OctopusGripper: Yumuşak robotlar için biyonik tutucu

Tutma, otomasyonun en önemli fonksiyonlarından biri konumunda. Güvenli toplama, tutma ve indirme; hem hızlı ve güvenli hareket, hem de iş parçalarının doğru konumlandırılması açısından temel bir gereklilik.

A+ A-

Festo

Geleceğin tutucuları, sayıları giderek artan ürün ve iş parçası çeşitlerini kullanabilmek için çok yetenekli olmak zorunda. Yeni OctopusGripper gibi yenilikçi gelişmeler, farklı şekillere kolayca uyum sağlıyor. Biyonik dokunaç, çok sayıda tutucunun fonksiyonlarını esnek bir şekilde bir araya getiriyor ve bu sayede daha yalın çözümler sağlıyor.
Tutma, otomasyonun en önemli fonksiyonlarından biri. Güvenli toplama, tutma ve indirme; hem hızlı ve güvenli hareket, hem de iş parçalarının doğru konumlandırılması açısından temel bir gereklilik. Zaman içinde tutulması gereken farklı nesnelerin çeşitliliği arttıkça, bu nesnelerle eşleştirilecek tutucuların da çeşitliliğinin artması zorunlu hale geldi. Ancak tutucuları değiştirmek, genellikle sistem üzerinde karmaşık bir değiştirme ve dönüştürme operasyonu gerektirdiği için, olayı karmaşık hale getiriyor. Geleceğin üretimi için, ‘tak ve üret’ yaklaşımı ile üretilecek ürüne bağımsız bir şekilde uyum sağlayacak ve komplikasyonu azaltacak tutuculara sahip daha esnek sistemlere ihtiyaç duyuluyor. Festo Bionic Learning Network’ün doğadan esinlenerek geliştirdiği OctopusGripper, bize geleceğin tutucularının nasıl görüneceği ve çalışacağı konusunda fikir veriyor.

Ahtapot gibi kavrıyor
Ahtapot dokunaçlarından esinlenen biyonik bir tutucu olan OctopusGripper, yumuşak, pnömatik uyarılı bir silikon yapıdan oluşuyor. Basınçlı hava verildiğinde, dokunaç içeriye doğru bükülerek, tutulacak parçaya onu sıkıca kavrayacak şekilde sarılıyor. Silikon dokunaçın iç tarafında, aynı doğal modelinde olduğu gibi iki sıra emme vantuzu bulunuyor. Tutucunun ucundaki küçük emme vantuzları pasif olarak çalışıyor. Büyük vantuzlar ise, bir vakum hattına bağlı ve tutma işlemi sırasında aktif olarak kontrol edilebiliyor.Basit teknik uygulama
Pnömatik dokunaç nesneyi sarar sarmaz, emme vantuzlarına vakum uygulanarak, tutucunun nesneyi güvenli bir şekilde kavraması sağlanıyor. Dokunaç boyunca uzunlamasına yer alan bir hazne, dokunaça basınçlı hava tedarik ediyor. Hava haznesini çevreleyen bir bez, kapak haznesinin genişlemesini engelliyor ve silikonu hasara karşı koruyor.
OctopusGripper, farklı yüzeyleri güvenle, yüksek hassasiyetle ve sıkıca kavramasını sağlayan tutma ve yapışma özelliği sayesinde, çeşitli şekil ve geometrilere sahip nesneler için uygun bir cihaz.
Yumuşak robot standartlarının zorlu taleplerini de karşılayabilecek özelliklere sahip olan biyonik dokunaç, esnek malzemelerden oluşan yapısı sayesinde, insanlarla doğrudan temas durumunda tehlike yaratmıyor. Bu sayede tutucu, insanlarla doğrudan temas halinde çalışabiliyor.

Güvenli bir çalışma için
Festo, OctopusGripper'ı endüstride kullanıma hazırlamak için iki pnömatik corobot üzerinde test ediyor: Bionic-MotionRobot ve BionicCobot. Biyonik dokunaç gibi bu iki robot da, Bionic Learning Network tarafından geliştirildi. Son derece esnek yapıları olan bu iki robot, rahatça eğilip bükülebilen ve kinematik açısından sınırsızca gerilebilen bir forma sahip.Bu özellikleri sayesinde doğrudan kullanıcıyla etkileşime girebilen BionicMotionRobot ve BionicCobot, insan ile makina arasında fiziksel temas durumunda bile zararsız. Bu nedenle, kullanıcının geleneksel fabrika robotlarında olduğu gibi ortak çalışma sırasında bir engelle korunmasına gerek kalmıyor.

Çok çeşitli endüstriyel tutma görevlerini yerine getirebiliyor
OctopusGripper'da basınçlı hava ve vakumun hassas uygulanması ve iki robotun değişken hareket dizileri, Festo Motion Terminal VTEM tarafından sağlanıyor. Festo Motion Terminal hem robot kolu, hem de tutucuyu kontrol ediyor. Pnömatik otomasyon platformunun yazılım kontrol sistemi, 50'den fazla bireysel ürünün fonksiyonlarını tek bir uygulamada birleştiriyor.
Dijitalleştirilmiş pnömatik devresi ve yumuşak yapısı sayesinde, geleceğin çalışma alanlarında büyük bir uygulama potansiyeline sahip olan OctopusGripper, vakum esaslı tutma kuvvetiyle, pnömatik kinematik sistemler kullanarak, çok çeşitli endüstriyel tutma görevlerini yerine getirebiliyor.