Mustafa Yurttaş: “2023’te 250 milyon dolarlık ciro gerçekleştirmeyi hedefliyoruz”

DMY Grup çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Özdisan Elektronik, 2016’da 75 milyon dolarlık ciro gerçekleştirdi. Yatırımlarını aralıksız bir şekilde sürdüren şirket, 2023’te ise 250 milyon dolarlık ciro gerçekleştirmeyi hedefliyor.

A+ A-

Özkan ÖZÇELİK

DMY Grup çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Özdisan Elektronik, dünyanın sayılı firmaları arasında bulunan; Panasonic, Fuji, Ixys, Cree, Seoul’un da aralarında bulunduğu 100’e yakın firmanın temsilciliğini ve distribütörlüğünü yürütüyor. 2016’da 75 milyon dolar civarında ciro gerçekleştiren şirket, 2023 yılında ise söz konusu rakamı 250 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. İnternet portalı ve ürün yönetim sistemini hayata geçirmek için 1,5 milyon doların üzerinde bir yatırım gerçekleştiren kuruluş, her yıl web yatırımları için 300-400 bin dolarlık bütçe ayırıyor.

“Şirketimizi 1980 yılında kurduk”
1980 yılında, Alman bir mühendis ve elektronik mühendisi ağabeyi ile birlikte babalarının verdiği cüzi bir sermayeyi kullanarak şirketlerini kurduklarını anlatan Özdisan Elektronik A.Ş. Genel Müdürü Mustafa Yurttaş, “Firmanın ilk yıllarında üretim yaparak, ilerleyen yıllarda ise, ihtiyacımız olan komponentlerle yarı iletkenleri ithal ederek, Özdisan ve İnform Elektronik A.Ş.’nin alt yapısını oluşturduk. 1985’e geldiğimizde şirketi ikiye böldük. Üretim şirketi İnform, ticaret şirketi ise Özdisan adıyla faaliyetlerine devam etti. İstanbul Galata’da eski bir Fransız okulu olan College des Freres Saint Pierre’nin bodrum katında, 60 metrekarelik bir alanda başladığımız üretim ve ticaret faaliyetleri, binanın tamamına yerleşme sürecini de beraberinde getirdi. 2005 yılında ise, binayı tamemen boşaltarak Dudullu’daki tesisimize taşındık” diye konuştu.

“İnform Elektronik 2010 yılında satıldı”
Ağabeyi Davut Yurttaş’ın başarılı sevk ve idaresinde, üretim şirketi İnform Elektronik A.Ş.’nin kesintisiz güç kaynakları alanında 2010 yılına kadar pazar lideri olarak faaliyetlerini başarı ile sürdürdüğünü kaydeden Yurttaş, “Kuruluş, aynı yıl içerisinde oldukça iyi bir zamanlama ve değerle Fransız şirketi olan Legrand’a satıldı. Benim yönetmekte olduğum Özdisan Elektronik A.Ş. de aynı başarıyı göstererek, global oyuncuların yer aldığı piyasada uzun yıllardır pazar liderliğini sürdürüyor. Firmamız; Türkiye’de yarı iletkenler, aktif & pasif elektromekanik komponentler ile PCB, PCBA ve soğutucu kısmi üretimleri ile pazara yön veriyor. Ayrıca, sektörde faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki şirketlere de; teknik, lojistik, stok, servis ve gerekli olduğu taktirde finansal destekler sunmaya devam ediyoruz” dedi.

