Murat Tüzüm: “2016’da, Türkiye’de 10 bini aşkın yeni kullanıcımız oldu”

Üreten ve inşa edenlere yönelik yazılım sağlayan Autodesk 2016 yılında, yüksek ilk yatırım maliyeti gerektiren kalıcı lisanslama modelinden, kullanıldığı süre kadar ödeme imkânı sağlayan esnek lisanslama modeline geçiş yaptı.

A+ A-

3 boyutlu tasarım, mühendislik ve eğlence yazılımları üzerine faaliyet gösterdiklerini dile getiren Autodesk Türkiye Ülke Lideri Murat Tüzüm, üreten ve inşa eden insanlara yazılım sağladıklarını dile getirdi. Tüzüm, “Yüksek performanslı bir araba ya da bir akıllı telefon kullanırken, bir gökdelene hayranlık duyduğunuzda veya etkileyici görsel efektler içeren bir film seyrederken, milyonlarca Autodesk müşterisinin yazılımlarımızla hayata geçirdiklerini deneyimliyorsunuz” diye konuştu.
Üretim, mühendislik, mimari ve inşaat sektörlerinin öncelikli hizmet verdikleri alanlar olduğunu söyleyen Tüzüm, görsel efektler ve animasyonlar hazırlama amaçlı eğlence yazılımlarının ise, başta sinema sektörü olmak üzere yaygın bir şekilde kullanıldığını aktardı.

“2016’da esnek lisanslama modeline geçtik”
2016 yılında, yüksek ilk yatırım maliyeti gerektiren kalıcı lisanslama modelinden, kullanıldığı süre kadar ödeme imkânı sağlayan esnek lisanslama modeline geçiş yaptıklarının altını çizen Tüzüm, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Böylelikle sektöre, ihtiyaç duyduğu zaman yazılım lisanslaması yapabileceği ve kullandığı süre kadar ödeyebileceği bir model sunabildik. Bu sayede, yazılıma erişimin demokratikleşmesine katkı sağlayarak, kullanım yaygınlığımızı ve pazar payımızı artırdık. 2016 yılı içinde Türkiye’de 10 bini aşkın yeni kullanıcımız oldu.”

“Üç ana değişimi belirledik”
Üretimde yeni dönemi konuştukları müşterileri ve iş ortaklarıyla birlikte, sektörde iş yapma biçimini değiştirecek üç ana değişimi belirlediklerini açıklayan Tüzüm, “Bunlar; Generative Design (Üretimsel Tasarım), Kitlesel Kişiselleştirme (Mass Customization) ve 3 boyutlu yazıcıların üretim süreçlerine girmesi. Yazılımların nereye gittiği konusunda fikir vermesi için Generative Design başlığını konuşabiliriz. Tasarım süreçlerinde yapay zekânın etkinliğinin artması ile ortaya çıkan söz konusu yaklaşımda; tasarım amacınızı belirleyerek başlayan süreç, en iyi sonucu bulmak için olası tüm seçenekleri araştırarak, test ederek ve bulut teknolojisinin gücü ile çok hızlı bir şekilde tasarım amacına en uygun sonucu belirliyor. Böylelikle, bir insanın kendi başına yapabileceğinin ötesinde sonuçlara erişebiliyorsunuz” diye konuştu.

“Airbus ile önemli bir çalışma gerçekleştirdik”
Airbus ile birlikte yaptıkları ve uçaklarda güvenlikten ödün vermeden yakıt tasarrufu yapılmasını amaçlayan bir çalışmada, öncelikle tasarım amaçları ile sınırların belirlendiğini belirten Murat Tüzüm, şöyle konuştu: “Hostes koltuğu
ile kabin arasındaki kabin ayırma aparatının orijinal duruma göre 30 kg (yüzde 45) daha hafiflediği bu çalışmada, Generative Design yaklaşımı ile yazılım; deneyimli tasarımcıların bile aklına gelmeyecek yeni tasarım alternatiflerini araştırarak ve test ederek, geleneksel yöntemler ile üretilmesi mümkün olmayacak alternatifi belirledi. Bu ve benzeri örnekler, üretim sektöründe büyük devrimlere imkân sağlayacaktır.”