Ölçeklenebilirlik ve tepki süresinde yeni boyutlar

B&R tarafından Scalability+ ile ölçeklenebilirlik için oluşturulan yeni yaklaşım, makina üreticilerine herhangi bir otomasyon çözümünü belirli makinanın ihtiyaçlarına göre düzenleme konusunda yepyeni ufuklar kazandırıyor.

A+ A-

B&R

B&R, Scalability+ ile ölçeklenebilirlik için yeni bir felsefe oluşturuyor. Bu yeni yaklaşım, makina üreticilerine herhangi bir otomasyon çözümünü belirli makinanın ihtiyaçlarına göre düzenleme konusunda yepyeni ufuklar kazandırıyor. Bu yaklaşım ayrıca, otomasyon ihtiyaçlarınıza uygun yazılım ya da donanım çözümünü herhangi bir zamana bağlı bulunmadan kullanma imkânı da veriyor. Örneğin; geliştirme aşamasındayken kullanılan bileşenlerin ya da tüm çözümün kapsamının daraltılması/genişletilmesi gerektiğinde, bu operasyon o ana kadar gerçekleştirilen geliştirme süresinde herhangi bir kayıp yaşanmadan tamamlanabilir. Tüm bunlar, makina üreticilerine sistemleri için gerekli otomasyon çözümlerini hiç bir riske girmeden kendi ortamlarına uyarlama imkânı sunar.

Yeni bir kompakt kontrolör serisi
B&R otomasyon sistemlerinin birlikte çalışabilirliğini ve ölçeklenebilirliği artıran yepyeni donanım bileşen serileri geliştirdi. Son derece başarılı olan X20 serisi kontrolörlere, entegre I/O'lara sahip yeni kompakt kontrolörler eklendi. Kendini kanıtlamış olan Power Panel ürün serisindeki yeni bir dizi dokunmatik ekran sistemi (kontrolör işlevi olan ve olmayan) Nürnberg'de sergilendi.

Standart teknolojilerin kullanımıyla çığır açan çevrim süreleri
Bu yıl gerçekleşen SPS IPC Drives Fuarı, B&R'ın çevrim sürelerinin benzeri görülmemiş şekilde düşürülmesine imkân veren yenilikçi teknolojisi reAction'ın tanıtılması için en uygun etkinlikti. Bu yeni yaklaşım, zamanın kritik olduğu alt proseslerin standart donanımlar (IEC 61131 ile belirtilenler) kullanılarak yönetilmesine olanak sağlıyor. Aynı zamanda, kontrolörün üzerindeki yük azaltılarak maliyet düşürülürken, performans optimizasyonu da yapılabiliyor.

Aprol proses kontrol sisteminin yeni sürümü
B&R, var olan birçok özelliğine yenilerini katan proses kontrol sisteminin Aprol R 4.0 yeni sürümünü Nürnberg’de tüm dünyaya tanıttı. Etkinlikte aynı zamanda, fabrika otomasyonu için mükemmel seçimler olan Aprol enerji izleme çözümü paketi EnMon ve Aprol durum izleme çözüm paketi ConMon da tanıtıldı. Makina üreticileri Aprol sayesinde temel yetkinliklerini geliştirmekle kalmayıp, fabrika sahipleri ve işletmecilerine sonuca yönelik katma değer de sağlayabilecekler. Başka bir çözüm paketi olan Aprol APC (Advanced Process Control) ise çeşitli fonksiyon blokları içerir. Örneğin; karmaşık kontrol görevlerine kolay çözümler için sunulan 10x10x10 model predictive kontrolörü.
Bahsi geçen ürünler ve otomasyonun tüm alanlarındaki (simülasyon tabanlı mekatronik yazılım geliştirme ve yüksek teknolojili PC tabanlı sistemlerden tahrik teknolojileri ve mobil otomasyona kadar) diğer şaşırtıcı yenilikler B&R standında sergilendi.