Önemli oranda tasarruf sağlayan vidalı miller

İspanya'da global piyasaya otomotiv fren sistemleri üreten bir fabrikada yaklaşık 117 vidalı mil, çok sayıda CNC işleme merkezindeki lineer harekete ve tezgah tabla değiştiricisinin konumlandırmasına olanak sağlıyor.

A+ A-

NSK

İspanya'da global piyasaya otomotiv fren sistemleri üreten bir fabrikada yaklaşık 117 vidalı mil, çok sayıda CNC işleme merkezindeki lineer harekete ve tezgah tabla değiştiricisinin konumlandırmasına olanak sağlıyor. Ancak, zorlayıcı gereksinimlerden ve zorlu çevre koşullarından dolayı vidalı millerin ortalama servis ömrü sadece 6 aydır. Sonuç olarak; plansız duruş süreleri büyük miktarda ek maliyetlere sebep olmaktaydı.
Tedarikçi, duruş sürelerinin sıklığını düşürmek için NSK'nın uzman görüşüne başvurdu. Bu gibi durumlarda NSK, müşterilerine başarısı kanıtlanmış AIP Programı çerçevesinde destek sunuyor. Şirket uzmanlarından oluşan bir grup, 3 tane arızalı lineer tahrikteki yuvarlanma yollarını ve yağlama şartlarını araştırarak arızanın sebeplerini belirledi. Sonuç olarak; yüksek yüklerin, penetre eden kesme sıvılarının ve yüksek ortam sıcaklıklarının kısa çalışma ömrüne sebep olduğu ortaya çıktı.

Müşteriye özel somun kullanılıyor
Bu sorunları gidermek için NSK, özellikle yüksek hız ve yükler için geliştirilen vidalı millerin kullanımını önerdi. Bu ürün çeşidinde, tamamen uygulamaya uygun olarak hazırlanan, müşteriye özel somun kullanılıyor. Bu somun yalnızca vidalı millerde değil, tüm güç aktarma mekanizmasında eksenel rijidite sağlayarak makina hassasiyetini artırıyor. Ayrıca, ön yük birkaç bilya üzerine yayıldığı için servis ömrü de büyük oranda artırıldı. NSK'nın önerdiği üzere vidalı miller, şirketin tescilli ve yüksek performanslı keçeleri X1 ile donatıldı. Bu keçeler, herhangi bir kesme sıvısının lineer sistemden geçmesini ve vidalı mil yağlayıcılarının işleme merkezinin kesme sıvısını veya soğutucusunu kirletmesini engeliyor.


X1 keçeleri ayrıca olağanüstü gres tutma özelliklerine sahip. Zorlu işletme koşullarında, vidalı millerin optimal yağlanması K1 yağlama ünitesi kullanılarak sağlanıyor. Böylece, yağın kullanım ömrü büyük oranda uzatılarak, bakım maliyetlerinin düşmesine bir kez daha katkıda bulunuluyor.

Vidalı mil ömrü 6 kat uzatıldı
Deneme esasına dayanarak, 2 yeni NSK vidalı mili İspanya'daki işleme merkezlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Sonuç olarak; vidalı mil ömrü 6 kat uzatılarak başarılı bir sonuç elde edilmiştir. Ayrıca, kurulumdan bu yana herhangi bir arıza meydana gelmemiştir. Otomotiv tedarikçisi artık daha düşük yedek parça maliyetinden ve hepsinden önemlisi de, üretimdeki duruş zamanlarındaki kayda değer düşüşten faydalanabilir. Yıllık maliyet tasarrufu yaklaşık 266 bin Euro olarak gerçekleşmiştir. NSK uzmanları tarafından gerçekleştirilen vidalı mil güncellemeleri, büyük masraflara girilmeden ve tezgahı çevreleyen yapıda bir değişiklik yapılmadan gerçekleştirilebilir.