Oktay Akyıldız: “Lazer kesim kafasını yerlileştirdik”

Üretiminin yüzde 60’ını 27 ülkeye ihraç eden Nukon, Almanya’dan ithal ettiği lazer kesim kafasını yerlileştirdi. Ürünün yazılımını da kendi bünyesinde yapan şirket, böylece yerlilik oranını yüzde 58’e çıkardı.

A+ A-

Gülay SOYDAN PEHLEVAN / BURSA

Türkiye’nin ilk fiber lazer kesim makinası üreticisi Nukon, yine kendi ihtiyacından yola çıkarak, Almanya’dan ithal ettiği yaklaşık 20 bin Euro’luk lazer kesim kafasını yerlileştirdi. Ürünün yazılımını da kendi bünyesinde yapan şirket, böylece yerlilik oranını yüzde 58’e yükseltti. Nukon’un şimdiki hedefinde ise, 5 eksenin de kesim kafasını üretmek var.
Yıllık ortalama 165 makina imal eden kuruluş, üretiminin yüzde 60’ını 27 ülkeye ihraç ediyor. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde güçlü olan Nukon, son iki yıldır Amerika’da da satışlarını önemli oranda artırdı. Müşterilerine daha hızlı çözüm sağlamak amacıyla Bulgaristan, Amerika ve Hollanda’da şirketler açan kuruluş, dünya genelinde 16 bayiye sahip. İhracat çalışmalarına büyük önem veren Nukon, 2018 yılında ise Çin’e yoğunlaşacak.

“Seri üretime başladık”
Daha önce Almanya’dan ithal ettikleri lazer kesim kafasını yerlileştirdiklerini vurgulayan Nukon Lazer Genel Müdürü Oktay Akyıldız, ürünün seri üretimine başladıklarını ve ağustos ayı itibarıyla makinaların teslimatına başlayacaklarını açıkladı. Kesme kafasının makinanın en önemli parçası olduğunun altını çizen Akyıldız, “Katma değeri çok yüksek olan bu parçanın yaklaşık 20 bin Euro değeri var. Makinanın her parçasını en başarılı şekilde üretseniz de, kesme kafası iyi değilse o makina kaliteli olmaz. TÜBİTAK desteğinde yürüttüğümüz ve Almanya’daki bir firmadan danışmanlık hizmeti aldığımız Ar-Ge projemizde, altı uzmandan oluşan ekibimiz yaklaşık 1,5 yıl çalıştı. Bu yılın başında projemizi başarıyla tamamladık” diye konuştu.
Şu anda lazerde kullanılan kesme kafasında Türkiye’deki tek üretici olduklarını kaydeden Akyıldız, ürünün yazılımın da tamamen kendilerine ait olduğunun altını çizdi. Akyıldız, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tasarımı var olan makinamızın gövdesine benzettik. Kesme kafasıyla birlikte yerlilik oranımız yüzde 58’e ulaştı. Şimdiki hedefimiz 5 eksenin de kesme kafasını üretmek. Söz konusu alanda da tahminen 2018 yılında üretime başlayacağımızı düşünüyoruz.”

“Türkiye’nin ilk fiber lazer makinasını biz ürettik”
Nukon’un tohumlarının, Nuri Körüstan bünyesinde kullanılan ithalata dayalı makinaların özellikle 2008 itibarıyla servis alamamaya başlamasıyla atıldığına dikkati çeken Akyıldız, 2009’a gelindiğinde Türkiye’nin ilk fiber lazer makinasını ürettiklerini hatırlattı. Akyıldız, şöyle konuştu: “Kendimiz için beş lazer daha yaptık. Ardından, dostane ilişkiler sebebiyle Körüstan markasıyla beş farklı makina ürettik. Nukon Lazer bu şekilde doğdu. Nukon olarak bugün sahada 650 adet lazerimiz var. Diğer üretimlerimizle birlikte bu rakam 750’leri buluyor. Sahada damdan düşmüş bir firmanın nasıl çözüm bulduğunu ve bizim gibi birçok firmanın da olduğunu gördük. Bir nevi; kötü komşu mal sahibi yaptı diyebiliriz.”
Ürettikleri her makinayı ilk önce Türkiye’nin en büyük kesimcilerinden olan Nuri Körüstan bünyesinde denemelerinin kendilerine büyük artı kattığını ifade eden Akyıldız, “Demirciden makinacı olmaz da dendi; ancak sonuç itibarıyla şu an markette iyi bir yerimiz var. Bunu yedi yıl gibi kısa bir sürede yaptık. Amacımız kendimize makina yapmak iken, doğru bir noktaya değindiğimizi gördük” dedi.

