki rekabet gücünü artırmak amacıyla çalışmalar yürüten OTAM, 2,5 milyon TL’lik bir yatırımla modernize edilen WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nı hizmete açtı. 20 Mart 2019 tarihinde İTÜ Ayazağa Kampüsü’nde düzenlenen özel bir törenle hizmete giren laboratuvar ile Avrupa’nın zorunlu kıldığı WLTP emisyon testlerinin aynı standartlarda yapılması sağlanacak. Avrupa Birliği’nin NDEC test standartlarının yerine 2017 yılında yeniden düzenleyerek kabul ettiği Dünya Çapında Uyumlu Hale Getirilmiş Hafif Araçlar Test Prosedürü’ne (WLTP) göre modernizasyonu yapılmış WLTP Emisyon Test Laboratuvarı’nda, araçların yakıt tüketimi ve emisyon testleri yapılacak. WLTP testlerini de bünyesine alarak modernize edilen test merkezinin, Türkiye’deki otomotiv sektörünün önde gelen üreticilerini dışa bağımlılıktan kurtarırken, WLTP test merkezi sınırlı olan ve talebi karşılayamayan Avrupa’ya da bir alternatif olması hedefleniyor.
OTAM tarafından düzenlenen törene; İTÜ Vakfı Yönetim Kurulu, OTAM Yönetim Kurulu üyeleri ile Renault, Mercedes-Benz Türk, Tofaş, Hyundai, Isuzu gibi sektörün önde gelen sanayi ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Özcan: “Yılda 750 aracın test edilmesi hedefleniyor”
Açılış konuşmasını yapan ve laboratuvar hakkında bilgiler paylaşan OTAM Genel Müdürü Ekrem Özcan, devreye giren yeni sistemin Türkiye’deki otomotiv üreticilerinin dışa bağımlılığını tamamen ortadan kaldıran bir çözüm sunacağını belirterek, yılda 750 aracın WLTP testlerinin yapılmasının hedeflendiğini belirtti. Özcan, şöyle konuştu: “Avrupa’da tüm yeni araçlarda istenen WLTP testini artık kendi bünyemizde yapabilmenin ve sektöre böyle bir merkezi kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Devreye aldığımız WLTP ile gerçekleştirdiğimiz emisyon test laboratuvarı modernizasyonu projemiz, 15. yılında olan OTAM’ın 2,5 milyon TL’lik bir yatırımla ve 11 ay süren çalışmalarının sonucunda hayata geçen bir proje oldu. Avrupa standartlarında test hizmeti sunacak olan merkezimizde, bir yıl içinde 750 aracın WLTP testlerini kendi bünyemizde yapabiliyor olacağız. Test merkezimiz, şu an WLTP merkezi sınırlı sayıda olan ve otomotiv test darboğazında bulunan Avrupa’ya da alternatif bir çözüm sunacak.”

“Dışa bağımlılık son buluyor”
Türkiye’deki üreticiler ve emisyon test talepleri göz önüne alındığında, OTAM’ın yatırımıyla emisyon testlerinde dışa bağımlılığın son bulacağını vurgulayan Özcan, “Bu vesileyle her açıdan çok kıymetli bir yatırımı hayata geçirmemizde büyük katkıları olan, bizi cesaretlendiren ve kurulum sürecinin her adımında yanımızda olan başta Renault olmak üzere; Ford Otosan, Hyundai ve Honda’ya özellikle teşekkürlerimi iletiyorum. Ve tabi yine başta bu firmalarımız olmak üzere, diğer laboratuvarlarımızda yüksek oranda dolulukla çalışmamıza imkân sağlayan; Ford Otosan, BMC Power, FEV, AVL, Mercedes-Benz, Otokar, Temsa, Tofaş, FNSS ve TOSB bünyesindeki değerli firmalarımıza, müşterilerimize ve iş ortaklarımıza ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.