MMK Metalurji, ‘SteelOrbis 13. Çelik Konferansı’na katıldı

Türkiye’de 2010 yılından itibaren üretime başlayan ve yassı çelik üretiminde sektörün en büyük üreticileri arasına giren MMK Metalurji, 8 Kasım’da organize edilen ‘SteelOrbis 13. Çelik Konferansı’na katıldı.

A+ A-

Köklü bir geçmişe sahip olan Türk demir çelik sektörünün yeni oyuncuları arasında yer alan ve 2010 yılında başladığı çelik üretiminde kısa sürede önemli başarılar elde eden MMK Metalurji, SteelOrbis tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen ‘Çelik Konferansı-Çelik Piyasasında Yeni Ufuklar’ etkinliğinin sponsorları arasında yer aldı. Bu yıl 13. kez gerçekleştirilen etkinlik, Türkiye ve dünyadan sektör temsilcilerini 8 Kasım’da İstanbul Marriott Hotel Asia'da ağırladı.

Kvasov: “Yeni bilgiler edindik”
‘SteelOrbis 13. Çelik Konferansı’ ile sektördeki isimlerle bir araya gelirken, küresel pazarlara dair beklentileri ve değerlendirmeleri dinleme şansları olduğunu belirten MMK Metalurji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Denis Kvasov, “Türkiye ve dünyadan 400’den fazla sektör temsilcisinin katıldığı konferansta; çelik sektörü oyuncuları ile bir araya geldik, uluslararası konuşmacıların sunumları ile küresel pazarlar hakkında yeni bilgiler edindik. Bunun yanı sıra, ekonomistlerin Türkiye ve dünya ekonomisi hakkındaki yorumları ve ilham veren konuşmalarını dinleme fırsatı bulduk. Tüm sektör oyuncularıyla bir araya gelmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

“Sektöründe Türkiye’nin en büyük şirketlerinden”
Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden MMK Group’un 2007 yılında Türkiye’ye yatırım yapma kararıyla faaliyete başlayan MMK Metalurji’nin, Hatay-Dörtyol ve Kocaeli-Dilovası bölgelerindeki tesislerinde hizmet verdiğini anlatan yetkililer, “2,3 milyar ABD doları yatırımla Türkiye’de bugüne kadar özel sektör tarafından sıfırdan kurulan en büyük sanayi kuruluşlarından biri olma özelliği taşıyan şirket, yıllık 2,5 milyon ton yassı çelik üretim kapasitesiyle sektöründe Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında faaliyetlerini sürdürüyor” dediler.

“En büyük yatırımlardan biri”
MMK Metalurji’nin, Türkiye’de sıfırdan kurulan en büyük sanayi özel yatırımlarından biri olma özelliği taşıdığını vurgulayan yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “Tesis, Türk çelik sektöründe bir ilk olan ve hızlı üretim ve enerji tasarrufu avantajı sağlayan ‘Thin Slab’ teknolojisine sahip. MMK Metalurji, boyalı ve galvanizli saclar gibi servis ömürleri uzun ürünlerinin pazar içerisinde kalite açısından konumunu, düzenli olarak gerçekleştirdiği ürün karşılaştırma ve değerlendirme testleri ile tespit ediyor. Kuruluş, şimdiye kadar gerçekleştirilen korozyon direnci, son kat ve astar boya kalınlıkları, MEK direnci gibi unsurların değerlendirilmesi sonucunda, piyasadaki kalitesi en iyi ürünler listesinde birinci sıraya yerleşti.”