Mustafa Sarıgözoğlu: “Dünya devlerine kalıp imalatı yapıyoruz”

Otomotivde Mercedes, Ford, Renault ve Fiat, beyaz eşyada ise Bosch gibi dünya devlerine kalıp ve seri parça imalatı yapan Sarıgözoğlu, söz konusu markaların yeni devreye girecek modelleriyle ilgili görüşmelerini de sürdürüyor.

A+ A-

Ahmet USMAN/MANİSA

İkisi Manisa, diğerleri Bursa ve Aksaray’da olmak üzere dört tesiste faaliyetlerini sürdüren Sarıgözoğlu, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurmak için çalışmalarını sürdürüyor. TİM’in yürüttüğü İnovasyon Projesi’nin katılımcıları arasında yer alan şirket; otomotiv ve beyaz eşya sektörlerindeki dünya devlerine kalıp ve seri parça üretimi yapıyor.
Yurt içindeki geleneksel müşterilerinin taleplerini takip etmeyi sürdürdüklerini ifade eden Sarıgözoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Sarıgözoğlu, “Hedef pazar olarak seçtiğimiz Almanya’da, ürün döngüsü doğrultusunda yeni devreye girecek olan modellerin kalıplarını üretmek üzere pazarlıklarımız ve teknik görüşmelerimiz devam ediyor. Eskiden müşterilerimiz, bir kalıp bittikten sonra ikincisini sipariş ederlerdi. Şimdi durum değişti. Dört kalıbı arka arkaya sipariş ediyorlar. Söz konusu siparişler, teslimi 2018’e sarkacak uzun vadeli projeler. Bu firmaların kısa listelerinde adımız geçiyor. Yeni bir model ve onların kalıpları gündeme geldiğinde, dışarıdan kalıp alacakları zaman bizden de teklif istiyorlar. Şimdi de yeni işlerin görüşülmesi safhasındayız” diye konuştu.

“Dört tesiste faaliyet gerçekleştiriyoruz”
İkisi Manisa, diğerleri Bursa ve Aksaray’da olmak üzere dört tesiste faaliyet gösterdiklerini anlatan Sarıgözoğlu, Manisa’daki bir tesislerinde sadece otomotiv sac kalıbı ürettiklerini aktardı. Söz konusu tesisin, Avrupa’daki benzerlerinden eksiği olmadığının altını çizen Sarıgözoğlu, tesiste, son teknoloji ile tasarım ve üretim yapıldığını vurguladı. Sarıgözoğlu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Burada hem müşterilerimiz, hem de seri parça üretimi yaptığımız diğer tesislerimiz için kalıp üretiyoruz. Dünya otomotiv devlerine hizmet veriyoruz. Örneğin; şu anda Mercedes’in Aksaray’da üreteceği yeni kamyon modelinin kabin grubunun presli sac parçalarının tamamına yakını ve şasi grubunun tamamının kalıplarının tasarlanması, üretilmesi, seri üretime hazırlanması, bunların seri üretimin yapılacağı Bursa ve Aksaray fabrikalarımızda devreye alınmasında final aşamasındayız. Önümüzdeki günlerde seri üretim başlayacak.”

“Egea projesinde ciddi kalıp siparişleri aldık”
Ford Otosan’ın yeni kamyon projesinde de görev aldıklarını, önemli miktarda kalıbın ve parçanın imalatına başladıklarını dile getiren Sarıgözoğlu, bir sene kadar önce üretime başlayan Tofaş Fiat’ın Egea projesinde de ciddi kalıp siparişleri aldıklarını söyledi. Sarıgözoğlu, “Hem kendi bünyemizde üretilmekte olan işler var, hem de Tofaş’a sevkettiğimiz kalıplar sözkonusu. Aracın sağ ve sol yan panellerinin kalıplarının üretimini yaptık. Hem hassasiyet, hem ebat büyüklüğü, hem de kozmetik anlamda enteresan olan bu iş, otomotiv sektörüne yönelik işlerde tepe noktasını ifade ediyor” dedi.

