Mükemmel dikiş için mekanize kaynak sistemleri

Kaynak görevleri günümüzde hiç olmadığı kadar daha hızlı, daha ekonomik ve daha kaliteli gerçekleştirilmeli ve bu da, karmaşık iş parçası geometrilerinde ve artan malzeme çeşitliliğinde hayata geçirilmelidir.

A+ A-

Fronius

Mekanize kaynak proseslerinin metal işleyen tüm alanlarda kullanılması kaçınılmazdır. Fronius Perfect Welding, bu nedenle otomatik kaynak teknolojisinde geniş bir ürün ve servis yelpazesi sunuyor. Böylece şirket; uluslararası rekabette pay sahibi olmaları açısından müşterilerine gerekli verimliliği, performansı ve yeniden üretilebilir kaliteyi sunuyor.
Kaynak görevleri günümüzde hiç olmadığı kadar daha hızlı, daha ekonomik ve daha kaliteli gerçekleştirilmeli ve bu da, karmaşık iş parçası geometrilerinde ve artan malzeme çeşitliliğinde hayata geçirilmelidir. Fronius mekanize kaynak sistemleri bu nedenle çok sayıda uygulamada, yüksek performans ve maliyeti düşük bir çözüm sunuyor. Farklı uygulamalarda kullanılabilmektedirler; farkları sadece konfigürasyonları ve kullanılan kaynak yöntemleridir. Uzunlamasına dikiş kaynak için torç veya iş parçası boylamasına yönde hareket ettirilir, yuvarlak dikiş kaynakta iş parçası sabitlenen kaynak torcunun çevresinde hareket eder. Tercihen boru ve flanş bağlantıları için kullanılan orbital kaynaktan farklı olarak; burada normalde silindirik iş parçasının çevresinde torç döner. Diğer bir sürümü ise, ‘Cladding’ olarak adlandırılan kaplama kaynağıdır. Bu kapsamda, iş parçaları ilave malzeme kaplamasıyla aşınmaya ve korozyona karşı korunaklı hale getirilir. Fronius uzmanları her bir durum için ekonomik koşullar kapsamında en iyi sonuç verecek prosesi tespit ederler ve bu şekilde uygun bir sistem oluştururlar.

Raylar üzerinde kaynak
Ürün yelpazesindeki yeniliklerden biri de FlexTrack 45 Pro raylı kaynak sürme sistemidir. Bu sistem; konteynır, elektrik santrali, köprü, gemi veya araç imalatında kullanıma uygundur. Kaynak yapılacak iş parçasının üzerine yerleştirildiği bir raylı sistemden ve üzerinde hareketin sağlandığı ve torcun hareket ettirildiği bir sürme sisteminden oluşmaktadır. Raylar köprüler üzerine mıknatıs, vakum veya ayaklarla sabitlenmiştir ve düz, esnek veya orbital tasarımları mevcuttur. Bu şekilde geniş bir kullanım çeşitliliği sağlanır. Kullanıcılar sadece biçimlendirilmiş yüzeyleri kaynaklamaz; aynı zamanda çeşitli kaynak proseslerini (MAG, CMT) ve pozisyonlarını kullanabilirler.
FlexTrack 45 Pro'nun sabit hareket hızı sayesinde, mükemmel ve yeniden üretilebilir sonuçlar elde edilir. Sağlam ve hafif alüminyum gövdesi, zorlu ortam şartlarında kullanımı mümkün kılar. Sistem hızlı bir şekilde monte edilir ve yeni, grafik arayüzüne sahip ergonomik FRC-45 uzaktan kumanda ünitesi sayesinde kolay ve sezgisel kullanım sunar. Geniş bir aksesuar listesi, özellikle ihtiyaç halinde kolaylık sağlayacak şekilde FlexTrack 45 Pro'ya uyum sağlar. Buna ek olarak; kullanıcılar raylı sürme sisteminin önceki sürümlerindeki çok sayıda bileşeni de kullanmaya devam edebilirler.Mıknatıs kuvveti ile hassasiyet
Fronius, manyetik kaynak sürme sistemi ArcRover 15 ve ArcRover 22'yi de iyileştirdi. Hem yatay, hem de dikey kullanımda, dört çeker tahrik ve tabana entegre edilmiş mıknatıslar sayesinde mümkün olan en iyi çekişi sunar. Mıknatıslar önceki modellere oranla çok daha güçlüdürler. Maksimum çekme gücü 15 ya da 22 kilogramdır. Güç beslemesi ya şebeke elektriği ya da yüksek performanslı ve hızlı şarj özellikli lityum-iyon piller tarafından sağlanır. Kullanıcılar bu şekilde sistemi esnek ve uzun süreli olarak kullanabilir. Yanda bulunan, takviyeli, tarayıcı makaralara sahip kılavuz raylar sayesinde hassas bir kaynak gerçekleştirilebilir. Üniversal torç tutucusu hem el tipi, hem de makinalı kaynak torçları için uygundur. Ekranlı bir kumanda ünitesi alt hareket takımının içerisine entegre edilmiştir. Bu şekilde harici bir kontrol kutusunun kullanılmasına gerek olmaz. Aynı zamanda ArcRover da, kaynak prosesini hassas ve yeniden üretilebilir yapan sabit hızıyla göz doldurmaktadır. Kısaltılan aks mesafesi sayesinde küçük iş parçalarında kullanım mümkün olur ve kullanım alanı genişler. Kullanıcılar, zorlu şartlarda bile dayanıklı ve sağlam bir gövdeye sahip ArcRover ile MAG kaynak prosesini farklı pozisyonlarda uygulayabilirler.

Boru bağlantılarının verimli bir şekilde oluşturulması
İlave telli veya telsiz TIG orbital kaynaklar için Fronius, açık ve kapalı kaynak kafaları için geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor. Bunlar örneğin; enerji teknolojisinde, biyokimyada, mikro elektronikte, gıda sanayiinde, tersanelerde veya uzay ve havacılık alanında, çelik, paslanmaz çelik, titan, nikel bazlı alaşımlar, alüminyum ve diğer malzemelerden imal edilmiş boru bağlantılarının kaynaklanması için kullanılırlar. Orbital sistem kontrolü FPA 3020, bir TIG güç kaynağı ve soğutma ünitesi ile birlikte kaynak kafalarının kontrolünü gerçekleştirir. Çok sayıda fonksiyonu barındıran kapsamlı seri donanım, kullanıcıların geniş bir yelpazede kaynak görevlerini verimli ve yüksek kalitede uygulamalarını sağlıyor. Buna ek olarak; özel ihtiyaçlar için geniş bir aksesuar çeşitliliği de bulunuyor.İlk günden doğru ortak
Fronius, müşterilerine uygun otomatik kaynak sistemlerinin tasarımında; planlamadan oluşturmaya, mühendislikten üretime ve devreye almadan bakım ve onarıma kadar destek veriyor. Kullanıcılarla birlikte uzmanlar öncelikle ilgili ihtiyaçları belirliyorlar. Bunun ardından, kapsamlı bileşenlerden uygun kaynak sistemini veya istisnâi uygulamalar için özel çözümleri geliştirirler. Kullanıcılar için bu önemli bir avantajı beraberinde getirir: Her şeye tek elden ulaşır ve kaynak teknolojisi için ürünün ömrü boyunca tek bir muhatapla iletişim kurarlar.