Okuma, ileri düzey otomasyon ve akıllı fabrika çözümlerini sergiledi

1-6 Kasım tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırlayan JIMTOF Fuarı'na katılan Okuma, en son teknolojiye sahip ürünlerini sergiledi. Firma ayrıca, yeni nesil robot sistemleri Armroid ve Standroid'i de etkinlikte tanıttı.

A+ A-

Okuma, 1-6 Kasım 2018 tarihleri arasında Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen JIMTOF Fuarı'ndaki standında ziyaretçilere birçok yenilik sundu. Firma, üst düzeyde otomatikleştirilmiş üretim işlemleri için yeni nesil robot sistemleri Armroid ve Standroid'i de etkinlikte tanıttı.
Armroid'in, küçük ve orta ölçekli işletmelerde daha fazla üretkenlik için geleneksel robotların aşırı derecede karmaşık veya çok pahalı olabileceği durumlarda otomasyon çözümleri sunduğunu kaydeden yetkililer, "Bu çözüm, takım tezgahına bir eklemli robotun entegre edilmesiyle sağlanır. Bu sayede, eklenen robot sistemlerinin kurulum ve konfigürasyonlarına gerek kalmaz. Bir robot otomasyonlu hücrenin kullanılmasıyla robot kolu, iş parçalarını yükleyebilir ve boşaltabilir. Böylece, otomatik seri üretime olanak sağlanır. Robot, takım tezgahının normal CNC kontrolü ile işletildiği için, pahalı ve zaman alıcı olan personel eğitimine gerek kalmaz. Operatörler, robotun işleme prosesini geliştiren ve destekleyen birçok işlevini kolaylıkla kullanabilirler. İş parçası ile talaşın karışmasını önlemek için, yüksek basınçlı çift püskürtme ve talaş birikimini önlemek için robot temizleme, makinanın talaş yönetiminde gelişme sağlar. Robot aynı zamanda, titreşim oluşumunu önlemek için iş parçasını destekleyerek, işleme prosesinin kendisini de geliştirir. Armroid, Avrupa'da 2019 yılında satışa sunulacak" diye konuştular."Kurulumu kolay bir otomasyon çözümü"
Piyasaya yeni sürülen Standroid sistemi ile takım tezgahlarına eklenebilen ve kurulumu kolay bir otomasyon çözümü sunduklarını kaydeden yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: "Robot, makinanın yanına yerleştirilen ve yer tasarrufu sağlayan otomatik bir hücrede geldiği için kurulum son derece basittir. Güç kaynağı ve ağ kablosu da bağlandıktan sonra kurulum yalnızca bir gün içinde tamamlanmış olur. Kompakt tasarımı sayesinde Standroid, geleneksel robotlardan çok daha az yer kaplıyor. Yaklaşık iki paletlik bir taban alanı gereksinimiyle bu çözüm, boş alanı az olan üretim tesislerine entegre edilebiliyor. Operatörlerin, Standroid kullanımı için özel bir eğitime ihtiyaçları yok. Çünkü, sistemi işletmek bir takım tezgahını işletmeye benziyor. Maksimum güvenlik için bir 3B simülasyon, sürekli olarak robotun hareketini önceden kontrol ediyor. Bu sistem, Avrupa'da 2019 yılında satışa sunulacak."