MMK Metalurji, ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’nı kutladı

Demir çelik sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan MMK Metalurji, sektörde iş güvenliğinin önemine yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerine ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası’ kutlamalarıyla devam etti.

A+ A-

İş sağlığı ve güvenliğinin en önemli olduğu sektörler arasında yer alan demir çelik endüstrisinde faaliyet gösteren MMK Metalurji, tüm personelinin iş sağlığı ve güvenliği konularında yüksek bilinç ve sorumluluk sahibi olması için çalışmalarını sürdürüyor. Şirket çalışanları, yasal zorunluluk olarak alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği (İSG) eğitimlerine ek olarak, yıl içerisinde farklı danışmanlık şirketlerinden özel eğitimler de alıyorlar. MMK Metalurji, aynı zamanda şirket içinde kurmuş olduğu yaklaşık 100 kişilik denetleme grubuyla birlikte, ayda iki defa tüm çalışma sahalarını ve uygulama yöntemlerini denetliyor.

Kvasov: “Çalışanlarımızın güvenliği çok önemli”
Şirketlerinde yaklaşık bin 200 kişinin görev aldığını dile getiren MMK Metalurji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Denis Kvasov, iş sağlığı ve güvenliği konusunda sürdürülebilir politikalar yürüttüklerini kaydetti. Kvasov, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Görevi ne olursa olsun tüm çalışma arkadaşlarımızın güvenliği bizim için eşit şartlarda değerli. Fabrikalarımızda uyguladığımız uluslararası OHSAS 18001 İş Güvenliği Yönetim Sistemi ve genel süreçlerle ilgili danışmanlık, denetim ve eğitim aldığımız İSG danışmanlık şirketiyle gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yetinmiyoruz. Aynı zamanda, iş sağlığı ve güvenliği konusundaki farkındalığı ailemizin tüm bireylerine indirgemek adına ayda iki defa ‘Odit Denetimleri’ ile algı seviyemizi yukarı taşımayı hedefliyoruz.”

“Korumamız gereken geniş bir aileye sahibiz”
Günlük çalışma rutini içerisinde önemsiz görülebilecek riskli durumlarda alınabilecek önlemlerle mağduriyetlerin önüne geçilebileceğini vurgulayan Kvasov, MMK Metalurji olarak korumaları gereken geniş bir aileye sahip olduklarını söyledi. Kvasov, “Bu sebeple her ne kadar gerekli tüm önlemleri şirket olarak almış olsak bile, hepimizin ailemize karşı sorumluluğu olduğunun altını çizmek isterim. Çalışma arkadaşınızın iş sağlığı ve güvenliğinde risk oluşturabilecek davranışını gördüğünüzde müdahale etmeniz, olası iş kazasını önleyecek ve ailemizin zarar görmesini engelleyecektir. Hiçbir gerekçe sizlerin sağlığından ve güvenliğinden daha önemli değil” diyerek sözlerini noktaladı.