Nihan Dirin: "Almanya’da şirket kurduk"

Dirinler, Almanya'da kurduğu Dirinler GMBH ile hem satış, hem de servis odaklı hizmet verecek. Yeni şirket ayrıca, Avrupa standartlarında Ar-Ge merkezi olarak yeni nesil makinaların tasarımlarına da ev sahipliği yapacak.

A+ A-

İZMİR/DÜNYA

İzmir'den 60'dan fazla ülkeye ihracat yapan Dirinler Makina, yeni bir yatırımla Almanya'da şirket kurdu. Tüm Avrupa satışlarını gerçekleştirecek olan Dirinler GMBH, aynı zamanda yeni makinaların tasarlanacağı bir Ar-Ge merkezi de olacak.

“Yeni hedefimiz teknolojik büyüme”
Dirinler GMBH Genel Müdürü Nihan Dirin, “Firma olarak, 2018 yılı hedeflerimizin tamamını gerçekleştirdik. Yeni hedefimizi teknolojik büyüme olarak belirledik. Bunun için Almanya'nın sayılı üniversiteleriyle Ar-Ge konusunda işbirliği yapacağız” diye konuştu.
Ürettikleri muâdillerinden daha yüksek tonajlı, daha büyük tablalı, daha hızlı ve Endüstri 4.0 uyumlu preslerle müşterilerini rekabette bir adım öne geçirdiklerini ifade eden Dirin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Almanya'da kurduğumuz Dirinler GMBH ile hem satış, hem de servis odaklı hizmet vereceğiz. Yeni şirketimiz ayrıca, Avrupa standartlarında Ar-Ge merkezimiz olarak yeni nesil makinaların tasarımlarına da ev sahipliği yapacak.”

“Önemli bir görev üstleniyor”
Yeni merkezin satış konusunda olduğu gibi, aynı zamanda ihraç edilen makinalara yerinde servis hizmeti verilmesi için de önemli bir görev üstlendiğini aktaran Nihan Dirin, Türk sanayisinin Endüstri 4.0 üretimi için daha hızlı yol alması gerektiğini dile getirdi. Dirin, “Yeni merkezimizde bununla da ilgili çalışmalar yürütülecek” dedi.
Dirinler olarak 2018 hedeflerini tamamladıklarını; ancak 2019 ve 2020 hedeflerinin niteliğini değiştirdiklerini ifade eden Dirin, şöyle konuştu: “Ciroyu adetle büyütme devri artık geride kaldı. Günümüz Endüstri 4.0 dönemi ve biz de yeni hedefimizi teknolojik büyüme olarak belirledik.”

“Dünya markasıyız”Bir dünya markası olarak çok mutlu olduklarını kaydeden Dirinler Yönetim Kurulu Üyesi Feyzan Dirin ise, “Avrupa standartlarında hizmet verirken, bunu tamamen Türk işciliği ile sağlıyoruz” diye konuştu.
Dirinler Makina'nın 18 bin metrekare kapalı, 24 bin metrekare açık alan üzerinde bin 500 tona kadar mekanik ve hidrolik pres üretim kapasitesiyle 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptığını anlatan Dirin, konuşmasına şöyle devam etti: “Sürekli büyüyen, gelişen, üreten, yüzde 100 Türk sermayeli özgün bir şirketiz. Ana hedefimiz; ürünlerimizi Endüstri 4.0'a uygun tasarlamak ve üretimimize Endüstri 4.0'ı uygulamak. Bu açıdan Almanya şirketimiz önemli bir görev üstlenecek ve daha hızlı yol almamızı sağlayacak. Siöz konusu şirket, Dirinler imzalı makinaların pazarlanması ve satışında da aktif bir rol üstlenecek.”