Modüler delik delme teknolojisi

Bazı iyi fikirler daha da iyi yapılabilir; çok daha iyi. Kennametal mühendisleri, kanıtlanmış KSEM modüler matkap sisteminin gücünü ve çok yönlülüğünü kullanarak, bu özellikleri daha küçük tamamlayıcı KenTIP matkabın kullanım kolaylığı ve düşük ilerleme kuvvetleri ile birleştirdiklerinde kesinlikle bu gerçekleşti.

A+ A-

Bazı iyi fikirler daha da iyi yapılabilir; çok daha iyi. Kennametal mühendisleri, kanıtlanmış KSEM modüler matkap sisteminin gücünü ve çok yönlülüğünü kullanarak, bu özellikleri daha küçük tamamlayıcı KenTIP matkabın kullanım kolaylığı ve düşük ilerleme kuvvetleri ile birleştirdiklerinde kesinlikle bu gerçekleşti. Bu ileri hassas delik işleme teknolojilerinin sonucunda oluşan birleşim; kullanımı kolay, iyi bir delik kalitesi sağlayan, çok geniş malzeme aralığında kullanılabilen ve karmaşık karbür matkaplarla rekabet edebilecek kadar tokluğa sahip 6 mm'den 26 mm'ye kadar, 1.5 ilâ 12 x D aralığında delebilen KenTIP FS modüler matkaptır.

Ürün tanımının anlamı nedir?
Neden KenTIP FS? Kennametal Modüler Delik Delme Birimi'nin Kıdemli Küresel Ürün Müdürü Alexander Schmitt'e göre; FS, takımın 'tam dolu' karbür uç olduğunu tanımlamaktadır. Ancak o, sadece bir karbür matkabın ucu gibi gözükmektedir. Bu da, karbür ucun çelik taşıyıcı gövdeyi tümüyle kavradığı ve aşınmaktan koruduğu anlamına gelmektir. Ancak uç, bu anlamın da ötesinde değer taşımaktadır. Schmitt, şöyle konuştu: "KenTIP FS, sadece dolu bir karbür matkap gibi görünmesinin yanı sıra, onlardan biri gibi işlevseldir. Bu nedenle onu; değiştirilebilir delme ucun maliyet etkinliğiile dolu karbürün en iyi özeliklerinin bir birleşimi olarak düşünebilirsiniz."
KenTIP FS ilk bakışta, sonuna kadar kullanılıp atılabilir karbür uçlu, içten soğutmalı ve etkin talaş kaldırma için helisel bir kanala sahip herhangi bir değiştirilebilir delme uçlu matkaplara benzemektedir. Ancak tüm benzerlik bu kadardır.
KenTIP FS, onu diğer 'birbirinin benzeri olan' modüler delme kalabalığından ayıran ve pek çok önemli özellikleri bir araya getiren tamamen yeni bir tasarıma sahip.

Soğutmayı sağlama
İlk olarak kanallara bir göz atalım. Ne kadar pürüzsüz ve parlak olduklarına dikkat ettiniz mi? Bunun nedeni, Kennametal´in bulduğu ve talaş boşalmasını iyileştirmeye yönelik uç kısmında aşınmayı azaltan, hassas son işlemeden sonra olağanüstü parlatılan kanalların bu süreçten geçmiş olmasıdır. Pek çok modüler matkap tasarımında bulunan iki soğutma sıvısı deliğine karşın; KenTIP FS dört adet deliğe sahip olup, bunlardan iki tanesi uçta, diğer iki tanesi de 4 kafanın hemen arkasında talaş kanallarında yer almaktadır. Bu 'çoklu soğutma' ısıyı kesme bölgesinden uzak tutarken; aynı zamanda talaşın birikmesini önlemek için daha yoğun soğutma sıvısı aktarımı sağlayarak, takım ömrünü uzatmakta ve delik kalitesini iyileştirmektedir.


"Çoklu soğutma, uygulama için gereken kesme sıvısı ihtiyacını belirlemede yardımcı oluyor" diyen Schmitt, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Örneğin; paslanmaz çelikte ve dökme demirde kaplama tutunması ve kesme sırtı aşınması büyük sorunlardır. HPL ve HPC uç tiplere sahip kesici uçlar, bu sorunun üstesinden gelmek için içten soğutmalı takımların kanalları sayesinde, bu bölgelerde daha iyi soğutma sıvısı sağlamaktadır. Ancak çelikte, soğutma sıvısının kesme sırtına odaklanması ve talaş ile talaş yüzeyi arasındaki temas bölgesinde oluşan ısıyı ortadan kaldırması daha da iyi olmaktadır. Bu nedenle, HPG geometriye sahip kesici uçlarımızda alın soğutma deliklerini kaldırarak, takım ömrünü yükselttik ve talaş kırılmasını iyileştirdik. Buna ek olarak; çelik uygulamalarda takımın iş parçasına girişinde daha yüksek temas oranları sağlayan kesme kenarı ağzında talaş yapışması önlenmekte ve kesici uçta daha fazla sürdürülebilir sağlamlık elde edilmektedir."