“Ar-Ge ve Tasarım Merkezi için çalışmalarımız sürüyor”
Ar-Ge ve Tasarım Merkezi kurmak için çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Mustafa Sarıgözoğlu, TİM’in yürüttüğü İnovasyon Projesi’nin katılımcılarından olduklarını ifade etti. Beyaz eşyada da iyi bir noktada olduklarını belirten Sarıgözoğlu, en önemli müşterileri olan Bosch’a hem kalıp, hem de seri parça hizmeti verdiklerini açıkladı. Sarıgözoğlu, “Bosch’un Avrupa genelindeki tüm fabrikalarına kombi ve şofben imalatı konusunda kalıp ve parça sunuyoruz” diye konuştu.

“Bursa fabrikamız Manisa’yı geçti”
Binek, hafif ve ağır ticari araçlar ile beyaz eşya sektörüne seri parça imalatı yaptıklarını hatırlatan Sarıgözoğlu, geçen yıl Bursa fabrikalarının; üretim sayıları, kullandığı hammadde ve ciro anlamında merkez fabrikaları olan Manisa’yı geçtiğini aktardı. Sarıgözoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu beklediğimiz bir gelişmeydi. Orada üç robot otomasyonlu pres caddesi, dış panel parçaları üretip müşterilerimize sevkiyâtını yapıyor. En önemli müşterilerimiz; Ford, Fiat ve Renault.”


Aksaray tesislerini 2016’da yüzde 150 büyüttüklerine dikkat çeken Sarıgözoğlu, yeni makinalarla kapasitelerini artırdıklarını dile getirdi. Sarıgözoğlu, “Yeni model kamyonun hem sayıca yüksek adette, hem de üretim yelpazesi itibariyle daha geniş bir spektrumda çalışmasını sağlayacak bir yatırım oldu. Seri üretim yaptığımız parçalar konusunda sadece Türkiye’deki müşterilerimize satış yapmıyoruz. En önemli müşterimiz Ford Amerika. Sevk ettiğimiz ürünlerin önemli bir kısmı Ford Transit’in üretiminde kullanılıyor. Almanya Mercedes’e sürekli parça gönderiyoruz” diye konuştu.

“Dünya ölçeğinde üretim yapıyoruz”
Pasta kurabiye yapımından uzay sanayiine kadar her alanda kalıba ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Mustafa Sarıgözoğlu, kalıp üretiminde Türkiye’nin artık bir eşiği aşmış durumda olduğunu savundu. Sarıgözoğlu, şunları aktardı: “Dünya ölçeğinde üretim yapıyoruz. ABD’ye de, Çin’e de ihracatımız var. Ölçeklerimiz iyi. Kalıbın ana girdisi olan döküm konusunda başarılı firmalarımız var. Bizim müşterilerimiz de artık Türkiye’yi keşfetti. Son dönemdeki çalkantılara rağmen müşterilerimiz bize ardı ardına kalıp siparişi verebiliyorlar. Ulaşım ve iletişim imkânları, günübirlik seyahat yapabiliyor olmamız, ürettiğimiz kalıpları 5-10 günde teslim edebilmemiz çok ciddi avantajlar. Tasarım konusunda kendi kendimize yeterli hale geliyoruz. Batıda sadece tasarım yapan firmalar var.”

“Yatırımın son derece pahalı olduğu bir alan”
Kalıpçılığın, Türkiye’nin göreceli olarak avantaj sağladığı ve üstün olduğu bir alan olduğunu ileri süren Sarıgözoğlu, “Ancak, sanılanın aksine hiçbir zaman ucuz iş gücünün avantaj haline getirildiği bir alan değil. Aksine, nitelikli ve daha pahalı sayılabilecek, yetkin iş gücüne şiddetle ihtiyaç duyan bir alan. Yatırım son derece pahalı. Ama en önemli yatırım iş gücü. Bu konuda da bizim babadan gördüğümüz usta-çırak eğitim şekli son üç yıldır başka bir şekile dönüştü. Çırak konusunda kendi kaynağımızı yarattık” dedi.
Manisa OSB’deki her iki fabrikalarında 90’ın üzerinde öğrencilerinin olduğunun bilgisini veren Sarıgözoğlu, ilk mezunlarını geçen sene verdiklerini söyledi. Artık önlerine daha rahat baktıklarını ifade eden Sarıgözoğlu, “Bu öğrencilerimiz aynı zamanda açık liseye de devam ediyorlar. Bunların arasından mühendislik eğitimi alacaklar da çıkacak” diyerek sözlerini noktaladı.