Nilsson: “Köklerimiz İsveç'te; ancak etki ve odak noktamız küresel”

3 bin 100'den fazla patente sahip olan Sandvik Coromant’ın 7 bin 900'den fazla çalışanı bulunuyor. Sandvik Global Endüstri Mühendisliği Grubu’nun bir parçası olan şirket, Türkiye’nin de dâhil olduğu 150 ülkede faaliyet gösteriyor.

A+ A-

Yalçın GÜR - Özkan ÖZÇELİK

Ekim ayında İstanbul’da Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen MAKTEK Avrasya Fuarı’nda, sektörün güzide firmalarının yöneticileriyle stantlarında görüşme olanağı bulduk. MAKTEK için çok özgün ve şık bir stant hazırlayan Sandvik Coromant da, görüşme gerçekleştirdiğimiz firmalar arasında yer alıyordu. Firmanın standında; Sandvik Coromant Güney Avrupa Bölgesi Satıştan Sorumlu Genel Müdürü Mattias Nilsson, Sandvik Coromant Otomotiv ve Stratejik Müşterilerden Sorumlu Türkiye Satış Müdürü Beysim Çetin ve Sandvik Coromant Türkiye Pazarlama Profesyoneli Erdem Dermanel ile bir görüşme yaptık. Toplantıda, firmanın yakından izlediğimiz ürün ve hizmetleriyle ilgili ayrıntılı bilgiler alırken, şirketin ürünlerini de inceledik.

Tezgah üreticilerinin çözüm ortağı
Takım tezgahları sektöründe, daha genel olarak metal işleme teknolojileri alanında ve diğer malzemelerin işlendiği iş kollarında takım-makina takımları dendiğinde, İsveç’in küresel üne sahip Sandvik Coromant firması ve markası; uzmanlık birikimiyle, alanındaki deneyimiyle ve yenilikleriyle hemen akla geliyor. Konuyla ilgili olanlar, takımların (ülkemizde yaygın olarak kesici takımlar olarak bilinen) metal ve diğer malzeme işlemlerinde ne kadar önemli bir yeri ve inceliği olduğunu iyi bildikleri gibi; takımı, tezgahtan (makinadan-machine tool) çok ayrı düşünmenin doğru olmadığını da takdir ederler. Sandvik Coromant, takımdaki uzmanlığının yanında takım tezgahlarını da (diğer malzeme işleme makinalarını da) çok iyi biliyor ve bu nedenle, marka durumundaki takım tezgahı üreticilerinin çözüm ortağı olarak çalışıyor. Makina sektöründeki ve üretim teknolojilerindeki dijitalizasyon konusu (dijital ürünler ve dijital ürünlerin entegrasyonu), Sandvik Coromant’a hem önceden yaptığı yatırımlarıyla, hem de yenilikleriyle başka bir güç katmış.

Dünya genelinde 7 bin 900'den fazla çalışan
Yöneticilerinin firma hakkında söylediklerine bir bakalım: “Sandvik Global Endüstri Mühendisliği Grubu’nun bir parçası olan Sandvik Coromant, endüstri standartlarının ve talaşlı imalat sanayiinin şimdi ve gelecekte ihtiyaç duyduğu yenilikleri yönlendiren; üretim araçları, işleme çözümleri ve bilgi alanlarındaki öncü kuruluşlardan biri. Dünya genelinde 3 bin 100'den fazla patente sahip olan kuruluşun 7 bin 900'den fazla çalışanı bulunuyor. Şirket, Türkiye’nin de dâhil olduğu 150 ülkede faaliyet gösteriyor.”
Mattias Nilsson’un, Sandvik Coromant’ın kurumsal kimliği ve firma kültürü hakkında verdikleri bilgiler ise şöyle: “Yapı taşlarımızı ve kültürümüzü şirketin temel ve etik değerlerinden, bunun yanında bilgiyi paylaşmaya olan içten arzumuzdan aldığımızı söyleyebilirim. Bizim için bilgi paylaştıkça artar; böylece herkese fayda sağlanabilir. Örnek vermek gerekirse; talaşlı imalat hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlere yönelik Sandvik Coromant Akademisi aracılığı ile ücretsiz online elektronik eğitim programı sunuyoruz. Her yıl, 30 binin üzerinde kişi online veya devrim niteliğindeki yeni çözümlerin geliştirildiği; müşterilerimizin bizimle birlikte çalıştığı ve bizim de onlarla etkileşim kurduğumuz sektörün buluşma noktası olan dünya çapındaki Sandvik Coromant Merkezleri’nin birinde eğitimlerimize katılıyor. Bizim için müşterilerimiz her zaman önce gelir. Tüm eylemlerimiz ve kararlarımız; şirketimizin uzmanlarının sahip olduğu derin bilgi birikiminin nihâi kullanıcıların belirli işlerine nasıl uygulanabileceğine dayanır. Böylece, bir ekip olarak şimdi ve gelecekte müşteri kârlılığını artıran işleme çözümleri geliştirebiliriz.”

