Mustafa Yurttaş: “Elektronik komponent pazarı yükselişini sürdürecek”

Türkiye’deki komponent pazarının mevcut durumda 650 milyon dolar civarında olduğunu dile getiren Mustafa Yurttaş, söz konusu rakamın 2018 yılı içerisinde önemli bir artış göstermesinin beklendiğinin altını çizdi.

A+ A-

Dünyada elektronik ve dijital yaşama yönelik günden güne katlanarak artan talepler, elektronik ürün pazarının büyümesini hızlandırıyor. Elektronik sektörünün gelişimi ise, üretimde temel ihtiyaç olan komponentlere olan ihtiyacı artırıyor.
Elektronik sektöründeki yükselişi değerlendiren Özdisan Elektronik Genel Müdürü Mustafa Yurttaş, “Türkiye’deki komponent pazarı mevcut durumda 650 milyon dolar civarında. Söz konusu rakamın 2018 yılı içerisinde önemli bir artış göstereceğini öngörüyoruz. Hibrit araçlara olan talebin hızlı artışı da bu öngörümüzü destekliyor. Güç ve batarya teknolojilerindeki gelişmelerin yanı sıra, yakıt masraflarının fazlalığı, elektrikli ve hibrit araçlara olan ihtiyacı son dönemde oldukça fazla düzeyde artırdı. Bu talep artışı önümüzdeki yıllarda da hız kesmeden devam edecek gibi görünüyor” diye konuştu.

“Hibrid otomotiv satışları artıyor”
2016 yılında 950 adet hibrit otomotiv satışı yapıldığını dile getiren Yurttaş, 2017’in sadece ilk altı ayında söz konusu rakam bin 401’e ulaştığını ifade etti. Aradaki farkın, talebin artış seviyesini görmek açısından önemli olduğunu aktaran Yurttaş, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu taleplerin tamamı komponent sektörünü doğrudan etkileyecek. 2018 yılında komponent pazarının 700 milyon dolar seviyesine ulaşmasını bekliyoruz.”

“Son yıllarda sektör hızla gelişiyor”
Elektronik sanayiinden makina sanayiine kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip olan komponent pazarını değerlendiren Mustafa Yurttaş, konu hakkında şunları söyledi: “Elektrik ve elektronik sektörü son yıllarda hızla gelişerek, bütün sanayi dalları için vazgeçilmez bir unsur haline geldi. Günümüzdeki teknolojik yeniliklerin büyük bir kısmı elektronik sektöründe yaşanan gelişmelere paralel olarak gerçekleşiyor. Bu açıdan elektronik sektörü, çoğu sektöre girdi sağlayabilen bir konumda. Ülkelerin ekonomileri ve gelişmişlik düzeyleri de teknolojik gelişmelere verdikleri önem ölçüsünde büyüme gösteriyor.”