MMK Metalurji İSO 500’de 46. sıraya yükseldi

‘Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’ araştırmasında 46. sırada yer alarak, 2016 yılına göre 12 basamak tırmanan MMK Metalurji, yaklaşık 2,5 milyar TL ciroya ulaşarak, demir çelik sektörünün en büyük oyuncuları arasına olmaya devam ediyor.

A+ A-

Dünyanın en büyük çelik üreticileri arasında yer alan Rus MMK Grubu’nun 2007 yılında Türkiye’ye yatırım kararının ardından kurulan MMK Metalurji, 2010 yılından itibaren faaliyete başlayan üretim tesisleriyle Türkiye ekonomisine değer katmaya devam ediyor. Demir çelik sektörünün önemli şirketleri arasında yer alan MMK Metalurji, 2017 yılında gerçekleştirdiği büyüme grafiğiyle İSO 500 listesinde 12 sıra yükselme başarısını gösterdi. Hatay-Dörtyol ve Kocaeli-Dilovası’nda yer alan tesisleriyle faaliyet gösteren şirket, geçen sene cirosunu yüzde 60 oranında artırdı. Yaklaşık 2,5 milyar TL’lik ciroyla İSO 500 listesinde 58. sıradan 46. sıraya yükselen kuruluş, Hatay’da faaliyet gösteren en yüksek ciroya sahip ilk üç şirket arasında yer aldı.

Kvasov: “Gurur verici bir sonuç”
2017 yılında başarılı bir performans sergilediklerinin altını çizen MMK Metalurji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Denis Kvasov, “Üretime başladıktan yedi yıl sonra Türkiye’nin en büyük 50 sanayi kuruluşunun arasına girmemiz bizleri gururlandırdı” diye konuştu.
2017 yılında cirolarını yüzde 60 oranında artırma başarısı gösterdiklerine dikkat çeken Kvasov, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bunun yanı sıra, ihracat rakamlarımızı da bir önceki yıla oranla üç kat artırdığımızın altını çizmek istiyorum. Global piyasalarda demir çelik sektöründe oluşan sınırlayıcı politikalara rağmen, MMK Metalurji olarak 2018 yılında hem genel rakamlarımızı, hem de ihracat rakamlarımızı yukarı taşımaya devam edeceğiz. Faaliyete başladığımız yedi yılda geldiğimiz noktayı göz önünde bulundurursak, 2018 hedeflerimizi gerçekleştirebilecek güçlü bir aileye sahip olduğumuzu düşünüyorum.”