“Gelişen teknolojileri ülkemize sunuyoruz”
Dijital bir çağda yaşandığını, dolayısıyla hayatın bir parçası haline gelen elektronik cihazların olmazsa olmaz haline geldiğini vurgulayan Yurttaş, dünyada yeni gelişen teknolojileri Türkiye’deki elektronik sanayii başta olmak üzere bütün sanayi kuruluşlarının hizmetine sunduklarını aktardı. Yurttaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Böylece, bu şirketlerin araştırma ve geliştirme faaliyetlerine de destek oluyoruz. Örnek vermek gerekirse; yarı iletken üretim teknolojileri henüz Türkiye’nin ulaşamadığı bir düzeyde yer alıyor. Biz şirket olarak; Amerika, Almanya, Japonya, İngiltere, Fransa, İtalya, Hollanda, Çin ve Tayvan gibi ülkelerden bu teknolojileri maalesef satın almak zorunda kalıyoruz. Üreticiler de, bu teknolojik parçaları kullanarak kendilerine ait özgün cihazlar geliştiriyorlar. Özdisan ekibi; elektrik ve enerji başta olmak üzere diğer sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere, üniversitelere, TÜBİTAK’a, araştırma-geliştirme yapan bütün şirket ve şahıslara hizmet götürüyor ve gelişimlerine katkıda bulunuyor.”
Dünyanın sayılı firmaları arasında bulunan; Panasonic, Fuji, Ixys, Cree, Seoul’un da aralarında bulunduğu 100 yakın firmanın temsilciğini ve distrübütörlüğünü yaptıklarının altını çizen Yurttaş, “Ürün gruplarımızı ise; yarı iletkenler, aktif & pasif elektromekanik komponentler ile PCB, PCBA ve soğutucu kısmi üretimler olarak sınıflandırabiliriz. PCB, yarı mâmul elektronik kart ve röleler de, en çok talep gören ürünlerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.

“2016’da 75 milyon dolarlık ciro gerçekleştirdik”
Özdisan’ın 2016 cirosunun 75 milyon dolar civarında olduğunu bildiren Mustafa Yurttaş, 2023 yılında ise söz konusu rakamı 250 milyon dolara çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizdi. İnternet portalı ve ürün yönetim sistemlerini hayata geçirmek için 1,5 milyon doların üzerinde bir yatırım yaptıklarını kaydeden Yurttaş, şöyle konuştu: “Ancak, e-ticaret sektöründe sürekli olarak var olmak ve başarılı sonuçlar elde etmek için yatırımlara devam etmek gerekiyor. Bu nedenle, her yıl web yatırımları için 300-400 bin dolar bütçe ayırıyoruz. İnternet ortamında 145 farklı ülkeden, günde yaklaşık 20 bin tıklama ile takip ediliyoruz. Amerika’dan Yeni Zelanda’ya kadar her noktaya ulaşıyor olmak bizim için ayrı bir gurur.”

“İhracatın ciromuzdaki payını artıracağız”
Pek çok farklı ülkeyle ticaret yaptıklarına dikkat çeken Yurttaş, ihracatlarının yıllık cirolarının yüzde 2’sini oluşturduğunu, bu yıl ise söz konusu oranın yüzde 15-20’lere ulaşacağını vurguladı. Yurttaş, “Önümüzdeki yıllarda ise, bu oranın yüzde 30’lara ulaşmasını hedefliyoruz. Ayrıca, bu yıl Özdisan bünyesinde alüminyum işleme ve üretim tesisi kurduk. Bu sayede, elektronik sektöründeki önemli bir açığın kapanacağını düşünüyorum. Tesisi, Dudullu Organize Sanayi Bölgesi içerisinde, bağlı olduğumuz DMY Grup’un binasında, bin metrekarelik bir alanda, 2 milyon doların üzerinde bir yatırım bütçesi ile oluşturduk” dedi.
Özdisan’ın 200’ün üzerinde çalışanının bulunduğunu söyleyen Yurttaş, “Önümüzdeki yıllarda bu rakamın artması kaçınılmaz görünüyor. DMY Grup bünyesinde ise 2 bin 650 çalışanımız var” diye konuştu.

“SAT Group ile ortaklık anlaşması imzaladık”
Çin’de de yakın zamanda bir yatırımlarının olduğunu dile getiren Mustafa Yurttaş, konu hakkında şu açıklamalarda bulundu: “2013 yılında Çin merkezli SAT Group ile ortaklık anlaşmasını imzaladıktan sonra, orada toplam 20 milyon dolarlık bir yatırım yaptık. Ardından, ikinci fabrika binasını da devreye soktuk. Toplam 26 bin metrekarelik kapalı alanda Shenzhen ve Dongguan’da iki ayrı üretim tesisinde, 30 milyon adet kapasiteyle TFT/LCD ekran üretiyoruz. Ortaklık sonrası planlanan yeni yatırımların sayesinde, çok daha kaliteli, hızlı ve efektif bir ürün bantı oluştu. Bu sayede de, hızlı bir büyüme grafiği yakaladık. Örneğin; şirketin cirosu 2012’de 28 milyon dolarken, 2016 yılını 88 milyon dolarla kapattık. Önümüzdeki yıl ise, 115 milyon dolar bandını zorlamayı hedefliyoruz.”