Ayarlama
Kesici uçta bulunan soğutma kanalı deliği sayısında artış varsa, bu da uygulamada daha fazla ayar yapılmasını gerektirir. HPG geometri, özellikle çelik için tasarlanmış olup, yeni ve aşınmaya son derece dirençli bir karbür kalite KCP15A olarak sunulmaktadır. Yenilenen kesici uç açısı ve kendinden merkezleme özellikli iğne ağızlı uç tasarımı, yüksek ilerleme hızlarında bile sınıfındaki diğer matkaplardan çok daha iyi bir konumlama hassasiyeti ve delik dik doğruluğu sağlamaktadır. Kesici uç köşeleri, talaş kaynamasını azaltmak üzere dar ve kısa pahlarla korunmakta ve kenar boşlukları da benzer şekilde desteklenmekte ve bu nedenle HPG geometri, hidrolik manifoldlarda ya da örneğin; ısı eşanjörü üretiminde kullanılan istiflenmiş levhalarda görülen çapraz delikler ve eğimli çıkışlar için uygundur. Eğer dünyada sadece çelik deliniyor olsaydı, HPG geometriye sahip kesici uçlar yeterli olabilirdi. Ancak, uçak ve uzay endüstrisinde paslanmaz çelik ve üstün alaşımlara ihtiyaç duyulmakta, otomotiv üreticileri ise dökme demirden fazlasıyla yararlanmaktadır. İlk sektör için Kennametal, kesme kuvvetlerini azaltmak ve uzun talaş veren uçak ve uzay endüstrisi ve medikal alaşımlarını parçalamak için tasarlanmış kertikli uca sahip HPL geometriyi sunmaktadır. HPG geometri gibi; yeni bir kalitede bu aşamada KCMS15 olarak bir aşınma direncine sahip, takım ömrünü uzatan tutunmaya karşı dirençli AlTiN kaplamalı ince taneli karbür bulunmaktadır. Dökme, düktil (temperli) ve sıkıştırılmış yoğun grafitli demirler için HPC geometri, alında soğutma kanalı çıkışları ile hızlı talaş boşalma özellikli tasarlanmış bir talaş derin kesme kertiği birlikteliği sayesinde, bu malzemeler ile oluşan talaş kaynamasını ve çatlamayı ortadan kaldıran dört kenar boşluklu zırhlar ve radyüslu biçimlendirilmiş bir uç sunmaktadır. Bu üç kesici uç tipi, 143 derecelik uçlara ve maksimum takım ömrü sağlamak için önceden hazırlanmış, parlatılmış veya honlanmış kesme kenarlarına sahiptir.
Alexander Schmitt, "KenTIP FS, HPG, HPC ve HPL geometriler kapsamında, bir dolu karbür matkabın yapabileceğindan daha fazlasını, hem de parça başına daha düşük maliyetle ve eş değer ya da daha yüksek performansla yapabilir" diye konuştu.

İşin en iyi kısmı
Bunların tümü harika unsurlar, ancak KenTIP FS´nin en büyük farkı; ne soğutma sıvısı besleme sistemi, ne yeni karbür kaliteler, ne de parlatılmış kanallar ya da uç tasarımlarıdır. Onu farklı kılan montaj arabirimidir. KenTIP FS, daha büyük matkaplar KSEM ve KSEM Plus'ın sürdürülebilir dayanıklığa sahip kesici uç güvenilirliğinden faydalanmakta; ancak KenTIP kullanıcılarının yakından tanıdığı hızlı boşta kalma düzeneğinin bir benzeri kullanılmaktadır. Yuva sadece hava üfleme ile temizlenir, kesici uç yerleştirilir, hafifçe döndürülür ve sonra birlikte sevk edilen akıllı uçlu anahtarla güvenilir bir durumda sabit kalana dek sıkılır. Bunun nedeni de, KenTIP FS'nin maksimum rijitlik ve hassasiyet sağlayan patentli bir konik arabirimine sahip olmasıdır. Tutma kilidi, takımın dışarıya çıkmasını engeller ve geniş rulman yatağı yüzeyi ise, yuva biçim değişimi olmaksızın sıradışı burulma yüklerine dayanabilmektedir. Dolu karbür kesici uçların bağlama vidaları olmadığından, bağlama düzeneğinin talaş veya iş parçası temasından kaynaklanan zarar görme olasılığı yoktur. Bütün bunları bir araya getirin ve KenTIP FS'in elverişsiz kesme koşullarında, hatta atölyenizde her gün karşılaştığınız zorlu işlemelerde de olağanüstü bir performans sağladığını göreceksiniz.

Ek özellikler
Herşeyden öte, KenTIP FS sürdürülebilir bir çözümdür. Dolu karbür ve birçok modüler matkaplarda gerek görülen onarım ve yenileme işlemi ortadan kalkar. Kesici ucu kapasitesinin sonuna kadar kullanın, yepyeni bir takımla değiştirin ve Kennametal geri dönüşüm hizmetini kullanarak eskisini geri dönüştürün ve paranızı geri alın. Yeniden bilenmiş takımlarda gereken merkezden kaçıklık ayarlarının yapılması söz konusu değildir; ya da kullanılmış bir matkabın yenisine göre nasıl bir performans göstereceği konusunda endişe duyulmasına gerek kalmaz. Bu nedenle, takım ömrü ve üretim miktarı daha öngörülebilirdir ve sürekli bileme gerektiren birbirinin benzeri matkaplar da söz konusu olmadığından (kesici uçların dolu karbür matkaplara göre çok daha ucuz olduğu gerçeği de unutulmamalıdır) takım maliyetleri önemli oranda azalır.
"KenTIP FS arayüzün rijitliği ve sürdürülebilir dayanıklılığı inanılmazdır ve matkabın dolu karbür alına sahip olması nedeniyle, arayüz rakip modüler matkap teknolojilerinden çok daha fazla ısıya ve zorluğa dayanabilir" diyen Schmitt, şöyle devam etti: "Elbette her zaman sadece bir dolu karbür matkabın üstesinden gelebileceği olağandışı durumlar olacaktır. Ancak, izlediğimiz uygulamaların yaklaşık yüzde 90'ı için pek çok malzemede yeni tasarımımız son derece iyi çalışıyor. Kennametal, KenTIP FS'yi en uygun duruma getirmek için uzun zaman çaba gösterdi ve şimdi bunu müşterilerimize sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz."