Molded-Oil rulmanları

NSK AIP, her katma değer adımında tasarruf sağlayarak, operasyon ve bakım süreçlerini daha verimli ve kârlı hale getirmek için tasarlanmıştır.

A+ A-

NSK

Her seferinde 8 saatlik kesinti süresine neden olan beton boru kanal açma makinasının bıçak desteğindeki düzenli rulman arızaları ile karşı karşıya kalan İngiltere merkezli şirket, yardım için NSK'ya yöneldi. NSK´nın AIP Katma Değer Programı´nın bir parçası olarak, mühendislerden oluşan bir ekip uygulamayı inceledi ve beton tozlarının rulmanlara girmesinin sorunun temel sebebi olduğunu belirledi. Uzun servis ömrü elde etmek için NSK, DDU keçeli Molded-Oil rulmanlarına geçişi tavsiye etti. Projenin bir sonucu olarak, rulman ömrü 4’e katlanarak, 2-3 aydan 12 aya çıktı ve yalnızca duruş maliyetlerinde 38 bin Euro’nun üzerinde tasarruf sağlandı.

İnce toz, rulmanlara büyük zarar verebilir
Beton boruyu keserken veya bölerken oluşan ince toz, standart kapaklı sabit bilyalı rulmanlara büyük zarar verebilir. Toz, keçenin arkasına geçer ve söz konusu İngiliz beton boru üretici şirketin artık bildiği gibi, gresi kirletir ve sonuç olarak maliyeti çok fazla artırır.NSK AIP, her katma değer adımında tasarruf sağlayarak, operasyon ve bakım süreçlerini daha verimli ve kârlı hale getirmek için tasarlanmıştır. Deneyimli NSK uzmanları, her bir uygulama için en uygun çözümü geliştirmek için; müşteri ile çalışarak ve her detayı dikkate alarak, denenmiş ve test edilmiş yöntemler kullanmaktadır.

Kapsamlı bir ürün yelpazesinin bir parçası
Söz konusu İngiliz beton boru tesisinde, mevcut kapaklı sabit bilyalı rulmanların NSK´nın Molded-Oil rulmanları ile değiştirilmesi önerisi oldukça başarılı oldu. Molded-Oil rulmanları, zorlu endüstriyel ortamlarda uzun çalışma ömrü sunmak için tasarlanmış, kapsamlı bir ürün yelpazesinin bir parçasıdır. Rulmanlar içindeki yağlayıcı (yağ emdirilmiş polyofin reçinesi), stabil bir taşıyıcı ortam içine kalıcı olarak dâhil edilmiştir. Dahası, yağlayıcı sadece yavaşça serbest bırakılır ve uzun bir çalışma süresinde yeterli yağlama sağlanır.

Yıllık 38 bin 400 Euro tasarruf sağlandı
Beton boru tesisinde uygulama için bir DDU keçenin dâhil edilmesi, oluk açma işlemiyle meydana gelen toz girişine karşı koruma sağlamıştır. Gerçekten de, 12 aylık bir süre boyunca yapılan denemede herhangi bir arıza görülmemiştir. Molded-Oil rulmanlarının kabul edilmesinden önce yılda 4 arıza görüldüğü düşünüldüğünde, arıza başına 8 saatlik duruş süresinin ortadan kaldırılması ile yıllık 38 bin 400 Euro tasarruf sağlanmıştır.