“DMY Grup çatısı altında yer alıyoruz”
Özdisan’ın, DMY Grup çatısı altında yer aldığını ifade eden Yurttaş, DMY Grup’un da, 11’i enerji olmak üzere 32 şirketten oluştuğunu bildirdi. Elektronik, elektrik, enerji, otomasyon, denizcilik, ilaç ve turizm gibi çok geniş bir alanda faaliyet gösterdiklerini aktaran Mustafa Yurttaş, söz konusu şirketlerin birçoğunun 2010’da İnform’un satışı sonrasında Franchising şeklinde yeni kuruluş olarak faaliyetlerine başladığını belirtti. Yurttaş, “Var olan şirketlerden hisse satın alma yoluyla bünyemize dâhil olanlar da oldu. Amaç; bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi bu şirketlerdeki ortaklıklarımızla olumlu kullanabilmekti. Şirketlerden altısı yurt dışında faaliyet gösteriyor. Öncelikli amacımız; her zaman doğru kurgulanmış şirketlerle memleketimize içeride ve dışarıda faydalı olabilmek” dedi.
DMY Grup’un 2016 cirosunun 1 milyar TL, 2017 yılı hedefinin ise 1 milyar 400 bin TL olduğunu bildiren Yurttaş, Özdisan’ın 2016 cirosunun 72 milyon dolar, 2017 ciro beklentisinin ise 85 milyon dolar olduğunu açıkladı.

“Global oyunculardan biriyiz”
Özdisan olarak, global oyuncular arasında yer aldıklarını ileri süren Yurttaş, e-ticaret sitelerinin olmasının kendilerine komponent sektöründe çok büyük bir avantaj sağladığını kaydetti. 500-600 milyar dolarlık çok büyük bir pazar içerisinde yer aldıklarını söyleyen Yurttaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Dolayısıyla, kat edebileceğimiz çok fazla yol var. İnternet sitemizdeki alt yapı çalışmalarımızı tamamladık ve yaklaşık sekiz ay önce de internet portalımızla bütün dünyaya hizmet vermeye başladık. Bu yayılımı ne kadar hızlandırırsak, pastadan alacağımız pay da o oranda artış gösterecek. Amacımız; yakın zamanda tüm Avrupa ülkeleriyle birlikte Ortadoğu’ya da açılarak kendimizi tanıtmak. Şu anda Çin ve İran’da aktif olarak faaliyet halindeyiz. Yunanistan’da ise yeni bir oluşum içerisindeyiz. İspanya, Portekiz, Bulgaristan ve Amerika ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’de ise, elektronik komponent tedarikçiliğinde lider konumdayız.”

“En uygun fiyatlı ürünleri sunuyoruz”
Dünyada üretilen yüksek teknolojili ürünleri, fiyat/performans mukâyesesi yaparak Türkiye’ye getirdiklerini anlatan Yurttaş, “Haliyle, ülkemizdeki sanayicilere ulaşabilecekleri en uygun fiyatlı ürünleri sunmuş oluyoruz. 1,5 milyon doların üzerinde bir yatırımla kurmuş olduğumuz internet portalımız ozdisan.com, diğer sektör oyuncularından çok ayrı bir noktada konumlanmamızı sağlıyor. Site içerisinde 100 binin üzerinde ürün yer alıyor. Bu ürünlerin neredeyse tamamı stoklarımızda bulunuyor. Sahip olduğumuz bu avantajla birlikte, tüketici sipariş verdiğinde ürünün bir gün içerisinde eline ulaşmasını sağlayabiliyoruz. Sitemiz ayrıca, sektördeki profesyoneller ve üniversitelerde araştırma geliştirme yapmak isteyenler için bir bilgi bankası olarak da hizmet veriyor. Ürünlerle ilgili her türlü bilgi kullanıcıların hizmetine sunuluyor. Yeni geliştirdiğimiz ve dünyada bir tek bizde olan özel bir arama robotumuz var. Kullanıcılar bu PCB robotu sayesinde, üretmek istedikleri ürün için gerekli PCB kartını, sistemin de yönlendirmesiyle oluşturarak sipariş verebiliyorlar” dedi.