Orhan Koç: “Erken uyarı sistemi meslek hastalıkları için de çalışacak”

İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi ile birlikte; meslek hastalıkları açısından riskli olan sektör ve bölgeler ortaya çıkacak, oluşturulacak olan risk haritasıyla iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı erken önlemler alınabilecek.

A+ A-

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, meslek hastalıklarında erken uyarı sistemi projesini hayata geçirdi. 1 Temmuz itibariyle aktif hale gelen İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi ile, işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarından meslek hastalıkları ve kazalara ilişkin veriler alınmaya başlandı. Meslek hastalıkları için ‘erken uyarı sistemi’ niteliğinde olan söz konusu sistemle birlikte; meslek hastalıkları açısından riskli olan sektör ve bölgeler ortaya çıkacak, oluşturulacak olan risk haritasıyla iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşın erken önlemler alınabilecek.

Koç: “1 Temmuz’da aktif hale getirdik”
İşyeri Bilgi Yönetim Sistemi’ni 1 Temmuz itibariyle aktif hale getirdiklerini dile getiren İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Orhan Koç, verileri almaya başladıklarını söyledi. Koç, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Böylece, ölçme aşamasında sahaya adımımızı attık. Önümüzdeki süreçte bu verileri anlamlı hale getirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Yaptığımız bu çalışmalarla meslek hastalıklarının önlenmesini hedefliyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü olarak, meslek hastalıklarının önüne geçmek için kapsamlı bir eylem planı da hazırlıyoruz.”
Meslek hastalıklarının teşhisinde işyeri hekiminin uzmanlığının çok önemli olduğunun altını çizen Koç, “Örnek vermek gerekirse; hekimlerimizin birçoğunun Pnömokonyoz (akciğerde toz birikmesi sonucu ortaya çıkan doku reaksiyonu) olgularının erken dönemde tespit edilmesini sağlayacak bir eğitiminin olmadığını görüyoruz. Biz, bu eğitimi hekimlerimize veriyoruz. Bu eğitimlerimiz işyeri hekimlerine aktarılmalıdır. Önümüzdeki dönemde genel müdürlük olarak düzenleyeceğimiz tüm seminer ve panellerde meslek hastalıkları konusuna ayrı bir başlık açacağız” diye konuştu.

“Çalıştay da düzenlenecek”
Uygulamaya giren sistemin İş ve Meslek Hastalıkları Önleme Eylem Planı Çalışma Gurubu Toplantısı’nda da anlatıldığını dile getiren yetkililer, “İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Furkan Yıldız başkanlığında toplanan ve tüm paydaşların katılım sağladığı toplantıda, İş ve Meslek Hastalıkları Önleme Eylem Planı taslağının oluşturulması için tüm tarafların görüşlerinin alınmasını sağlamak amacıyla çalıştay yapılmasına karar verildi” diyerek sözlerini noktaladılar.