Okta, milli elektrikli forklift üretimine başladı

Tavan vinci ve araç üstü mobil vinç imalatı yapan Sekizli Grup çatısı altında elektrikli forklift üretimi gerçekleştiren Okta, 2017’nin yılı mayıs ayında daha önce tasarımını tamamladığı elektrikli forklift üretimine başladı.

A+ A-

Yıldız DOĞRUER YEMİŞ/KONYA

Tavan vinci ve araç üstü mobil vinç imalatı yapan Sekizli Grup çatısı altında, Okta markası ile elektrikli forklift üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Okta Lift Makina ve Mühendislik San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Mahmut Çimen, “Şirketimiz, Türkiye’de ilk olan çok yönlü tekerlekleri ile yüksek manevra kabiliyeti sağlayan mekanum elektrikli forkliftleri üretmek amacıyla 2016 yılında Konya’da kuruldu. Ülkemizde ihtiyaç duyulan mobil sistem yazılımı ve donanımı konusunda uzmanlaşmış mühendis ve tekniker kadromuzla sadece elektrikli forklift değil, birçok alanda hizmet verebilmekteyiz. Yerli elektrikli forklift imalatı serüveni 2014’te Sekizli Makina ve Vinç A.Ş.’de Ar-Ge Müdürü olarak çalıştığım sıralarda başladı. Hayalimiz; ülkemizde bir ilk olan çok yönlü tekerlekli mekanum yürüyüşe sahip bir forklif üretmekti. Yönetim Kurulu Başkanımız Yaşar Sekizli ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Mevlüt Sekizli’nin sağladığı imkânlar sayesinde hem bu hayallerimize kavuşmuş olduk, hem de temsil ettiğimiz firmanın ülkemizde bir ilki başarmasının gururunu yaşadık” dedi.

“Forklift birçok sektörde kullanılıyor”
Çağa ayak uyduramayanların yarışta geride kalacaklarını vurgulayan Çimen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Gerek bizdeki girişimcilik ve milliyetçilik ruhu, gerek devletimizin bizi bu işlere teşvik etmek amacıyla verdiği destekler, gerekse pazarın beklentisi bizi elektrikli mobil araç yazılımına itti ve bu konuda forklift sektöründe uzmanlaştırdı. Bu puzzle’ın en önemli parçası olan yazılım ve kontrol işini başarmış olmamız ve Sekizli olarak kaldırma/iletme makinaları üreticisi olmamız ise, elektrikli forklift alanına yönelmemizi sağladı. Forklift, birçok sektöre hitap eden bir araç. Teknoloji çağının gereklilikleri neticesinde giderek yaygınlaşan elektrikli forklift, çevreci ve düşük maliyetli olması özelliğiyle kapalı alanlarda, gıda, kozmetik, medikal ve kimyasal sektörlerinde kullanıma uygundur.”

“Milli yazılıma sahip”
Okta elektrikli forkliftlerin yazılımının milli olduğunu ve bunun da kullanıcı açısından en önemli avantajı oluşturduğunu söyleyen Çimen, “OLM serisi mekanum forkliftler, kendi ürettiğimiz mekanum tekerlekler ve kendi geliştirdiğimiz mili yazılım sayesinde uzun yükleri dar koridorlardan ve kapılardan rahatça geçerek istifleme işini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir. OLE ve OLH serisi standart elektrikli forkliftler ise, genele hitap edebilmek amacıyla üretmiş olduğumuz yine milli yazılım barındıran yeni nesil teknolojik forkliftlerdir. Elektrikli forklift, hızlı bir şekilde dizel ve LPG ile çalışan forkliftlerin yerini almaya başladı. Ülkemizde yıllık yaklaşık olarak 13 bin forklift satılıyor ve bu rakamın 6 binini elektrikli forkliftler oluşturuyor. Önümüzdeki yıllarda söz konusu sayının artmasını ve satışlarda dizel forkliftlerin önüne geçmesini bekliyoruz. Ayrıca, mekanum serisi forkliftlerin muâdillerine kıyasla sağladığı çok ciddi avantajlar sayesinde, birkaç yıl içerisinde vazgeçilmez bir segment olacağı inancındayız” diye konuştu.
Hem standart elektrikli forklift, hem de mekanum forklift üretimleri ile müşterilerinin her türlü ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerinin altını çizen Mahmut Çimen, sözlerini şöyle noktaladı: “İşi yapanın değil, işi en hızlı yapanın tercih edildiği çağda yaşıyoruz. O yüzden, yüksek manevra kabiliyetli mekanum forkliftimiz bu noktada devreye giriyor. Hedefimiz; ilk etapta bu özel forkliftten yılda 100’ün üzerinde üretmek ve satmak.”