Okta Lift, ihracat ağırlıklı faaliyetlerini sürdürüyor

Hem Türkiye’den, hem de yurtdışından gelen talepleri karşılamak için yeni yatırımlar yapmak adına fizibilite çalışmalarını sürdüren Okta Lift, 2018’i bir önceki yıla göre yüzde 100 büyüme ile kapatmayı hedefliyor.

A+ A-

Yıldız DOĞRUER YEMİŞ/KONYA

Ürettiği ürünlerin Avrupa ve gelişmiş pazarlara hitap etmesi nedeniyle üretiminin yüzde 85-90’ını ihracata yönlendiren Okta Lift, hem Türkiye’den, hem de yurtdışından gelen talepleri karşılamak için yeni yatırımlar yapmak adına fizibilite çalışmalarına başladı.
Tavan vinci ve araç üstü mobil vinç imalatı gerçekleştiren Sekizli Grup çatısı altında, ‘Okta’ markasıyla elektrikli forklift üretimi gerçekleştirdiklerini belirten Okta Lift Genel Müdürü Mahmut Çimen, “Okta Lift Makina ve Mühendislik A.Ş., Sekizli Makina ve Vinç San. Tic. A.Ş. bünyesinde 2014 itibariyle gerçekleştirilen Ar-Ge ve devlet destekli projeler sonucunda ortaya çıkan başarılı  işlerin ülkemize katma değeri yüksek ürünler olarak kazandırılmasını sağlamak amacıyla 2016’da Konya'da kuruldu. Deneyimli mühendislerimiz sayesinde, forkliftin proje ve üretim planlamasından parçalarının talaşlı ve kaynaklı imalatı, montaj ve yazılım dâhil tamamı, kendi bünyemizde yerli imkânlarla yapılıyor. Ayrıca, kendi yazılım departmanımızla dışa bağımlılığı tamamen ortadan kaldırarak, hem kendi ürettiğimiz elektrikli forklift ve yük taşıma araçları için, hem de elektrikle çalışan tüm mobil araçlar için milli yazılımlar geliştirmekteyiz” diye konuştu.

“Yeni yatırımlar yapacağız”
2017’yi daha çok sistem kurmakla ve tanıtım çalışmalarıyla tamamladıklarını belirten Çimen, Türkiye’nin yedi bölgesinde de bayi ve servis hizmeti sunmak amacıyla anlaşmalar yaptıklarını bildirdi. Yeni yatırımlar yapmak için fizibilite çalışmalarına başladıklarının altını çizen Çimen, şunları aktardı: “Kurulduğu günden itibaren giderek büyüyen, yeni istihdamlar sağlayan ve sağlamaya devam edecek olan Okta Lift, 2018 sonunda bir önceki yıla göre yüzde 100 büyüme, beş sene sonunda ise 2017’ye göre yüzde 500 büyüme hedefliyor.”
Mekanum tekerlekler, elektrikli forkliftler ve akülü yük taşıma ve iletme platformlarıyla toplamda 35 ülkede 49 noktada faaliyet gösterdiklerine dikkat çeken Çimen, “Şu anda; Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Güney Afrika, Fransa, Şili, Belçika, Dubai, Hollanda, Norveç, Almanya ve Avrupa genelinde bayilikler ve temsilcilikler oluşturuldu. İhracat oranımız yüzde 85-90‘larda. Gerek ürettiğimiz ürünlerin ve teknolojinin Avrupa ve gelişmiş ülkelerin pazarlarına hitap etmesi, gerekse yüksek kalite ve nitelikte ürünler üretiyor olmamız şu an için bizi ihracata yöneltmiş durumda” dedi.

“Üç farklı kolda hizmet veriyoruz”
Elektrikli forklift imalat, satış ve kiralama, akülü mekanum yük taşıma ve pozisyonlama platformları ile elektrikle çalışan mobil sistemler için yazılım geliştirme gibi üç farklı kolda hizmet verdiklerini ifade eden Mahmut Çimen, şunları aktardı: “Bu hizmetleri yurtiçi ve yurtdışı olarak ayırdığımızda; yurtiçine genellikle hizmet ağırlıklı, yurtdışına ise imalat ağırlıklı çalışıyoruz. Yurtiçinde, ürettiğimiz elektrikli forkliftlerin kiralamasını yapmaktayız. Ayrıca, yakıtlı araçları elektrikliye dönüştüren ve elektrikli temizlik araçları yapan bazı firmalar için proje bazlı çalışmakta, yazılım ve sistem geliştirmekteyiz.”

“Ar-Ge’ye büyük önem veriyoruz”
Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdiklerini aktaran Çimen, şu anda devam eden projelerinin olduğunu ve 2018 sonunda yeni ürünler ve iş kollarıyla pazarda yer almayı hedeflediklerini dile getirdi.
Türkiye’de forklift ve istif makinalarının genellikle ithal edildiğinin altını çizen Çimen, “Avrupa markalarından sonra Çin markalı ürünlerin hegamonyası altında yerli imalatçı firma sayısı ise ‘yok’ denecek düzeyde. Yerli üretimin gelişmesini tehdit eden unsur olarak Çin markalı ürünler gösteriliyor. Şahsi kanaatim; bu meselenin devletin kontrolünde çözüme kavuşturulmasıdır. Devletimiz bazı ek vergiler veya sınırlamalar getirmediği sürece; gerek Çin, gerekse Uzak Doğulu markalar ülkemizde cirit atmaya devam edecekler ve yerli üreticilerin heyecanını da, üretim azmini de bitirecekler. Ayrıca yurtdışından ürünü ithal edip, formalite yerli malı belgesi ile yurtiçinde haksız rekabet eden firmalarla ilgili de denetim yapılmalı” diyerek sözlerini noktaladı.