“Sayısız müşteri etkinliği düzenliyoruz”
‘Bilgi Paylaşımı’ hedeflerini desteklemek adına Sandvik Coromant Türkiye’nin, farklı üniversitelerde birçok ‘Talaşlı İmalat Teknolojisi’ sempozyumu düzenlediğini aktaran Nilsson, şöyle devam etti: “Ayrıca hem sanal ortamda web seminerleri aracılığıyla buluşmalar, hem de yüz yüze sayısız müşteri etkinliği düzenliyoruz. Nihâi amacımız; müşterilerimizin ihtiyaçlarını ve geri bildirimini profesyonel bir şekilde değerlendirdiğimiz ve takdir ettiğimiz karşılıklı etkileşimi olan bir deneyime sahip olmak.”
MAKTEK Fuarı’na katıldıkları için çok heyecanlı olduklarını kaydeden Nilsson, “2018 yılı için belirlediğimiz ‘Geleceği Birlikte Şekillendiriyoruz’ fuar temamızla etkinlikte yerimizi aldık. En son üretim çözümlerini şimdiden uygulamaya başlamanın; başta imalatçıların ve toplumun geniş bir kesiminin refahını artırmaya, daha verimli ve sürdürülebilir hale gelmelerine nasıl yardımcı olabileceğini göstermeye hazırız” dedi.“En büyük varlığımız çalışanlarımız”
Nilsson, fuarda öne çıkan ürünleri ve Sandvik Türkiye hakkında da şu bilgileri paylaştı: “Öne çıkan ürünlerimizin arasında, geçen yıl piyasaya sunulduğu dönemden itibaren tornalamada yeni bir çığır açan PrimeTurning™ üretim yönteminin bir parçasını oluşturan CoroTurn® Prime takımları da yer alıyor. Ayrıca, verimliliği ve tasarrufu sağlamaya yardımcı olacak inovatif ürünlerimizi de ziyaretçilerin keşfine sunduk. Son olarak; ziyaretçilerimize mevcut mühendislik projelerini geliştirmelerine destek olmak için uzmanlarımızdan biriyle yapacakları, verimliliklerini nasıl artıracakları ve maliyetlerini nasıl azaltacaklarına dair pratik ipuçlarının sunulacağı ücretsiz birebir danışmanlık görüşmesi imkânı sağlıyoruz. Türkiye'deki müşterilerimiz Sandvik Coromant adını duyduklarında, otomatik olarak markamızı; bilgili ve güler yüzlü satış mühendisleri ve müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamaya adanmış bir şirketle ilişkilendiriyorlar. Her gün Türkiye'deki başarılardan ve profesyonel işbirliklerinden ilham alıyorum. Ama en önemlisi; Türk ekibimizin her bir bireyinin sahip olduğu profesyonellik ve motivasyon beni çok etkiliyor. Bir şeyi ifade edeyim; Sandvik Coromant olarak en büyük varlığımız kesinlikle burada çalışan insanlardır. Türkiye, 1966 yılından beri var olduğumuz önemli bir pazar. Şirketin kökleri İsveç'te; ancak etki ve odak noktası küresel. Müşterilerimize, işlerine ve zorluklarına yakın olmak istiyoruz.”