“Yılda 165 makina üretiyoruz”
Toplam 144 personel istihdam ettiklerinin bilgisini veren Oktay Akyıldız, Nukon’un yıllık 165 makina ürettiğini açıkladı. Üretimlerinin yüzde 60’ını 27 ülkeye ihraç ettiklerini kaydeden Akyıldız, “Yılda 14 milyon Euro’luk satın alma yapıyoruz; ama 30 milyon Euro karşılığını da dışarı gönderiyoruz” diye konuştu.
Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde güçlü olduklarını ifade eden Akyıldız, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Nukon BG, tüm Doğu Avrupa’da satış, servis ve yedek parça hizmeti ile bölgedeki gücümüz konumunda. Avrupa genelinde yaklaşık 260 lazer kesim tezgahımız var. Başta Hollanda, Çek Cumhuriyeti, Polonya ve Almanya’ya ürün gönderiyoruz.”
Son iki yıldır Amerika’da da satışlarının arttığını dile getiren Akyıldız, “Amerika gibi zor bir pazarda 25 adedi yakalamak Nukon için çok büyük bir başarıdır. Müşterilerimize daha hızlı çözüm sağlamak amacıyla Bulgaristan, Amerika ve Hollanda’da şirketler açtık. Özellikle adetlerimizin yüksek olduğu yerlerde bu yapılanmaya gittik. Dünya genelinde 16 bayimiz bulunuyor. 2018 yılında Çin’e yoğunlaşmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Yılın ilk dört ayında müthiş bir dönem geçirdik”
Nitelikli makinalara odaklandıkları 2016 yılında ciro olarak yüzde 16 büyüdüklerini anlatan Oktay Akyıldız, söz konusu dönemde en büyük ebatlardaki lazerlerini Amerika’ya teslim ettiklerinin de altını çizdi. 2017’ye karamsar başlamalarına rağmen, ilk dört ayın firmaları açısından çok iyi geçtiğini ve tam kapasite çalıştıklarını vurgulayan Akyıldız, şunları aktardı: “Hem mali veriler, hem üretim, hem de kârlılık açısından müthiş bir dönem geçirdik. Bu şekilde devam ederse yıl sonunda büyümemiz yüzde 15-20’lere çıkacaktır.”
Nukon olarak şu anda 18 bin metrekarelik kapalı alanda üretim yaptıklarının bilgisini veren Akyıldız, Teknosab’da hem Nukon, hem de Nuri Körüstan için 50’şer bin metrekarelik tesis hedeflediklerine değindi.

“Lazer kesimde dört modelimiz var”
Lazer kesimde; Eco, Rex, NF Pro ve Vento olmak üzere dört modelleri olduğunu belirten Oktay Akyıldız, otomotiv sektöründe atılım yapmak hedefiyle geçen yıl 5 eksen lazer ürettiklerini söyledi. Söz konusu makinanın tüm 3 boyutlu malzemeleri tam 5 eksen hareketiyle delebildiğini ve 1-2-3 kw güçlere sahip olduğunu söyleyen Akyıldız, “Bu güçle 10-12 milimetrelik malzeme kesebiliyoruz. Bursa’daki ana sanayiler bu makinayı bünyesinde bulunduruyor. Yan sanayiler de söz konusu makinayı bünyelerinde bulundurmaya başladılar. 5 eksen ile ilgili otomotivde şu an üç firmamızla ciddi bir çalışma yapıyoruz. Bir adet tarım makinaları sektörüne yönelik Manisa’ya teslim ettik. BMC’de de dört makinamız var. Bugüne kadar altı adet 5 eksen ürettik” dedi.
Devam eden projeleri hakkında bilgi veren Akyıldız, boru ve profil kesme adı altında ürettikleri makinalarının ilk yurtdışı lansmanını Almanya Blechexpo’da yapacaklarını, ardından Bulgaristan ve Bursa fuarlarında makinalarını görücüye çıkaracaklarını vurguladı.

“Yeni bir firma açtık”
Nukon’un alt kuruluşu olarak ‘NKN Makina’ adıyla firma açtıklarının bilgisini veren Oktay Akyıldız, “Burada; 5 eksen boru kesim, robotik çözümler, yükleme-boşaltma ve yükleme-boşaltma magazin sistemlerini uygulayacağız” diye konuştu.
Bunun için yeni ekip kurduklarının altını çizen Akyıldız, NKN Makina ile daha profesyonel üretim yapıp, Nukon’a bitmiş ürün teslim edeceklerini ve pazara çıkış isimlerinin yine Nukon olacağını da sözlerine ekledi.