OİB’nin yeni Başkanı Baran Çelik oldu

Türkiye ihracatının 12 yıldır şampiyonu otomotiv sektörünün koordinatör kuruluşu Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nde, seçime tek liste ile giren ve 106 oyun tamamını alan Baran Çelik Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.

A+ A-

Otomotiv sektöründe koordinatör kuruluş olan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) seçimli Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek liste ile seçime gidilen Genel Kurul’da 106 oyun tamamını alan Baran Çelik, oy birliğiyle Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.
Çelik, Türkiye'de ihracat yapan tüm otomotiv ana ve yan sanayi şirketlerinin üyesi olduğu OİB’in 2018-2022 dönemi için Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek. Çelik, otomotivden enerjiye pek çok iş dalında faaliyet gösteren Beyçelik Holding A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO görevlerini sürdürüyor. Başkan Çelik, bir önceki OİB Yönetim Kurulu’nda da Muhasip Üye görevini yürütüyordu.
OİB Yönetim Kurulu’nda yer alan 10 Asil Üye ise; Ford Otomotiv, Toyota Otomotiv, Tofaş Türk Otomobil Fabrikaları, Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları, Bosch Sanayi ve Ticaret, Valeo Otomotiv, İnci GS Yuasa Akü, Teknik Malzeme, Martur Sünger ve Koltuk ve Farplas Otomotiv’den oluştu. Yeni dönemde yönetime Toyota Otomotiv de girdi.
Denetim Kurulu Asil Üyeleri ise; Canel Otomotiv, Ecoplas Otomotiv ve Elatek Kauçuk oldu.
OİB Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri de; Pimsa Otomotiv, TKG Otomotiv, Destek Otomotiv, BPO B-Plas Plastic Omnium Otomotiv, Ermetal Otomotiv, Maysan Mando Otomotiv, Bayrak Lastik, Grammer Koltuk Sistemleri, Haksan Otomotiv Mamulleri ve Meklas Otomotiv oldu.
Denetim Kurulu Yedek Üyeleri; Bolt Bağlantı Elemanları, Orven Kauçuk Makine Yedek Parçaları ve Presmetal Otomotiv Yan Sanayi oldu.
Seçimlerde ayrıca, TİM Delegeleri olarak 18 asil ve 18 yedek üye de belirlendi.

Çelik: “Liderliğimizi sürdüreceğiz”
OİB’in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, seçim sonrası yaptığı ilk açıklamada sonucun Türkiye otomotiv endüstrisine hayırlı olmasını diledi. Sektörün, martta 3,1 milyar dolarlık ihracatla aylık bazda tüm zamanların rekorunu kırarak, bir kez daha dikkatleri üzerine çektiğini vurgulayan Çelik, “Otomotiv endüstrisi, son 26 aydır ihracatta artış grafiğini sürdürüyor. Türkiye’nin toplam ihracatının beşte birinden fazlasını otomotiv sektörü gerçekleştiriyor. İhracattaki liderliğimize kararlılıkla devam edeceğiz” diye konuştu.
Mart ayı itibariyle ihracatının yüzde 79’unu AB ülkelerine yapan Türk otomotiv sektörünün ana ve yan sanayisiyle gücünü ve kalitesini net bir şekilde ortaya koyduğunu ifade eden Çelik, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “OİB olarak yeni dönemde gerek mevcut, gerekse yeni hedef pazarlara yönelik geliştireceğimiz vizyoner ve stratejik adımlarla küresel rekabet gücümüzü daha da artıracağız.”

Sabuncu: “Son 12 yılın ihracat şampiyonuyuz”
Bir önceki dönemde OİB Yönetim Kurulu Başkanı olan Orhan Sabuncu da, Olağan Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, “Türkiye otomotiv sektörü olarak geçen yıl itibariyle dünyada 14., AB’de ise beşinci büyük üreticiyiz. Son 12 yılın ihracat şampiyonu olan otomotiv endüstrisi, yine son 12 yılda 23,5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi” dedi.
Geçen yıl ihracatta tüm zamanların rekorunu kırdıklarının altını çizen Sabuncu, yine 2017’de sektörün en büyük pazarı konumunda olan Almanya’ya yüzde 10 ihracat artış gerçekleştirdiklerini kaydetti.