New Taipei City heyeti İstanbul’a geldi

New Taipei City Belediyesi ve Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi liderliğindeki heyet, Tayvan ve Türkiye arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve yeni ikili ticaret fırsatları oluşturmak amacıyla İstanbul’da görüşmeler yaptı.

A+ A-

Yalçın GÜR

New Taipei City Belediyesi ve Tayvan Dış Ticareti Geliştirme Konseyi (TAITRA) liderliğindeki 20 firmadan oluşan heyet, 18-29 Haziran 2019 tarihleri arasında Türkiye, Mısır ve BAE'ni kapsayan ziyaretine 20 Haziran’da İstanbul’da başladı. Ziyaretler, Tayvan ve gelişmekte olan bu ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi ve yeni ikili ticaret fırsatları oluşturmayı amaçlıyor.

20 firma ikili görüşmeler yaptı
TAITRA İstanbul organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte, B2B görüşmeler 20 Haziran’da Fairmont Quasar Oteli’nde gerçekleştirildi. New Taipei City Belediye Başkanı Dr. Chwen Jing Chen ve Taipei Ekonomi ve Kültür Misyonu Ankara Temsilcisi Yaser Cheng’in açılış konuşmalarıyla başlayan görüşmelerde; makina, elektronik ekipmanlar, hırdavat, aydınlatma ekipmanları, oto ve motosiklet parçaları sektörlerinden oluşan 20 firma, ürünlerini ve çözümlerini tanıtmak üzere yaklaşık 80 firmayla, 150’ye yakın ikili görüşme gerçekleştirdi.
Yetkililer, heyete katılan firmaların ürünlerinin çeşitli ödüller kazanmış olmanın yanı sıra, aynı zamanda uluslararası kuruluşlar tarafından belgelendirilmiş olduğuna dikkat çektiler. Ayrıca, MÜSİAD, TÜBİFED, Arçelik, Koçtaş ve Türkiye Tayvan Ticaret Odası’nın da, iş geliştirme ve ağ çalışması (networking) yapmak üzere heyetle görüştürüldüğünü aktaran yetkililer, iki ülke arasında iş ilişkilerini geliştirmek için bu tip toplantıları belirli aralıklarla organize ettiklerini bildirdiler.New Taipe City: Tayvan’ın en büyük belediye bölgesi
Organizasyonu yapan yetkililer, şu bilgileri paylaştılar: “New Taipei City, yaklaşık 3,9 milyon kişinin ikamet ettiği Tayvan’ın en büyük belediye bölgesi olma özelliğini taşıyor. Tayvan ve Türkiye ikili ticaret hacmi 2018 yılında yaklaşık 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşti. New Taipe City bölgesinin ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir konumu var. Bu açıdan, bu ziyaret özel bir önem taşıyor. Ziyaretler, firmalar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi yanında her iki ülkedeki ilgili kurum ve kuruluşların da mutabakatlarının ortaya konması açısından fırsat oluşturuyor. Bu ziyarette, iki ülke arasındaki iş ilişkilerinin daha da geliştirilmesi ve gelecekteki iş birlikleri adına New Taipei City Sanayi Derneği Başkanı Willie Pai ve DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi) Türkiye Tayvan İş Konseyi Başkanı Oğuz Karayeğen, İkili Mutabakat Anlaşması-MOU imzaladı. Karayeğen etkinlikte bir konuşma yaparak, iki ülke arasında ticaret potansiyelinin çok yüksek olduğunun altını çizdi. DEİK’le imzalan mutabakatın ardından Pai, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Levent Taş ile İkili Mutabakat Anlaşması-MOU imzaladı.