Molded-Oil rulmanları, gıda sektöründe konveyör uygulamalarının servis ömrünü uzatıyor

Molded-Oil rulmanları, ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur.

A+ A-

NSK

Almanya'da bir sebze işleme tesisi NSK Molded-Oil rulmanlarını kullanıyor ve kayda değer faydalarını görüyor. Kritik bir konveyördeki rulmanların servis ömrünü iki haftadan 40 haftaya çıkaran firma, bakım maliyetlerinden ve durma süresinden çok ciddi oranda tasarruf elde etti.
Firma, NSK'dan eski rulmanların neden bu kadar beklenmedik bir hızda ömrünü yitirdiğinin ve bununla ilgili maliyet ve zaman konularının nasıl bertaraf edileceğinin araştırılmasını istedi. Araştırma sırasında NSK uzmanları, bunların sebebini kısa sürede tespit etti. Gıda endüstrisi mevzuatının şart koştuğu çok sıkı hijyen standartları sebebiyle, sistem düzenli bir şekilde derinlemesine temizleniyor. Ancak, bu temizlik sürecinde kullanılan çok ciddi miktarda suyun rulmanlara nüfuz ettiği ve sonuç olarak gresin de bu suyla beraber çıktığı görüldü. NSK, sık sık yapılması gereken bu yıkama sürecinin sebep olduğu zorlukları aşmak için kendilerinin ürettiği sızdırmaz Molded-Oil rulmanlarının kullanılmasını tavsiye ediyor.

Tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanıldı
Molded-Oil rulmanlarında özel bir triboloji kavramı (triboloji; aşınma, sürtünme ve yağlama bilimidir) uygulanmıştır. Örneğin; bu rulmanlarda gres yağı ve yağ bazlı poliolefin reçinesi içeren NSK'nın tescilli yağ emprenyeli malzemesi kullanıldı. Bu malzeme, uzun süre boyunca sürekli olarak kıvamından dolayı su ile yıkandığında çıkmayan gres salınımı yapar. Aynı zamanda, taşıyıcı malzeme su veya katı safsızlıkların rulmana nüfuz etmesini engeller.Bu rulmanların kullanılması ile tesisdeki servis ömrü iki haftadan neredeyse dokuz aydan daha uzun bir süreye çıkıyor. Bu oldukça başarılı netice; NSK'nın temel kuralı olan Molded-Oil rulmanlarının kullanım ömrünün, suyun yoğun olduğu ve tozlu ortamlardaki geleneksel gresle yağlanmış rulmanların kullanım ömrünün en az iki katı olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu durumda servis ömrü yaklaşık 40 kat artıyor.

Çalışma alanı temiz kalıyor
Tesis ayrıca, Molded-Oil rulmanlarının kullanımının başka pek çok faydasını da görüyor. Örneğin; çalışma alanı, gres yağı kaçağı olmadığı ve ekstra yağ dolumu gerekmediği için temiz kalıyor. Sonuç olarak; Molded-Oil rulmanları ayrıntılı ve sürekli temizleme işleminin çok önemli olduğu gıda endüstrisi uygulamaları için son derece uygundur. Rulman parçalarında paslanmaz çelik kullanımı da bu uygunluğa katkıda bulunuyor.
NSK, sebze işleme tesisi için daha yüksek seviyede koruma maksadıyla her iki taraftan da çok etkili temas keçeli (DDU) rulman sağladı. Bu seçenek, standart yelpazedeki Molded-Oil bilyalı rulmanlar için geçerli. Molded-Oil ayrıca, oynak makaralı rulmanlar ve konik makaralı rulmanlar için de uygun.