“İnovasyon, genetiğimizin bir parçası”
Sandvik Coromant’ın müşterilerine sağladığı faydalar ile ilgili olarak şirketin yöneticileri şunları söylediler: “İnovasyon, genetiğimizin bir parçası. Bu nedenle, araştırma ve geliştirme şirketimizin kalbinde ve ruhunda yatıyor. Bu alandaki kapsamlı yatırımlarla müşterilerimizle birlikte benzersiz yenilikler yaratıyor ve yeni verimlilik standartları oluşturuyoruz. Bu müşteriler, dünyanın önde gelen otomotiv, havacılık ve enerji endüstrilerindeki üreticilerdir. 1942'deki kuruluşumuzdan bu yana her yıl yaklaşık 2 bin 500 yeni ürünü piyasaya sürmüş bulunuyoruz. Müşterilerimizle yakın bir şekilde çalışıyor; problemlerini çözüyor, süreçlerini iyileştiriyor ve geleceği birlikte şekillendiriyoruz. Bu yakın müşteri işbirliği ve Ar-Ge’ye yaptığımız yatırımlar, örneğin; her yöne tornalamayı sağlayan devrim niteliğinde bir yöntem olan PrimeTurning™’in ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu yeni işleme tekniği ile, dünya çapındaki müşterilerimizde yüzde 50'nin üzerinde bir verimlilik artışı gördük. Araştırma ve geliştirme temel bir aktivitedir. Bu alanda Sandvik Coromant'ta çok fazla yatırım yapılıyor ve bütçenin önemli bir kısmı yeni teknoloji platformlarına harcanıyor. Özel alaşımlar gibi hafif malzemeler, grafen gibi yeni malzemeler ve katmanlı üretim ile kriyojenik işleme gibi yeni işleme yöntemleri, müşterilerin gelecekteki zorluklara hazırlanmasına yardımcı olacak mevcut odak alanlarından sadece birkaçı. İmalat endüstrisindeki birçok şirket gibi, dijitalleşmeye ve dijitalleşmenin endüstriyi nasıl dönüştüreceğine giderek daha fazla ilgi duyuyoruz. Müşterilerimizi rekabetin önünde tutmak ve yakın bir gelecekte karşılaşacakları zorluklara hazırlamak bizim için; en ileri teknoloji ve çözümleri sürekli araştırmak, test etmek ve uygulamak anlamına gelir. CoroPlus® platformumuzun lansmanı, Endüstri 4.0 ile nasıl çalıştığımızın sadece bir örneği. CoroPlus®, üreticilerin daha önce yalnızca otomotiv endüstrisinde kullanılan; ağa bağlantı, uzaktan izleme ve gelişmiş tezgah analizlerini kullanmalarına yardımcı olma potansiyeline sahip. Sensörler, araçlar, bağlantı, algoritmalar, bulut ve veri analizi hepsi bir araya geliyor.”“Müşterilerimize yakın olmayı hedefliyoruz”
Önümüzdeki yıl en yeni teknolojileri barındıracak olan bir Sandvik Coromant Merkezi’ni Türkiye’de hizmete açacaklarını dile getiren yetkililer, “Hâlihazırda Türkiye’de 1 merkezimiz var. Söz konusu merkez, dünyadaki 22 merkezimizden biri konumunda. Amacımız; müşterilerimize ve ortaklarımıza olabildiğince yakın olmak. Sandvik Coromant Merkezi, ziyaretçilerimizin yenilikçi çözümler ve teknolojiler geliştirmeye katkıda bulunabileceği bir yer olacak. Türkiye'de şu anda üretim yapmıyoruz; ancak yekpare karbür takımlar için yenileme merkezimiz bulunuyor. Yekpare takım teklifimiz genişlemeye devam ediyor ve ürün yelpazesinin yaklaşık yüzde 100'ü bileme için uygun. Müşterilerimiz bize kullanılmış takımlarını gönderebilir ve orijinal kaplama ile aynı geometriyi yeniden üretebiliriz. Türkiye'deki yenileme merkezimiz en son teknoloji ile donatılmış ve kalite standartlarımız güvence altına alınmıştır” diyerek sözlerini noktaladılar.